למה שוקולד צריך הכשר?

הרב הלל קצנלבוגן משיב לשאלות נפוצות בענייני כשרות • למה שוקולד צריך הכשר? מותר לקנות פירות וירקות בחנות שאינה מפוקחת על ידי משגיח כשרות? וגם: כמה זמן צריך לחכות בין אכילת בשר וחלב.

יהודים רבים, בארץ ובעולם, רוצים להתקרב לדת היהודית, ומבינים שאחד השלבים הראשוניים והבסיסיים ביותר הוא הקפדה על אכילת מאכלים כשרים בלבד.

הבעיה היא שבתחום של הכשרות, לפעמים רב הנסתר על הגלוי, ומי שאינו לומד את הנושא לעומק, לא תמיד מצליח להבין מה בדיוק הוא אמור לעשות, ממה עליו להיזהר ואילו איסורים הם החמורים ביותר.

 

אז נכון, כולנו יודעים שאסור לאכול בשר שלא נשחט בשחיטה כשרה כדת וכדין. בשר קונים רק בחנויות עם הכשר. אבל מה רע באכילת שוקולד למשל? אם לשוקולד אין הכשר זה כבר אומר שהוא טרף? סביר להניח שהוא עשוי מחמאת קקאו וכמה מוצרים נוספים שאינם זקוקים לכשרות בכלל.

 

למה צריך להקפיד על אכילת מאכלים עם הכשר?

 

הרב הלל קצנלבוגן משיב: "בכל מוצר שמכניסים לפה עלולות להיות בעיות רבות בנושא הכשרות. גם במוצרים פשוטים כמו פסטה או עוגת שוקולד, יש דרישות הלכתיות. בפסטה למשל יש צורך לדאוג שהופרשה חלה כדין מעיסת הבצק, אחרת אסור לאכול את כל הפסטה. צריך לוודא שאין תולעים בקמח שהשתמשו בו, כמובן שהכלים בהם אפו או בישלו את המוצר צריכים גם הם להיות טבולים ומוכשרים ושאינם משמשים לאפיית מוצרי בשר טרף וכדו'.

 

"מעבר לכך, במזון תעשייתי, יש מקרים רבים מספור בהם מכניסים למוצר חומרי טעם וריח שמיוצרים מבהמות וחיות טמאות, מה שהופך את המוצר לטרף.

 

"לכן בכל דבר שמכניסים לפה צריך לוודא שיש עליו חותמת של גוף כשרות שבדק ואישר שהכל נעשה לפי ההלכה".

 

ידוע לי שיש מוצרים בכשרות רגילה, ויש מוצרים בכשרות בד"ץ. מה ההבדל בין הכשרויות, והאם אפשר לאכול מכל סוגי הכשרויות או שצריך להקפיד דווקא על בד"ץ?

 

"ההבדל המרכזי בין כשרות רגילה לכשרות בד"ץ הוא ברמת ההקפדה ההלכתית והטכנית. בכשרות בד"ץ בדרך כלל הביקורת והאכיפה אינטנסיבית יותר. יש יותר משגיחים שבודקים כל דבר בשבע עיניים. נוסף על כך בכשרות בד"ץ הרב שנותן את הכשרות נוטה יותר להחמיר, ולצאת מכלל ספק. בכשרות יש הרבה מאוד פרטי דינים, ומטבע הדברים יש מחלוקות בין הפוסקים השונים. בכשרות רגילה פוסקים בדרך כלל לפי השיטות המקילות יותר, אך בכשרות בד"ץ יפסקו כמו השיטות היותר מהודרות ומחמירות.

 

"לאור כל האמור, ההוראה למי שמתחיל את הדרך ורוצה לשמור כשרות היא כך: אם אתה עומד בחנות, ומולך שני מוצרים, האחד בכשרות רגילה והאחר בכשרות בד"ץ, עדיף שתקנה את המוצר שעליו יש חותמת של בד"ץ, ואפילו אם הוא עולה קצת יותר יקר כדאי לקנות אותו בכל זאת, והקב"ה כבר ימצא את הדרך לפצות אותך על כך שאתה מוציא כסף על כשרות מהודרת יותר.

