גידול מבורך במערכת החינוך החרדית בארץ

בעשור האחרון גדל החינוך החרדי ב-51%, לעומת ירידה ניכרת במערכת החינוך הממלכתי

עם פתיחת שנת הלימודים תש"ע במוסדות החינוך, התפרסם דו"ח של מכון מחקר עצמאי עפ"י נתוני משרד החינוך, לפיו החינוך החרדי גדל בעשור באחרון ב-51 אחוזים, וזאת לעומת ירידה ניכרת בחינוך הממלכתי. יודגש, כי מלבד הנתונים שישנם בידי משרד החינוך על התרחבות החינוך החרדי, הכולל גם את מוסדות החינוך לתלמידות, בתי"ס וסמינרים, ישנם את המוסדות החרדים שאינם מתוקצבים ואינם מופיעים במשרד החינוך, ובהתאם לכך התרחבות מערכת החינוך החרדית גדולה בהרבה מהנתונים האמורים.

לפי הנתונים שהתקבלו והוצגו ב"דאגה רבה" ע"י "מכון טאוב" שערך את המחקר, "בעוד שב- 2,000 למדו 46% בבתי הספר הממלכתיים, כעת עומד מספרם על 39% בלבד. הגוש החרדי-ערבי שהיווה לפני תשע שנים 39% מהתלמידים, זינק בתקופה זו ל-48%. משמעות הדבר: כמעט כל ילד שני בישראל לומד במערכת החינוך  הערבית או החרדית".

עוד דווח, כי הזרם הממלכתי הוא גם הזרם היחיד שבמהלך תשע השנים האחרונות ירדה כמות התלמידים הלומדת בו – ב-3%. זאת, בעוד שמספר הלומדים בזרם החרדי זינק ב-51%. "פניה של ישראל השתנו דרמטית במהלך העשור האחרון, ומערכת החינוך חייבת להתחיל להיערך בהתאם". "מתריעים" עורכי המחקר, ומוסיפים כי "הזרם הממלכתי נחלש, ובעתיד הקרוב מאוד יהיו מרבית הכיתות בישראל מאוכלסות בתלמידים השייכים לזרם החרדי או הערבי. החינוך שניתן להם חייב שיפור מיידי, ההשלכות קיומיות".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני, מסר בתגובה לנתונים המבורכים, ומנגד לדברי ההסתה נגד החינוך החרדי, כי "מערכת החינוך החרדית טובה לעין  ערוך ממערכת החינוך החילונית בכל פרמטר שנבחן. גם בחינוך, גם במשמעת, גם בלימודים, וגם בידע. הדבר נובע מהעובדה שהחינוך החרדי מושתת על ערכים יהודיים, כאשר במערכת החינוך החילונית הסירו את הערכים הללו, והתוצאה שהמערכת החילונית קרסה, גם לעומת מערכות חינוך בעולם".

עוד מציין ח"כ הרב גפני, כי "הגידול המבורך בחינוך החרדי יחד עם ציבור מסורתי גדול, שמאס במערכת חינוך ריקנית, הביאו לתוצאה שבה החינוך החרדי גדל בלעה"ר באופן קבוע, בעוד שהחינוך החילוני הולך ומצטמצם, במקום ללמוד מהחינוך התורני את הערכים עליהם מתחנכים התלמידים והתלמידות, מנסה המערכת השלטונית להיאבק בה. אין דרך להיאבק, אין דרך למנוע מההורים לחנך את ילדיהם בדרך שהם בוחרים בה, ובמיוחד בדרך המסורה לנו מדורי דורות. המערכת החינוכית הזו הצליחה אף לדעת מתנגדיה".

הרב גפני מתייחס בנוסף לניסיונות להכליל יחדיו את החינוך החרדי יחד עם החינוך הערבי, ואומר כי "לאחרונה, במאבק התעמולתי נגד החינוך החרדי, נעשים ניסיונות לחבר כל העת את החינוך החרדי יחד עם החינוך הערבי, בשעה שאין לעניין הזה כל קשר. החינוך החרדי זהו חינוך יהודי המושתת על ערכים ומושך אליו גם ציבור מסורתי גדול, ולכן הם נלחמים נגדו".