הכן נפשך ליום הדין!

הרב אהרן כהן מרבני ׳אחינו׳: ״גם אדם לא דתי יכול להתכונן לקראת יום הדין. כל אחד צריך לשאוף לשפר את המצב הרוחני שלו לפני ראש השנה״.

אגלי זעה מבצבצים במצחו של עמיחי. הוא שולף ממחטת נייר מכיסו, ומקנח אותם בפעם המי יודע כמה. חבילת הטישו כבר עומדת להסתיים, והמצח ממאן להתייבש. מבט בשעון המחוגים הקבוע על פרק ידו השמאלית מלמד על כך שהאוטובוס צריך להגיע בכל רגע. עמיחי מקווה שבאוטובוס יהיה מזגן טוב, שיפיג את החום העז השורר בחוץ, ויאפשר לו לנשום לרווחה אוויר נקי וקריר.

 

"שיגיע כבר החורף", הוא חושב לעצמו ונזכר שי יש עוד חודשיים לפחות עד שעונת הסתיו תגיע לביקור קצר במחזותינו. "הקיץ מסתיים", מהרהר עמיחי ונזכר: "עוד מעט ראש השנה".

 

וואו, ראש השנה. הוא זוכר את ראש השנה הקודם כאילו היה רק אתמול. איך עמד בבית הכנסת, שמע את קול השופר והרגיש שהוא מתבייש להתייצב בהיכל הקדוש. "כל כך הרבה חטאים עשיתי השנה", הוא חושב לעצמו, "איך אני יכול להתייצב כך לפני בורא עולם בבית הכנסת בעיצומו של יום הדין".

 

"בשנה הבאה", חשב לעצמו, "אגיע לבית הכנסת נקי יותר, אחרי שאתכונן כראוי לקראת ראש השנה".

 

אבל עשרה חודשים כבר עברו, והוא לא מרגיש במצב רוחני טוב יותר. נותרו לו רק חודשיים, מה הוא כבר יכול להספיק???

 

הרב אהרן כהן, מרבני 'אחינו', משיב:

 

"האמת היא שכל אחד יכול וצריך להתכונן לראש השנה בהתאם לרמה הרוחנית שלו. רב גדול וצדיק צריך להדר במצווה כזו או אחרת, בחור ישיבה צריך להתחזק יותר בשמירה על זמני הישיבה, תפילה בזמנה, הימנעות מדיבור דברי חולין באמצע לימוד התורה וכו', וגם בחור שאינו דתי, יכול להתכונן לראש השנה, בצורה הטובה ביותר מבחינתו ובהתאם למצב שבו הוא נמצא כרגע.

 

"באשר למקרה כמו זה של עמיחי", מוסיף הרב כהן, "הייתי מציע לו להתמקד במצווה אחת ולקיים אותה בשלמות, להתמיד בה, ולא לוותר עליה אף פעם ובשום מצב. חז"ל מלמדים אותנו שמכל מצווה שאנחנו מקיימים נברא לנו מלאך אחד בשמים, שהוא מסנגר עלינו בבוא העת ואנחנו צריכים להתייצב למשפט. כך גם להיפך, מכל חטא נוצר מלאך רע, שמקטרג עלינו ביום הדין.

 

"כשאדם לוקח מצווה ומקפיד עליה, מהדר בה כמיטב יכולתו ודבק בה גם בזמנים קשים, המצווה הזו מסנגרת עליו בבוא העת והזמן המתאימים. היא עומדת לצדו כשהוא צריך לענות תשובות לשאלות קשות ומביכות במיוחד.

 

בהקשר זה מספר הרב כהן את סיפורו של חייל בחיל האוויר, שהחל בהליך ראשוני מאוד של התחזקות בשמירת מצוות. החייל החליט שמעתה ואילך הוא מקפיד על הלכה מאוד מאוד פשוטה וקלה, הוא מקפיד לנעול את נעליו בהתאם לדרישות ההלכה: קודם נועלים נעל ימין מבלי לקשור את השרוכים שלה, לאחר מכן נועלים את נעל שמאל ושורכים אותה, ורק אז חוזרים לנעל הימנית ושורכים גם אותה.

 

פעם אחת שכח החייל לקשור את נעליו כהלכה, ורגע לפני מסדר הבוקר הוא נזכר שלא נעל את נעליו בצורה הנכונה. מיהר לשוב לחדרו, חלץ את נעליו ונעל אותן מחדש, כשהפעם הוא מקפיד לעשות זאת בסדר הנדרש.

 

כששב למסדר, כבר ניצבו כל החיילים לפני המפקד שכעס מאוד על האיחור שלו, והודיע לו כי הוא ייענש על כך בחומרה. "עכשיו תחזור לחדר שלך ולא תשתף אתנו באימון", אמר לו המפקד, "וכשנשוב אני כבר אטפל בך על האיחור הזה".

 

זמן קצר לאחר מכן אירע אסון המסוקים המפורסם, שגבה את חייהם של 73 חיילים. היו אלו חבריו ליחידה של מיודענו החייל המתחזק. חייו ניצלו בזכות העובדה שהוא הקפיד לקשור את נעליו כהלכה!

 

"הסיפור הזה הוא רק דוגמה אחת קטנה לעובדה שקיום מצווה בהקפדה ובהתמדה רבה, עומדת לזכותו של האדם, גם אם הוא לא מהצדיקים הגדולים שבדור" אומר הרב כהן.

 

"אך מלבד העובדה שהמצווה תשמור עלינו, יש כאן עוד נקודה חשובה מאוד. עצם העובדה שאדם מקפיד על המצווה כדי להתכונן לראש השנה, כי הוא מפחד מיום הדין ורוצה לזכות בדין, היא חשובה בפני עצמה עד מאוד, כי היא מראה שהוא בעצם מכיר בבורא עולם, או רוצה לפייס אותו, לרצות אותו, לקיים את רצונו, אז גם אם בינתיים הוא לא שומר את כל המצוות, לפחות הוא מראה לו כוונה טובה, שהוא בכיוון הנכון, שחשוב לו להיות טוב יותר, ובזכות ההתחזקות וההכרה בבורא עולם, נזכה כולנו לקרבת אלוקים, ונכתב ונחתם בספרם של צדיקים גמורים".