נפלת?… אז מה?!

הטיפוס אל הפסגה רוחנית, דומה מאוד לטיפוס פיזי. לפעמים אתה עלול להיכשל, ליפול לחטוף מכה, זה לא אומר שאתה צריך לוותר!

בתקופה האחרונה הפסיק אופיר לשמור שבת. זה קשה לו מדי. האמת שבמשך תקופה מסויימת הוא כן הצליח לשמור על כל ההלכות הבסיסיות, אבל אז יצאו כמה חבר'ה לים, והוא לא הצליח לוותר על החוויה. נכנס למכונית ונכנע ליצר הרע.

 

מאז אין לו, לאופיר, כח להתחיל שוב. ביום שישי הוא מקפיד לקנות קופסת סיגריות נוספת, כדי שתספיק לו לכל השבת. בערב הוא יושב ליד טלוויזיה, ובבוקר יוצא לים. הוא מרגיש שאם ינסה שוב לשמור שבת, הוא שוב ייכשל. מעדיף לא להיכנס למערכה שבה הוא כבר הפסיד פעם אחת.

 

אבל בים מתנהג אופיר בצורה שונה לחלוטין. בים הוא "פייטר". הוא נעמד על הגלשן הצבעוני שלו, תופס גלים גבוהים ככל הניתן, מרחף מעליהם ולפעמים גם מתהפך ונופל אל המים. אז מה? אופיר לא נרתע מקשיים. הוא שוב מייצב את עצמו על הגלשן, וחוזר למאבק העיקש והבלתי נגמר בגלים המתנפצים אל החוף. למה קוראים לגלישה "ספורט אתגרי"? כי היא מאתגרת. לא תמיד אתה מצליח, לא תמיד זה קל. זה כל הכיף שבגלישה!

 

אז מה יש לנו כאן? אופיר אוהב אתגרים או חושש מפניהם? הוא מסוגל ליפול, להתנער ולייצב את עצמו בחזרה, או שהוא נכנע בקלות כשהוא רואה קשיים בדרך בה היה מעדיף ללכת?

 

התשובה היא שאופיר אוהב אתגרים, ומסוגל להתמודד איתם בקלות. אלא שכשזה מגיע לרוחניות, ליהדות, לשמירת שבת או שמירת עיניים, הוא מתבלבל. היצר הרע מרפה את ידיו, גורם לו לחשוב שהוא לא מסוגל להתמודד עם הקושי הזה.

 

את התשובה ליצר הרע אנחנו צריכים לענות לו, ולשנן גם בינינו לבין עצמינו:

 

טיפוס אל הפסגה הרוחנית, כיבוש יעדים נוספים במישור הרוחני, הוא בדיוק כמו במישור הפיזי – גשמי. כשאתה נאבק מול יריב בזירת האגרוף, אפילו אם הוא חלש ממך הוא מכה בך לפני שאתה מספיק להכניע אותו. אולי הוא אפילו יצליח להפיל אותך ארצה ולחבוט בך כהוגן. זה לא אומר שהוא חזק ממך. תתרכז, תתנער מהאבק, עמוד על רגליך והכה בו שוב כמו שלימדו אותך. אחרת איך תנצח?

 

אם אופיר יבין שהמלחמה ביצר אינה שונה במהותה מספורט אתגרי, ושגם אם הוא נופל לא קרה כלום, העיקר שהוא מתרומם, מייצב את עצמו וחוזר להילחם.

בדיוק על זה נאמר במקרא: "שבע יפול צדיק וקם".

 

בואו ונפנים את המסר הזה היטב: אם לא נפלת שבע פעמים, מסתבר שאתה עדיין לא צדיק. אי אפשר להיות צדיק בלי לספוג מכה מהיצר הרע, להתרומם ולנצח אותו. אנחנו צריכים להימנע ככל האפשר מנפילות, אף אחד לא אוהב לחטוף מכה, אבל אחרי שספגנו מכה, אחרי שנפלנו, חובה עלינו לקום שוב ולהמשיך להילחם.