אז מה אם אתה מוסרי?

אנשים רבים נוהגים להתהדר בכך שהם אנשים מוסריים. הם לא עושים מעשים פסולים, ומצייתים לכללי המוסר גם כשאף אחד לא רואה אותם ולא יודע על מעשיהם.

 

המוסר האנושי הוא דבר חשוב מאוד, רק בזכותו נמנעים אנשים רבים מלגנוב, לשדוד, לרצוח ולבצע פשעים חמורים אחרים. אלמלא המוסר והמחויבות האישית של רוב בני האנושות אליו, העולם היה הופך לתוהו ובוהו, איש הישר בעיניו יעשה. מיליוני שוטרים ושופטים לא היו מצליחים להחזיר את הסדר לרחובות.

 

צאו וראו מה קורה בסומליה למשל. אנשים איבדו את המוסר האנושי, והפכו חיות אדם. כך גם בסוריה, בלוב ובעוד מדינות שידעו מלחמות קשות, לצד ירידה דרסטית במצב הכלכלי, מה שהוביל להתפרקות המוסר האנושי ולכאוס שעשוי להימשך עשרות שנים באין מפריע.

 

אך למרות חשיבותו הרבה של המוסר האנושי, הוא אינו מתקרב באפקטיביות שלו למוסר האלוקי, זה שנמסר לנו עם התורה הקדושה, בדמות הלכות, דינים ומנהגים שאותם אנו מכבדים ובהתאם להם אנו פועלים כבר אלפי שנים.

 

המוסר האנושי, הוא גמיש. משתנה בהתאם לרוח הזמן. עד לא מזמן ביצוע הפלה נחשב לחטא מוסרי ממדרגה ראשונה, כיום מי שינסה להניא אשה מלהפיל את פרי ביטנה, ייחשב לאדם לא מוסרי שמשחק ברגשותיה של אשה מסכנה, וגורם לה נקיפות מצפון שלא בצדק.

 

עד לא מכבר, לסייע לאדם המבקש להתאבד, לבצע בהצלחה את ההחלטה שלו, נחשב למעשה דומה לרצח של ממש. כיום רופאים בחלוק לבן מגישים לאנשים חיים כוס מלאה ברעל, כדי שישתו וימותו מבחירה. הם אפילו קוראים לזה "למות בכבוד".

 

בעבר הלא רחוק, אנשים יצאו מביתם בלבוש מלא בלבד. רק בני השבטים הפראיים באפריקה ובאמזונס העזו לצאת מבתיהם בלבוש מינימלי. אנשים מתורבתים התלבשו בהתאם. כיום אנשים כבר טוענים כי האיסור לבוא לבית הספר במכנסונים, הנו פרימיטיבי ולא ראוי. היום תוכלו להרכיב רשימה של אלפי אנשים ונשים מפורסמים יותר ומפורסמים פחות שהצטלמו בערום.

 

באותה מידה אפשר לראות גם שינויים בכיוון ההפוך. דברים שבעבר נחשבו לשגרתיים, ושכיום איש מאיתנו אינו מצליח להבין אותם ואת האנשים שחשבו שהם בסדר. איך למשל יכלו בני הגזע הלבן לצאת לאפריקה ולצוד כושים כאילו היו חיות בר, לשעבד אותם, להצליף בהם מכות שוט ולהפריד בין הורים וילדיהם בעבור בצע כסף?

 

איך יכלו אנשים לצוד 'מכשפות' כביכול, ולשרוף אותן בעודן בחיים, רק על פי עדות מפוקפקת כי הן עסקו בכישוף? איך יכלו מפקדים להוציא להורג חיילים בצבא על עבירות משמעת קלות, ואיש לא מחה על כך? איך יכלו בני האצולה לשעבד את בני המעמד הנמוך, ולפעמים אף לתלות אותם בטענה שגנבו מהם רכוש, בלי משפט ובלי שום הוכחה?

וכל המעשים הללו היו מוסריים מאוד באותה עת. כללי המוסר הם שקבעו כי האדם השחור צריך לעבוד עבור האדם הלבן. מה לא מובן לכם?

 

מה שווה אם כן המוסר האנושי? הוא לא שווה כלום. מי ערב לנו שבעוד עשרים שנה לא יאמרו לנו שלרצוח זקן שכבר עבר את גיל 70, זה לא רצח? שזו בעצם טובה שאנו עושים לו בכך שאנו חוסכים ממנו את ההתמודדות עם ימי הזקנה הקשים? יום יבוא ואמרו לנו שמותר לרצוח רפתנים, כי הם מעזים לכלוא פרות ולגנוב מהן את החלב שלהם, או שמותר לגנוב כסף מעשירים כי הם ממילא לא צריכים כל כך הרבה.

 

המוסר האנושי הוא טוב וראוי כדי לשמור על הסדר, אבל להסתמך עליו כמצפן בלעדי למה שנכון או לא נכון, זו טעות חמורה. הערכים הם אלו שצריכים לעצב את המוסר, ולא הרצון להיות ליברלי יותר ופתוח יותר.