מה למדתי מדאע"ש?

חז״ל לימדו אותנו שאנחנו יכולים ללמוד מכל אחד, גם מהאנשים השפלים ביותר • מה נוכל ללמוד מארגון הטרור הרצחני שטובח באזרחי המדינות השכנות?

הגנרלים עטורי הדרגות במטה הכללי של צבא מצרים לא ידעו מאיפה זה נפל עליהם. ברגע אחד התמלאו המסכים בהתרעות חמורות על מתקפות טרור המתרחשות בעת ובעונה אחת. מוצב צבאי אחד שולח בקשה לעזרה, ושניה לאחריו מתקבלת בקשה דומה ממוצב אחר. דקות אחדות עוברות והתמונה רק הופכת מורכבת יותר ויותר. שמונה מוצבים צבאיים הותקפו בזה אחר זה.

 

תגבורת שנשלחה לסייע למוצב הראשון נתקלה בדרך זרועת מוקשים. יחידה של חיל ההנדסה נשלחה כדי לפנות את הדרך עבור הכוחות הלוחמים. השיירה שנשלחה לסייע למוצב נוסף שהותקף ספגה גם היא אבדות ממוקש שהתפוצץ.

 

רק אחרי מספר שעות התחילה התמונה להתבהר: מכוניות תופת ומחבלים מתאבדים התפוצצו ליד שמונה מוצבים של הצבא המצרי, מכל צדיה של העיירה שייח' זוויד. בעוד הצבא המצרי אינו מצליח להגיש סיוע בשל הדרכים שמוקשו במקביל, החלו להציף את האזור לוחמים של 'המדינה האסלאמית', ארגון הטרור המוכר יותר בשמו הקודם: דאע"ש.

 

המבוכה, הבלבול, חוסר הבנת המתחולל בשטח עלו לצבא המצרי באבדות כבדות במיוחד לפי דיווחים שונים, וכך הצליח דאע"ש, עם מספר לוחמים לא גדול במיוחד, ועם נשק פחות מתקדם מזה של צבא מצרים, לכבוש עיר שלמה למשך שעות ארוכות. הישג שאיש לא היה מאמין שארגון הגרילה יצליח להשיג.

 

**

 

דוד המלך כותב בספר התהילים: "מכל מלמדי השכלתי". צדיקי הדורות פרשו את דבריו כך שניתן ללמוד מכל אדם באשר הוא, אפילו מגנב.

 

בהתאם לכך שומה עלינו לבחון כיצד נלמד ממעשיו של ארגון הטרור הרצחני דאע"ש. כמובן שהארגון השפל הזה אין בו אפילו מעט טוב, כל מעשיו הם הרג וביזה, השפלה ושעבוד. אך את העובדה שהאסטרטגיה של הארגון מוכיחה את עצמה, לא נוכל להכחיש. עובדה שהארגון, למרות שהוא אינו צבא מסודר של מדינה עם חוק גיוס חובה, ועל אף שאינו משלם שכר גבוה במיוחד ללוחמיו, מצליח לכבוש שטחי ענק בעיראק ובסוריה, ואפילו במצרים שנחשבת למעצמה אזורית הוא רושם הישגים לא מבוטלים.

 

הסוד הוא באסטרטגיה. הארגון אינו מתכנן מתקפות קטנות ועלובות. הוא לא מסתפק בפיצוץ מכונית תופת בבגדד עם הרג של עשרים אנשים. זהו יבול דל מדי עבורו. הארגון עושה גם פיגועים 'קטנים', אך כל העת חותר לפיגועי ראווה, למתקפות ענק.

 

עד כה הוכח שהארגון אף פעם לא כובש כפר אחד בשבוע, הוא מעדיף להמתין חודשיים – שלושה בלי לכבוש שטחים בכלל, ואז, לפרוץ קדימה במתקפה משולבת ומרובת חזיתות, ולכבוש בבת אחת עשרים כפרים.

 

לנו נותר רק ללמוד מהאסטרטגיה המוכחת, ולייחל למפלתו של ארגון הטרור והרצח. כשאנחנו רוצים להכניע את היצר הרע, עלינו לפתוח במתקפה מרובת חזיתות. לא להתמקד רק בזווית אחת, אלא להגיע מכל הכיוונים במקביל ובנחישות רבה. אפשר לבחור מטרות מרובות: אמירת חמישה פרקי תהילים ביום, לימוד שתי משניות ביום, תוספת של חמש דקות לשיעור התורה, הקפדה על לימוד מוסר, התחזקות בשמירת העיניים, הגברת הזהירות מדיבור לשון הרע חלילה, להוסיף מעשה של כיבוד הורים בכל יום, להקפיד על מתן מטבע לצדקה בכל יום ועוד ועוד.

 

זו הדרך, ורק זו, בה עלינו לנקוט כדי לנצח את היצר הרע.