"כבד את ההורים והם יכבדו את דרכך"

הרב שמואל כץ, מדריך בני נוער באשדוד, מסביר מה הדרך הטובה ביותר להתגבר על קשיים בשכונה ועם המשפחה, על רקע החזרה בתשובה.

פעמיים בשבוע צועד אלירן לבית הכנסת בשכונה הסמוכה, משתתף בשיעור תורה ולומד על הקדוש ברוך הוא ועל המצוות שציווה אותנו. מבית הכנסת הוא חוזר לביתו כשראשו עמוס במחשבות. הוא מעכל את הדברים ששמע, מהרהר בהם ומגלה בהם רבדים חדשים. עמוקים יותר.

 

כשאלירן מתקרב לשכונה בה הוא מתגורר, ידו נשלחת באינסטינקטיביות לראשו, מסירה בעדינות את הכיפה המכסה אותו. הכיפה נשלחת למעמקי הכיס, שם היא נשארת עד השיעור הבא.

 

האמת היא שאלירן כבר מזמן היה רוצה להשאיר את הכיפה לכל אורך היום. אבל הוא חושש מהחברים בשכונה, מה תהיה התגובה שלהם. הוא מעדיף להישאר כך בינתיים, ובהמשך הדרך לעזוב לחלוטין את השכונה ולהפוך לחוזר בתשובה במלוא מובן המילה.

 

אנו מפנים הפעם את השאלות לרב שמואל כץ מאשדוד. הרב כץ מדריך בני נוער בעירו כבר כמה וכמה שנים. מאחוריו אלפי שעות שיחה ויעוץ לבני נוער מתחזקים.

האם התוכנית של אלירן לעזוב את השכונה אכן טובה וכדאית? באמת כל אחד שחוזר בתשובה, מומלץ לו שיעזוב את החברים הישנים והטובים, ויעבור למקום אחר ושונה לחלוטין?

 

"קשה לענות על השאלה הזאת", משיב הרב כץ, "מפני שכל אדם הוא עולם בפני עצמו. כל מקרה לגופו. יש מי שבאמת צריך לעשות שינוי דרסטי ולהתנתק מהמקום שבו הוא נמצא, ויש מי שלהיפך, עדיף לו להישאר במקום ולשנות את עצמו באותו המקום בו הוא גדל והתגורר עד עכשיו.

 

"באופן כללי אנחנו לא מעודדים צעירים שחוזרים בתשובה להתנתק מחברים ישנים וטובים. אדרבה, אם החברים שלך מאז ומתמיד היו נחמדים אליך וכנים איתך, אם אתה נהנה לבלות בחברתם, למה לעזוב? למה להתנתק?

 

"כמובן שזה כרוך בזה שהם יכבדו את המקום שבו אתה נמצא היום. שידברו אתך על נושאים משותפים, ולא יתנו לך הרגשה שהם מזלזלים בקיום המצוות חלילה.

 

"נקודת המבחן היא השאלה הבאה: "האם החברים הותיקים שלך מפריעים לך להתקדם". אם הם מפריעים, עליך להתרחק מהם. זה לא קשור בכלל לדת. החברה צריכה להיות תומכת ומעודדת. אם החברה שלך עוצרת אותך, חונקת אותך, וגוררת אותך למקומות לא טובים, כדאי מאוד שתחליף אותה בחברה טובה יותר.

 

"כשאנחנו מדברים על צעיר שמתקרב לבורא עולם ולדת היהודית, יש כאן עוד רווח. חוץ מזה שהחברה שלך תתמוך בך ותסייע לך בדרכך, גם אתה תכניס בהם לחלוחית של יראת שמים, קצת אהבה לקדוש ברוך, קצת כבוד לתורה, ובספו של דבר, מי יודע, אולי גם הם יצעדו בעקבותיך ויעשו צעדים משמעותיים בדרך להתקרב לקדוש ברוך הוא".

 

מה היחס של הדת ושל עולם התשובה לפעילות ספורטיבית כמו משחקי כדורגל וכדומה?

 

"ספורט של חילוץ עצמות הוא לא דבר רע. הפוך, אפילו בישיבת 'חובת הלבבות באשדוד' שבה אני עובד, אנחנו יוצאים עם התלמידים למשחק כדורגל פעם בשבוע, מטעם הישיבה. אפשר לשחק בצורה טובה, כדי להשתחרר, כדי להפעיל קצת את הגוף ולנקות את הראש. לא רק שזה לא חטא, זו אפילו מצווה. אם אדם עושה מעשה גשמי, מתוך כוונה לנקות את הראש שלו כדי שיוכל ללמוד יותר תורה, המעשה הגשמי עצמו הופך לחשוב ונעלה, כי הוא משרת מטרה חשובה.

