"קודם כל אני יהודי"

יהורם גאון, מגדולי הזמר העברי בכל הזמנים, מסביר שהזהות שלו היא קודם כל יהודית, ורק אחר כך ישראלית: ״בלי זה, אין לנו מה לחפש כאן״.

"אני מאמין גדול ברוח יהודית", אומר יהורם גאון, מגדולי הזמר העברי, בראיון ל-YNET. כששואלים אותי מה אני, אני אומר שאני יהודי – ישראלי. וזה לפי דעתי אומר הכל. אם אין את הזיקה הזאת, שקודם כל אני יהודי, ואחר כך ישראלי – אז אני חושב שאין לנו זכות ואין לנו יכולת להישאר כאן".

 

גאון הוסיף במהלך הראיון שכששואלים אותו אם הוא חושב לחזור בתשובה הוא משיב בשלילה: "אף פעם לא עזבתי ולכן אין לי לאן לחזור. תמיד הייתי שם".

 

גאון מבקר את מייסדי הזמר העברי המודרני, בתקופה החלוצית, שבשיריהם לא הוזכרה התורה, לא הוזכר הקדוש ברוך ולא הוזכרו המצוות בכלל.

 

"בתקופה החלוצית כל השירים היו שירי גבורה, ושירי אהבה, ושירים של ציונות, ולא מצאת שם את אלוקים. הם רצו לברוח מכל דבר שהזכיר להם את אבותיהם, מכל דבר שהזכיר להם את הגלות", אומר גאון.

 

"דווקא בגלל זה אנחנו רואים היום תנועה לכיוון ההפוך. אומנים מוצאים את עצמם עושים סיבוב של 360 מעלות וחוזרים אל אותו מקום שממנו ברחו. הם חוזרים אל אותו אלוקים שברחו ממנו מזמן, וזה ממלא את תוכן חייהם. כל זמר שני פתאום חוזר ומדבר על אלוקים".

 

דברי גאון עוסקים בנושא חם מאוד בתקופה האחרונה בשורה הראשונה בין האומנים ואנשי התקשורת. תנועת התשובה נוגסת בעולם הזה בכל פה, ואנשים מכל רובדי האוכלוסיה, כולל מקרב האומנים ואנשי הרוח, מתחילים לחזור אל המקורות, להכיר את בוראם ולשוב אליו בלב שלם.