"גברת הבן שלך צדיק"

הרב שמעון וייס מסביר למה צעירים שמתקרבים ליהדות, חייבים להיכנס לישיבה: ״מי שהולך לבד עלול להגיע למצבים של קיצוניות, או ליפול למשברים נפשיים״.

את הרב שמעון וייס תמיד תראו בכבישים בינעירוניים. את היום שלו הוא מתחיל ומסיים בקרבת חוזרים בתשובה. במשך שנות עבודתו עם הנוער, הפך הרב וייס לחביבם של צעירים מכל רחבי הארץ, גם אם הם באים מרקע לא חרדי.

 

וייס ניחן במידה רבה של כריזמה. הוא מוצא שיחה משותפת עם כל אדם, בין אם הוא רב חרדי בא בימים, ובין אם הוא צעיר חילוני שגדל בכפר שמריהו. תמיד תראו את האיש שמשוחח עמו כשהוא מחייך בהנאה, ומדי פעם מקמט את המצח בניסיון להתעמק יחד עם הרב וייס ולמצוא מענה לשאלה זו או אחרת.

 

את רוב הפעילות שלו עם הצעירים מקדיש הרב וייס לשיבוצם בישיבות מתאימות, ישיבות של חוזרים בתשובה ובהמשך מכוון אותם לישיבות למתקדמים, ורבים מהם מגיעים לחתונתם כתלמידי חכמים גדולים שצברו אלפי שעות לימוד במשך שנות לימודיהם בישיבה.

 

מן הסתם סבורים אתם שרב הוא עם הוריהם של החוזרים בתשובה, אבל האמת היא הפוכה. יותר משהילדים אוהבים אותו, מעריכים אותו ההורים שלהם.

 

"המומחיות של שמעון היא לעזור לצעיר ולהורים שלו לעבור בשלום את התהליך הזה שבו הצעיר חוזר בתשובה. זה תהליך עם מכשולים רבים, שלא פעם עלול לגרום למריבות בתוך המשפחה. וייס יודע לנווט את הספינה ולעזור לכל הצדדים בסיפור הזה", מספרת לנו אמא לאברך כולל שחזר בתשובה לפני שמונה שנים.

 

מה הסוד שלך? איך אתה מצליח לשמור על יחסים טובים עם כל הצדדים?

 

"אין פה סודות גדולים" אומר הרב וייס. "הרעיון הבסיסי הוא לכבד כל אדם באשר הוא אדם ללא קשר לדעותיו, להכיר את הנפשות הפועלות, ולהתחבר לטענות שלהם מתוך אכפתיות אמיתית. כשאמא מתקשרת אלי ואומרת לי שזה מפחיד אותה מאוד שהבן שלה יראה דוס, אני לא נבהל ולא נעלב. אני מבין אותה. אני מבין שמנקודת המבט שלה היא צודקת. כל הורה רוצה או לפחות מעדיף שילדיו ימשיכו בדרכו פחות או יותר. כמובן שכל אחד רוצה שהבנים שלו יצליחו יותר ממנו, אבל הוא רוצה לראות אותם גרסה משופרת שלו, ולא משהו אחר לגמרי.

 

"כשהצעיר מתקשר אלי ואומר לי שנמאס לו מההורים כי הם משגעים אותו, אני מנסה להבין גם אותו. גם אם הוא לא צודק, יש רקע לטעות שלו. הוא רוצה להתנהג ככל העולה על רוחו, וההורים לא ממש נותנים לו. לא תמיד זה קל".

 

אבל הרי בסופו של דבר אתה מכוון את הצעירים שחזרו בתשובה לישיבות, ההורים, או לפחות חלקם, אמורים לכעוס עליך. לא כך?

 

"לא. ההורים בסופו של דבר מבינים שאמונה זה עניין של אמונה. אני אומר לאמא "גברת, הבן שלך צדיק", מה תעשי לו? תילחמי בו? מתוך ניסיון של לא אחד ולא שנים אנחנו יודעים שזה רק מקצין אותו וזה לא יעזור לך. אם הצעיר מאמין בדרך החדשה שלו, ההורים לא יצליחו לעצור אותו, אז חבל לבזבז אנרגיות ללא תועלת ולהיפך זה רק יגרום כעסים.

 

"מאידך, עד כמה שישיבה נשמע להם מפחיד, יש בה הרבה ברכה בשבילם וכמובן גם בשביל הצעיר. אם הצעיר יעשה לבד את התהליך הזה של החזרה בתשובה, הוא עלול חלילה וחס להיתפס לקיצוניות מיותרת ומוגזמת. כבר קרו מקרים בהם חוזרים בתשובה שלא קיבלו הדרכה נכונה התחילו לסגף את גופם בצומות ותעניות, כדי לכפר על חטאיהם. דבר שבישיבה ילמדו אותם כי הוא מיותר ואינו מועיל להתקרב לקדוש ברוך הוא, וכל הרבנים גם יאסרו עליהם צעד כזה מכל וכל, ולא רק מחשש לפגיעה פיזית בגופם אלא שזה נגד היהדות.