 

"מה שכן צריך להקפיד שהכדורגל נשאר טפל, ולא הופך חלילה לעיקר. שהתחרותיות לא משתלטת לך לגמרי על הראש ואתה רומס אחרים כדי לנצח במשחק. זה צריך לבוא ממקום של שחרור ושל הנאה, ולא ממקום של הערצה לספורט או כמיהה לניצחון".

 

באיזה שלב כדאי להתחיל לחשוב על עזיבת התיכון ומעבר לישיבה קדושה?

 

"זו שאלה שאי אפשר לענות עליה תשובה כללית, כי כל אחד מתקדם בקצב אחר, ומגיע מרקע אחר. זה מאוד מאוד תלוי גם בהורים. יש הורים שיותר מקבלים את הכיוון החדש של הבן שלהם, ויש כאלו שממש לא אוהבים את הבחירות שהוא בוחר.

 

"יהודי מאמין יודע שתפקידו של נער הוא ללמוד תורה. תעודת בגרות וכל מיני קורסים לצורך לימוד מקצוע מיותרים בגיל הזה. כל עוד אתה לא צריך לדאוג לפרנסה, תלמד תורה. כשתזדקק לפרנסה תעשה את ההשתדלות הנאותה, והקדוש ברוך הוא זן ומפרנס כל בריה בעולמו.

 

"עם זאת, כשההורים מאוד מאוד מודאגים, ומסרבים לקבל את זה שהילד שלהם יוצא לחיים בלי הכנה מוקדמת ולימוד שיסייע לו למצוא עבודה מכובדת, אפשר וצריך להרגיע אותם. במיוחד לצורך זה הוקמו, בהוראת הרבנים, ישיבות מיוחדות לבעלי תשובה שבהם ניתן לשלב במקרי הצורך גם לימודים לתעודת בגרות".

 

נחזור רגע לאלירן מיודענו. הוא התחיל לשמור שבת, מנסה בכל הכח. אבל ההורים שלו, אחיות שלו וכל החברים, כולם אינם שומרי שבת. זה מאוד מתסכל, קשה ולפעמים ההרגשה כמעט בלתי אפשרית. האם גם במצב הזה אתה חושב שהוא צריך להישאר בבית ובסביבה שלו, או שעדיף שהוא יצא כל שבת למקום אחר?

 

"קודם כל הייתי מציע לאלירן שיבדוק בראש ובראשונה עם רב שמבין בנושא, ושמכיר את התחום של בני נוער חוזרים בתשובה. ייתכן מאוד שהוא מקדים את זמנו, ושעדיף שיתחיל את קבלת עול המצוות בשלבים. צריך מאוד להיזהר לא לקפוץ גבוה מדי, כי במקרה הזה עלולה לבוא בהמשך נפילה קשה וכואבת במיוחד.

 

"אם אין שום אפשרות לשמור שבת בבית ההורים, כמובן שבשלב כזה או אחר הוא יצטרך למצוא פיתרון ולעזוב לפני שבת את ביתם. אבל מהניסיון שלי ושל חברי, ברוב רובם של המקרים, אפשר להגיע למצב אידיאלי עם המשפחה, אם עובדים בצורה נכונה.

 

"בדרך כלל, בחור שמכבד את ההורים שלו כמו שההלכה מחייבת, מקשיב למה שהם אומרים, מציית לבקשות שלהם, ומשתדל בכל כוחו להראות להם שזה שהוא חוזר בתשובה זה לא בגלל שהוא יותר טוב מהם, אלא פשוט כי הוא מאמין בתורה ובה', ההורים יבינו את זה בשלב זה או אחר, ויכבדו אותו בחזרה. לפעמים באמת יותר נחמד לצאת לשבת לבית של חבר שאצלו כן שומרים שבת,

 

 וההורים יבינו את זה ויברכו על כך. אבל אפילו אצלם בבית אפשר להסתדר ברוב המקרים. זה תלוי בעיקר ביחס של הילד להורים שלו. נדיר מאוד למצוא מקרה שבו הילד מכבד בכל כוחו, וההורים לא מכבדים אותו בחזרה".