הכעס שמחריב את הכל

צעיר בן 18 כעס על נהג שעיכב אותו 30 שניות ברמזור ירוק, דקר אותו ופצע אותו פצעים קשים • התוצאה: מעצר בימים הקרובים ובהמשך מספר שנות מאסר. היה שווה?

"שהיא מידה רעה מכל המידות הרעות", כך כותב הרמב"ן רבי משה בן נחמן, על מידת הכעס.

 

טבעו של הכעס שהוא גורר בעקבותיו טעויות קשות. כשאדם נותן לכעס לשלוט בו, הוא מסוגל להידרדר למעשים שפלים ממש, אלימות קשה ומיותרת, הטחת עלבונות בבני ביתו ובחבריו הקרובים, ואפילו אפשרות של פגיעה עצמית גם היא לא נשללת כשאדם נשלט בידי הזעם המציף אותו.

 

בכלי התקשורת מדווחים על צעיר כבן 18 מחדרה, שדקר נהג ופצע אותו פצעים בינוניים עד קשים, משום שהלה התעכב כמה שניות ברמזור ירוק. הצעיר כעס על העיכוב ה'משמעותי', ובשל כך דקר את הנהג.

 

משטרה הוזעקה באופן מיידי, והצעיר נלקח כמובן למעצר.

 

גם אם בכך יסתיים הסיפור, נדע שהצעיר שכעס בגלל 30 שניות או פחות, הפסיד שעות ארוכות מחייו בבילוי בתחנת המשטרה ובתא המעצר.

 

אבל זה לא יגמר כאן: סביר להניח שבית המשפט ישלח אותו למספר ימי מעצר עד סיום החקירה, ולאחר מכן ישחרר אותו למעצר בית למשך תקופה נוספת. לאחר משפט ממושך, שיארך שעות רבות של המתנה בבית המשפט, דיונים, פגישות עם עורכי דין ועוד, צפוי להיגזר עליו עונש מאסר למשך שנתיים עד ארבע שנים.

 

עכשיו בואו ונחשב: כמה 30 שניות יש בשנתיים?

 

עשינו את החשבון.

 

365 ימים בשנה, כפול 2 (שנתיים) כפול 24 (מספר השעות ביממה) כפול 60 (מספר הדקות בשעה) כפול 2 (בכל דקה יש פעמיים 30 שניות).

 

התוצאה: 2,102,400.

 

או במילים: שני מיליון, מאה ושתיים אלף וארבע מאות פעמים!

 

היה שווה?

 

כמובן שלא!

 

מעבר לפגם המוסרי החמור בעצם הפגיעה בזולת, מעבר לעובדה שבגלל שלושים שניות הצעיר הזה כמעט הפך את עצמו לרוצח (!), גם מהיבט המתמטי לא היה שווה לו לעשות את מעשה אכזרי ואווילי כל כך.

 

אפילו יום אחד מאסר לא היה שווה, ואפילו לא שעה בתחנת המשטרה.

 

אז למה הצעיר האלים בחר במעשה המטופש הזה?

 

כי הוא כעס. הדם עלה לו לראש. הוא לא חשב על מה שהוא עושה. כבר מגיל קטן הוא התרגל להפקיר את עצמו לכעס שלו, לתת לזעם לכוון את הדיבור שלו, ובהמשך את המעשים שלו.

 

לא בחינם אמרו חז"ל: "המשבר כלים בחמתו, כאילו עובד עבודה זרה".

 

מי שנותן לכעס שלו לכוון את עצמו למעשים לא ראויים, שום דבר כבר לא יעמוד בדרכו. גם לא עבודה זרה, או במקרה שלנו, שפיכות דמים.