כך תממש את זהותך היהודית

הרב יואב אקריש, מרצה למחשבת ישראל, מסביר מה ההבדל בין צומח, חי, גוי ויהודי ומבהיר: יהודי שלא למד תורה, לא מימש את היותו יהודי.

בבית הכנסת השכונתי מתקיים כל יום שיעור תורה, חבר שלי התחיל ללכת ומציע לך להצטרף אליו. להשתתף בשיעור תורה? מה זה יוסיף ומה זה ייתן לי לחיים? למה זה אמור לעניין אותי?

 

הרב יואב אקריש משיב:

 

"העולם כולו מלא במגוון רחב של עצמים. יש בו עשבים, פרחים ואילנות, יש בו בעלי חיים, חיות בר, בהמות ועופות, יש בו בני אדם: סינים, יפנים, צ'רקסים ואירופאים ויש גם יהודים.

 

מה צריך פרח כדי להיות מרוצה? כמעט כלום. תן לו קצת מקום, קצת מים, קצת שמש, אוויר ומעט חום, והוא יפרח לתפארת. אין לו בעיה שתקיף אותו בגדר גבוהה, לא מפריע לו שהוא לא יכול לרוץ ולהשתולל, הוא לא צריך חברים ואף פעם הוא לא ינסה ללמוד מתמטיקה.

 

בא נעלה עוד שלב אחד, ונעבור מצומח לחי. מתרוצץ לו צבי בין עצי היער. מה הוא צריך? הוא זקוק ליותר דברים מהפרח. נכון, גם הוא צריך מים, אוויר, שמש וכו' אבל הוא גם צריך הרבה יותר מקום, אם תקיף אותו בגדר, אתה פוגע בו. הוא צריך מרחבים של חופש, הוא צריך עשב ללחך, הוא צריך איילה שתחיה איתו ותוליד איתו דור נוסף של צבאים, הוא זקוק לחברה של צבאים נוספים. אבל הוא לא צריך יותר מזה. הוא לא זקוק לחבר נפש שיוכל לשוחח אתו על מה שמציק לו. הוא לא זקוק לבגד ללבוש, וגם לא למזלג וצלחת כדי לאכול.

 

השלב הבא זה האדם. האדם זקוק לכל מה שאמרנו מקודם. הוא צריך מרחב, הוא צריך אור, חום, מים, אוויר, אוכל, אשה, ילדים ועוד ועוד. אבל הוא גם זקוק להשכלה, הוא צריך ללמוד מדעים אם הוא רוצה להצליח בחיים, הוא צריך חבר טוב, הוא צריך חברים שיוכל לטייל איתם, כלים לאכול בהם, אוכל מעודן ומעובד, ועוד ועוד.

 

אדם שיחיה כמו חיה, ירוץ במרחבים החופשיים, יאכל אוכל גס וגולמי, ישתה מים ויהיה מרוצה בחלקו, הוא בעצם לא מימש את עצם היותו אדם. אולי טוב לו במצב שלו, אבל זה רק כי הוא לא ניסה לחיות כמו בנאדם, הוא לא ניסה ללמוד ולהחכים, מעולם לא היה לו חבר טוב אז הוא לא יודע מה הוא הפסיד.

 

עכשיו בואו ונתקדם שלב אחד נוסף. יהודי! מה יהודי צריך? בדיוק מה שהגוי צריך. כמו הגוי גם היהודי צריך אוכל מעודן ומעובד, הוא זקוק למרחב, הוא צריך חום, הוא רוצה לאהוב, לדבר עם חברים, לצאת לטייל ועוד. אבל יהודי זקוק למשהו נוסף, יותר מהפרח, יותר מהצבי ויותר מהגוי.

 

היהודי זקוק גם ללימוד התורה.

 

נכון. יש יהודים שלא לומדים תורה והם מרגישים עם זה בסדר גמור. זה לא חסר להם.

 

אבל היהודים הללו למרבה הצער לא מימשו את היותם יהודים. הם לא ניצלו את זהותם היהודית כדי לעלות דרגה אחת יותר גבוה. הם נשארו באותה דרגה של מי שאינו יהודי, וזה חבל מאוד עבורם, כי ההבדל בין יהודי וגוי, הוא הרבה יותר עמוק ומשמעותי מאשר ההבדל בין אדם לבהמה.