בדרך לתשובה, אל תעבור את המהירות המותרת!

הרב יחזקאל פיינהנדלר מסביר מה הדרך הנכונה לבעל תשובה: לשמור על קצב נכון, לא לרוץ ולא לזחול.

כשאדם רוצה להגיע במהירות מתל אביב לחיפה, אחד הכללים הראשונים שעליו לדעת הוא שנסיעה במהירות מופרזת, לא בהכרח תביא אותו מהר יותר אל היעד. פעמים רבות היא עלולה לגרום לו לתאונה קשה חלילה.

 

כך גם בדרך אל אבינו שבשמים, מסביר הרב יחזקאל פיינהנדלר מרבני 'אחינו', צריך לדעת להתקדם בקצב הראוי. התקדמות מהירה מדי עלולה לגרום לנפילה קשה וכואבת במיוחד.

 

"זו תופעה מוכרת", מוסיף הרב, "אנשים מתחילים לחזור בתשובה, מתלהבים מהאור של התורה ורוצים להפוך בתוך שבועיים לשומרי מצוות המקפידים על כל חשש קטן של חריגה מההלכה הצרופה. כמובן שהיעד ראוי ונכון, אבל חוץ מקביעת היעד, צריך גם לדעת לצעוד בקצב הנכון.

 

"זה לא אנחנו ממציאים את זה, שצריך להתקדם בקצב איטי, גדולי ישראל אמרו את זה, וזה מרומז גם בדברי הנביא "שובה ישראל עד ה' אלוקיך". מבאר רבי אברהם אבן עזרא, מגדולי התורה בספרד שלפני הגירוש, שהפירוש הוא שכשאדם שב אל ה', הוא צריך לעשות זאת בשלבים. להתקדם שלב ועוד שלב עד שבסופו של דבר הוא מגיע אל ה', ועל זה נאמר "שובה ישראל, עד ה' אלוקיך".

 

"האמת היא שלא צריך פסוקים להוכיח את זה. המציאות מראה שצריך להתקדם שלב שלב, לדלג על שלבים בדרך, זה לא דבר חכם. אדם שינסה לעלות מדרגות שלוש שלוש בכל פעם, יתעייף מהר. מי שרוצה לטפס בסולם ולהגיע לשליבה השמינית שלו, חייב בדרך לעלות משליבה לשליבה, ולעבור כל אחת מהשליבות שבדרך עד שהוא מגיע לשמינית. ניסית פעם לנהוג ברכב ולהתחיל בהילוך שלישי? הרכב לא יזוז.

 

"יתירה מזאת. לא רק שהתקדמות בקצב מהיר מדי אינה תועלתית ואחריתה עשויה להיות קשה וכואבת, אלא שהיא גם מהווה חטא בפני עצמה, כמו שמפרש הרמב"ן (רבי משה בן נחמן) מגדולי הפוסקים ומפרשי המקרא, על הפסוק "אץ ברגליים חוטא", שמי שרץ מהר מדי במדרגות עבודת ה', ומנסה לתפוס את השלב הבא לפני שהספיק את השלב הקודם, הרי הוא חוטא, כי בדרך הזאת הוא לא יגיע לשום מקום.

 

"ברור אם כן שכל אחד שחוזר בתשובה, צריך לדעת ולזכור שההתקדמות אסור שתהיה מהירה מדי. אין סיבה למהר, בעזרת ה' תאריך ימים בבריאות איתנה, ותוכל להתקדם בקצב הנכון וגם להגיע בסופו של דבר אל המטרה, להיות עובד ה' באמת ובתמים. כל מי שניסה את הדרך הזאת, הצליח.

 

אבל איך אני אדע שאני לא מתקדם לאט מדי, שמרוב החשש להתקדם מהר מדי אני בעצם זוחל באיטיות מחרידה, ומושך זמן רב מאוד לפני כל התחזקות נוספת? הרי גם קצב איטי מדי לא טוב וחוטא למטרה.

 

"השאלה שאלה טובה, אבל יש עליה תשובה מאוד ברורה וקלה שמורכבת משני חלקים. החלק הראשון הוא לעמוד בקשר רציף וחזק עם רב תלמיד חכם. אם יש לך רב שאתה מתייעץ אתו בקביעות, ואתה מדבר אתו על העניין הזה של קצב ההתקדמות בדרך לחזרה בתשובה, הוא ידע לייעץ בצורה נכונה וחכמה. כמובן שצריך הרבה תפילות לקב"ה כדי שיוביל אותנו בדרך הנכונה, שיקשר אותנו עם הרב המתאים לנו, שידע להבין אותנו ולענות לנו תשובות שמתאימות לנפש שלנו.

 

"החלק הנוסף הוא הסיפוק. כלל גדול נקוט בידך, אם אתה מרגיש סיפוק ושמחה, סביר להניח שאתה נמצא בקצב הנכון. אם אתה מרגיש שעול המצוות כבד עליך יותר מדי, ייתכן שזו סתם עצת היצר הרע, וייתכן גם שזה באמת קושי אמיתי שצריך להתחשב בו ולהאט את הקצב. הכי חשוב זה לשמור על שמחה ועל סיפוק, להרגיש טוב עם קיום המצוות, לעשות אותן בשמחה ובהתמדה, רק כך אפשר להתקדם ולהגיע למטרה הראויה".