 

"אבל אם הוא לומד בישיבה, הוא לומד את הפרופורציות הנכונות. הוא יודע להבדיל בין מנהג טוב לבין הלכה. כשהוא יודע מה מותר ומה אסור, הוא לא צריך להחמיר על עצמו ולאסור על עצמו גם דברים שמותר. הוא מקבל הדרכה ואיזון, מלמדים אותו איך להשתדל בכל הכח לכבד את ההורים, זה מצב אחר לחלוטין.

 

"מעבר לכל זה, הצעיר נכנס לתוך חברה שמתאימה לו ולסגנון שלו. הוא לא מתמודד יומם ולילה עם חברה שלא מקבלת את השינויים שהוא עובר, או שלא מכבדת אותם במקרה כזה, בחור שלא הולך לישיבה מסודרת עלול ליפול חלילה למשברים נפשיים, או לחלופין למצוא את עצמו חובר לכתות של אנשים הזויים שנותנים לו עניין וחיי חברה. אין ספק שישיבה זה המקום המתאים ביותר עבור צעיר שחזר בתשובה, ובסופו של דבר גם ההורים מבינים את זה".

 

ומה עם השכלה? מה עם הכנה לחיים? בישיבה ילמדו רק תורה ואחר כך מאיפה הוא יתפרנס?

 

"קודם כל תמיד אפשר להשלים לימודי מקצוע, כולל לימודים אקדמאיים. התחום הזה מאוד התפתח בשנים האחרונות, ובוגרי ישיבות רבים מאוד כבר הפכו לעורכי דין, רואי חשבון, פסיכולוגים וכל מקצוע שרק אפשר להעלות על הדעת. 

 

"מעבר לכך, אנחנו בארגון 'אחינו' פתחנו במיוחד ישיבות לצעירים מבתים לא דתיים, עם לימודי בגרות במסגרת הישיבה. אנחנו נותנים להם גם לימוד תורה וגם לימודי חול, כשהם גדלים הם מחליטים בעצמם ומרצונם החופשי להיכן הם רוצים להמשיך, האם למסלול של ישיבה גבוהה חרדית, או שהם רוצים להמשיך במסגרת לימודים משולבת. מי שרוצה בכך יכול בקלות לצאת עם תעודת בגרות עם ציון טוב ולהמשיך מאוחר יותר ללימודים אקדמאיים".

 

אתה לא נתקל במצבים שבהם הצעיר שחזר בתשובה מרגיש את עצמו יותר טוב מההורים שלו? מרגיש שהם פחותי ערך כי הם לא שומרים תורה ומצוות?

 

"לחשוב שאתה יותר טוב מההורים שלך זה ההיפך הגמור מהחזרה בתשובה. אתה אולי שומר מצוות יותר מהם, ולומד תורה יותר מהם אבל זה לא סיבה להתנשא מעליהם חלילה וחס. אבוי לילד כזה שמתנשא על ההורים שלו. הוא צריך לעבוד קשה כדי לתקן את המידות שלו, והישיבה היא המקום הטוב ביותר לתיקון המידות. אין כמו לימוד התורה ולימוד ספרי המוסר כדי להגיע למידות טובות יותר. חז"ל אומרים על התורה: "המאור שבתורה מחזירו למוטב".

 

"לימוד התורה מזכך את הנפש ומעדן אותה. אם הבן שלך מרגיש יותר טוב ממך, תעיף אותו לישיבה ותראה את השינוי בעזרת ה'. אם תנסה להוכיח לו שאתה שווה יותר ממנו, זה לא יעזור לך כלום. זה רק יעכיר את האווירה בבית.

 

"מותר וצריך להעיר לילד שיכבד את ההורים שלו, הורים לא צריכים למחול על כבודם מול הילדים שלהם, אבל צריך גם לעזור לו להבין את זה בכוחות עצמו ולא בנזיפות ובאיומים, שאם הוא לא יכבד אותם הוא, ובעיקר הוא יפסיד. זה צריך להגיע ממקום של סמכותיות, ובשם התורה הקדושה שציוותה אותנו לכבד את ההורים".

 

"אגב, הנושא הזה באמת מאוד מאוד חשוב לנו. כשאני פועל לשבץ בחור צעיר לישיבה כזאת או אחרת, אני מוודא שבישיבה הזאת שמים דגש על העניין הזה של קשר עם ההורים. גם כשההורים לא דתיים, אם אתה רוצה שהבן שלהם יצליח בלימוד התורה, אתה חייב שיתוף פעולה שלהם, לתועלת כל הצדדים. ישיבה שבה הצוות לא שומר על קשר שוטף עם הורי התלמידים, אנחנו לא שולחים אליה בני נוער. 'דרך ארץ קדמה לתורה' זה לא רק פתגם, זו דרך חיים".