מיתה מכפרת?

אני שמעתי מהרב שלי שהמיתה היא מכפרת על העברות חוץ מעבירה אחד חילול השם. שאלתי לרב היא האם המיתה מכפרת גם על עברות של בן אדם לחברו? שלום רב בכל עבירה שאדם חוטא לחבירו יש שני חלקים יש את החלק שצריך לפייס את חבירו שימחל לו, ויש את החלק של המרידה בהקב"ה במה שחטא לחבירו,קרא עוד...

אני שמעתי מהרב שלי שהמיתה היא מכפרת על העברות חוץ מעבירה אחד חילול השם. שאלתי לרב היא האם המיתה מכפרת גם על עברות של בן אדם לחברו?

שלום רב
בכל עבירה שאדם חוטא לחבירו יש שני חלקים יש את החלק שצריך לפייס את חבירו שימחל לו, ויש את החלק של המרידה בהקב"ה במה שחטא לחבירו, ובחלק שצריך לפייס את חבירו לא יועיל לו המיתה, אך במה שחטא להקב"ה תכפר לו גם המיתה.
                   


   

 

המשך לשאלה בעיקבות תשובת הרב:

אני יודע שעד גיל 13 העברות שעושה הילד עוברות על האבא האם דבר זה נכון?
ועוד שאלה האם העברות כן עוברות על האבא האם גם עברות של בן אדם לחברו עוברות עליו או שלא?

המשך לשאלה בעיקבות תשובת הרב:

אני מבין שאתה לחוץ מהעניין הזה, אז רציתי לומר לך שאין  לך מה לדאוג, אתה הרי משתדל לעשות את מה שצריך לעשות על פי התורה,וללא ספק השם יתברך אוהב אותך מאד ושמח בך.

אל תחשוב על מה שהיה בעבר ואל תהיה מוטרד מכך, תתרכז בהווה ובשאיפות לעתיד, ותתחזק בלימוד תורה ובקיום מצוות, זה מה שרוצים ממך בשמים.

אם יש לך אפשרות לבקש סליחה מאנשים שאולי פגעת בהם פעם, וכן לשלם לאנשים שאתה חייב להם כסף, תעשה זאת, אך יותר מכך לא נדרש ממך לעשות שום דבר.

ההתחזקות שלך בתורה תשפיע טוב גם על אבא שלך, ולא יהיה לו שום נזק מדברים שעשית בעבר.

אשריך, אתה בדרך הטובה!


 

 

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.