 

"אבל אם אתה לא מוצא את המוצר בכשרות בד"ץ, או שהמחיר שלו יקר מדי עבורך, אפשר לאכול גם מוצרים בכשרות רגילה".

 

אם אני נמצא בבית חולים או בקניון, אני יכול לקנות קפה במכונה אוטומטית שלא כתוב עליה אם המוצרים כשרים או לא?

 

"מכיוון שבארץ ישראל רוב רובם של המוצרים המיועדים למכונות אלו הם כשרים, אפשר לסמוך על כך שגם המוצרים במכונה הזאת כשרים, ולשתות את הקפה. אבל חשוב לזכור שכל הקפה שמגיע ממכונה כזאת הוא בחזקת חלבי, כי לפני שאתה קנית קפה בלי חלב, מישהו אחר קנה קפה עם חלב שעבר דרך אותם צינורות וכו'. לכן יש להקפיד לא לקנות קפה במכונה לאחר אכילת בשר, לפני שעובר הזמן הנדרש בין אכילת בשר וחלב".

 

אחרי שאני אוכל בשר, כמה זמן אני צריך לחכות כדי לאכול מוצרי חלב? והאם צריך לחכות גם בין חלב לבשר?

 

"המנהג המקובל ברוב הקהילות הוא להמתין שש שעות בין אכילת בשר או עוף לבין אכילת חלב ומוצריו, ואין לפרוץ גדר זה שגדרו ראשונים. עם זאת, במקום הצורך אפשר להקל ולחכות חמש וחצי שעות. באשר לילדים קטנים, או במקרה של חולה, אפשר להקל ולהמתין אף פחות במקרה הצורך (ומינימום שעה).

 

"אמנם ישנם קהילות בהם נוהגים להמתין פחות שעות, כגון יוצאי גרמניה ואנגליה ממתינים שלש שעות, יוצאי הולנד נוהגים להמתין שעה אחת בלבד.

 

"לאחר אכילת חלב ומוצריו, אין צורך להמתין לפני אכילת בשר, אלא יש לשתות מים ולשטוף היטב את הידיים לאחר אכילת החלב, ויש שנוהגים להמתין חצי שעה אחרי החלב.

 

האם מותר לקנות פירות וירקות בחנות בלי הכשר?

 

"השנה אנחנו בשנת השמיטה בה צריך להקפיד לא לקנות שום פרי או ירק שאין להם הכשר מרב מוסמך, אלא אם כן הם מגיעים מחוץ לארץ.

 

"בשנה רגילה ישנם כמה חששות וצריך לבדוק ולוודא שבמה שקונים אין איסור, ולכן בפירות שיש בעיה של ערבוב פירות שאסורים באיסור ערלה (שגדלו על העץ לפני שעברו עליו 3 שנים) צריך לבדוק שיש איזו תעודת כשרות על הפירות, ולגבי ירקות בעצם אפשר לקנות בכל חנות ירקות ללא חשש, אך כיון שצריך אחר כך לעשר את הפירות ויש בזה הרבה פרטים הטוב ביותר לקנות גם ירקות במקום שיש תעודת כשרות אם בכל זאת נתקעים במקום שאין תעודת כשרות בכלל ורוצים לקנות את הירקות צריך להפריש מהם תרומות ומעשרות ואחר כך לאכול אותם "וכן צריך להקפיד לבדוק ירקות עלים (כמו חסה, פטרוזיליה ועוד) לפני הבישול, כדי לוודא שאין בהן תולעים או חרקים.

 

"לסיום אדגיש שכל האמור לגבי כשרות פירות וירקות, הן בשנת השמיטה והן בשנים רגילות, נאמר רק לגבי פירות וירקות שגדלו בארץ ישראל. אבל בחוץ לארץ אפשר לקנות כל סוגי הפירות והירקות ולאכול בלי חשש, למעט ירקות עלים שצריכים בדיקה מפני תולעים וחרקים".