מה יותר מתוק מדף גמרא?

ככה בין ארגזי החלב, טבלאות השוקולד והממתקים, פרץ לו ניגון מתוק במיוחד של בעל המכולת הספון בין דפי הגמרא

פשוט צמרמורת. רעד של התרגשות. זו היתה התחושה שחוויתי כאשר הגעתי לקנות חלב במכולת. חלב? התרגשות?!

 

היה זה ממש לפני שבוע ימים. יום שלישי שנכפל בו כי טוב, במרכזו של שבוע. השעה חצות ואף מעבר לכך. ומה יעשה האב ובביתו חסר חלב?! זהו מצרך ניגר בסיסי ביותר, שכאשר יש זאטוטים, לעיתים אין הדעת סובלת חסרונו. באותה שעה עשיתי דרכי מחוץ לעיר, והגעתי לשערי שכונת מגורי בשעה הנקובה: 00:03 או במילים: חצות ושלוש דקות.

 

בעיקול הכניסה לשכונה, נזכרתי בדאגה בחלב החסר, והחמצתי פנים לעצמי. ברי לי, כי חנויות המכולת נעלו כבר את שעריהן. אמנם, חסד עשה עמנו הבורא ונטע בלב ענקיות הדלק לטעת חנויות נוחות הפועלות במתחם התחנה 24 שעות ביממה, אך שם המחיר יקר יותר משמעותית. כמובן, בלית ברירה, החשתי גלגלי מכוניתי לכיוון התחנה.

 

בפתחה של השכונה, הבחנתי במכולת אשר ידועה בשעריה הפתוחים עד מאוחר, אך לא עד כדי כך מאוחר. בשעה 23:00 לערך נועל בעל הבית את שעריו. לפיכך, הופתעתי עד מאד כי החנות היתה פתוחה לרווחה, מוארת ונראה כי העסק עדיין פעיל. שמחתי, כי חפצתי גם לקנות 'על הדרך' עוד כמה מצרכים נחוצים, ועצרתי את רכבי בחניה הסמוכה.

 

נכנסתי אל המכולת- שם, על מפתן הדלת, נדהמתי למראה עיני. צמרמורת אחזתני, רעד של התרגשות והפתעה. מה שראיתי, היה מעבר לכל דמיון:

 

קולות של… לימוד בקעו מן המכולת. לימוד של גמרא. לימוד של בית מדרש! ויכוח תלמודי וניצוח הלכתי בין השוהים במכולת. צעדתי פנימה בהיסוס, שכן לא ידעתי לבטח אם נקלעתי למכולת שכונתית או 'לשטיבל' מקורי. המחזה היה מדהים ומפתיע.

 

בעל המכולת, ניצב על דוכנו- מעבר לדלפק, כאשר בין הסוכריות על- מקל הניצבות דרך קבע, לחפיסות השוקולד והקופה הרושמת, מונחת גמרא גדולה. האיש, שבשעות כתיקונן שוקל וסופר, מונה ופורט, מחשב ומוכר; עומד מעשה בן ישיבה וטוען בלהט את טיעוניו התלמודיים. מולו, ממש במקום הקבוע בו משתרך תור הלקוחות הממתינים לבצע את החשבון, מוצבים ארבעה- חמישה ארגזי חלב הפוכים, המשמשים ככיסאות ארעיים עבור… אברכים היושבים והוגים בלימוד. הגמרא מונחת על ברכיהם, כאשר אחד מהם חצי עומד חצי יושב, ואוחז את הגמרא בזוית נתמכת על מקרר הקפואים הקרוב, ואילו רעהו נשען על עמדת החטיפים ומתווכח בלהט עם המוכר.

 

"האם מותר להנמיך להבות הגז בחג" – היה נושא הוויכוח שקלטו אוזני, כאשר הנוכחים שוקלים וטרים, מסבירים ופורכים, מקשים ומביאים ראיות מכאן ומשם, מהכא להתם. צעדתי בהיסוס, בחשש להפריע את לימודם, וגם בשל ההלם הקל עד בינוני שאחז בי. בעל המכולת שמכירני, הנהן בראשו לחיוב, ואני ניגשתי אל מקרר החלב כדי לשלות את הנדרש לי. חזרתי עם מספר מצרכים, ונגשתי אל הקופאי המלומד. בין הפטרת אימרה אחת לחברתה, ביצע עבורי את החישוב – שלשלתי לידו את הסכום, ונפטרתי ממנו לשלום במנוד יד. לרגע, לא פסק פומיה מגירסא, וקול הלימוד המשיך להדהד באזני וללוות אותי בחזרה לרכב.

 

המוכר, שדמותו וגם אופיו כיהודי מצוי בעמיו, קיבל לפתע בעיני תדמית אחרת לחלוטין. מאוחר יותר הסביר לי כי פעם בשבוע, כבר שנה שלמה, נפגשים הם – בני החבורה, לשעה של לימוד גמרא. לא ממהרים לשום מקום. ההספק לא מחוייב המציאות וגם לא הנושא.

 

לומדים מסכת לפי הסדר, כאשר נכנסים לעומקו של דיון כפי המתגבש ולעת הצורך. פשוט, לימוד לשם לימוד.

 

נו, תאמרו אתם, כלום לא תאחזני תחושה של צמרמורת למראה אשר כזה? רגש של חידודין ופעימת לב מרטיטה?

 

ראו-נא בני חביבי, שמשתכחין מצערא דילהון ועסקין בחדוותא דילי. ברי הדבר, כי מכאן – מבין ארגזי החלב, בינות למדפי המצרכים, נבנית עוד אבן אחת מבית המקדש השלישי. כי עוד ארגז אחד הפוך של חלב, עליו נשענת הגמרא ונלמדת בהתלהבות ובערגה – מקרב את הגאולה!