עבודת נמלים – יש לנו מה ללמוד ממנה

כשמנהיגת הנמלים מרגישה שאין לה עוד מה לתרום לחברותיה, היא פורשת ומפנה את מקומה למנהיגה הבאה. ׳קדנציית מנהיגות׳ נמשכת כ-15 שניות • מחקר שנערך במכון ויצמן שופך אור על חייהן של הנמלים.

"קשה להסיר את המבט מטבעת הפלסטיק הגדולה שנעה על המשטח הלבן. יותר ממאה נמלים סוחבות אותה במבצע משותף ומרהיב לצפייה. מופע השינוע הזה מלווה בתכונה רבה: הפועלות הסוחבות מתחלפות באחרות תוך כדי תנועה. גם המנהיגות שמנווטות את הקבוצה מתחלפות בתיאום מרשים. כל אחת מהן תוביל מקטע קצר מהדרך עד שיפוג כושר מנהיגותה. זה יקרה בחלוף 10–20 שניות שלאחריהן היא תפרוש ותפנה את מקומה אחר כבוד למנהיגה הבאה בתור. לבסוף, כמו תמיד, המשא הכבד יגיע ליעדו".

 

השורות הללו לקוחות מתוך מאמר שפרסם עידו אפרתי ב'הארץ', העוסק במאפיינים שהפכו את הנמלה לסמל ומופת להתנהגות נכונה, חריצות ואמינות. אפרתי לא הראשון שכתב זאת, קדם לו החכם מכל אדם, שלמה המלך, בספרו 'משלי', פרק ו':

 

"לֵךְ-אֶל-נְמָלָה עָצֵל, רְאֵה דְרָכֶיהָ וַחֲכָם.אֲשֶׁר אֵין-לָהּ קָצִין, שֹׁטֵר וּמֹשֵׁל.תָּכִין בַּקַּיִץ לַחְמָהּ, אָגְרָה בַקָּצִיר, מַאֲכָלָהּ".

 

אפרתי מציין כי בעולם מוכרים כיום כ–15 אלף מינים שלהן, וכ–250 מתוכם נמצאים בישראל. ואולם, היכולת לבצע משימה של סחיבה משותפת שמורה רק לכמה עשרות סוגי נמלים. להן, ולבני האדם. עם אותה קבוצת מינים אקסקלוסיבית נמנית 'הנמלה המשוגעת'. או בשמה הפורמלי: "האצנית ארוכת המחוש".

 

"גודלה הוא כשלושה מילימטרים והיא אחד ממיני הנמלים הנפוצים בעולם. היכולת של נמלים אלה להתאגד ולשאת יחדיו משאות כבדים ניצבת במרכזו של מחקר חדש של מדענים במכון ויצמן.

 

במחקר מנותחת התופעה לעומקה באמצעות שיטות מחקר מתקדמות, המלוות בתמונות ובסרטונים. אבל התובנות העמוקות יותר שעולות ממנו חורגות מן העולם הזואולוגי. הן מעלות שאלות על היחסים הנכונים בין הקולקטיב לפרט, על תכונות של מנהיגות, לצד תהיות בנוגע לקידוש, המוגזם לעתים, של חוכמת ההמונים.

 

"זה מתחיל בנמלה הבודדת" מסבירים החוקרים. "במהלך מסע ליקוט המזון לוכד את חוש הריח שלה מקור מזון פוטנציאלי. הנמלה מגיעה אליו ובוחנת משך דקה או שתיים פגר של חרק גדול. אם היא מגלה בו עניין היא תחזור אל הקן ותשאיר אחריה שביל של ריח בנתיב ההגעה ("זה שביל שבאמצעות אמצעים מתאימים ניתן ממש לראות אותו" הם מבהירים). בהמשך תחזור הנמלה אל מקור המזון עם נמלים נוספות. אם גם הן יגלו בו עניין יופץ המידע לעוד נמלים ואלו יחלו להתאסף סביבו. הן ימתינו עד שיתאספו מספיק נמלים כד להרים את המשא. רק אז הן יצאו לדרכן.

 

"הסחיבה המשותפת היא אתגר, ולא בהכרח בשל משקלו הכבד של המשא. היא דורשת תנועה משותפת ומתואמת בכיוון הנכון, בזמן שהמשא חוסם את חוש הריח וחלק משדה הראייה. היא דורשת יכולת תגובה מהירה להתרחשויות ולמכשולים בשטח.

 

"במסגרת המחקר נצברו בידי פיינרמן, עמית המחקר אהוד פוניו ותלמיד המחקר אבירם גלבלום שעות רבות של תיעודי וידיאו ומחשב הממחישות היטב כיצד מצליחות קבוצות נמלים לשאת במשותף, במהירות וביעילות, פרטי מזון גדולים. "אחד הדברים הראשונים שזיהינו הוא שישנן מנהיגות", מספר פיינרמן. לדבריו, לא מדובר בנמלה שהיא בעלת מעמד שונה בקהילה.

 

"מנהיגה היא אחת שכרגע יודעת לאן ללכת. מי שלא יודעת לא מנסה להיות מנהיגה וזה שונה מאוד מההתנהגות האנושית. אצלנו בני האדם, גם מי שלא יודע לאן ללכת מנסה להיות מנהיג, בין היתר בגלל שתפקיד כזה מעניק כוח וטובות הנאה שונות. אצל הנמלים זה שונה", הוא מפרט. "המשמעות היא שהמנהיגה מתחלפת ברגע שהיא מאבדת את כושר המנהיגות שלה, כלומר שהידע לאן צריך ללכת כבר לא קיים אצלה".

 

לדבריו, "הנהגה שיש בה טובות הנאה אישיות, כמו כוח וכסף אצל בני האדם, גורמת למנהיגים להישאר בתפקידם גם כאשר אין להם את הידע המתאים. חבר כנסת למשל רוצה מעמד ופנסיה טובה ולכן הוא מוכן לעקם את החוקים או לשקר. אצל הנמלים המרכיב הזה אינו קיים. הידע הוא שקובע".