"עם מקדשי שישי"

עדן הראל ובעלה עודד מנשה שומרים שבת כבר ארבע שנים. לפני כן הם היו ״שומרי שישי״.

בכל הדורות הקפידו יהודים על שמירת השבת. חילול שבת נחשב לאחד החטאים הכבדים ביותר בדת היהודית. בתקופה שבית המקדש היה קיים, מחללי השבת הוענשו בחומרה רבה, וגם שנים רבות אחרי שנחרב בית המקדש, ועונש בעולם הזה כבר לא היה כאן, המשיכו יהודים לשמור על השבת, מתוך ידיעה שיותר משאנו שומרים על השבת, שומרת השבת עלינו.

 

בדורות האחרונים התהפכו היוצרות. חז"ל מלמדים אותנו שלפני ביאת המשיח, "האמת תהא נעדרת". האמת תיעלם מהנוף הציבורי, ויהיה קשה מאוד למצוא אותה.

 

ובכל זאת , בחסדי שמים אנו רואים במשך שנים את תנועת התשובה פורחת ומתחזקת. עוד ועוד יהודים נוטשים את אורח החיים המתירני, ומתחילים לקבל על עצמם עול תורה ומצוות.

 

 

בין כל אותם מתחזקים, יש גם לא מעט מפורסמים, אנשי תרבות ורוח, ספורטאים מוכשרים וגם דמויות טלוויזיוניות ידועות שם, כמו עדן הראל ובעלה עודד מנשה.

 

 

בהרצאה שמסרה לנשים תל אביביות ושחלקים ממנה שודרו במסגרת כתבה של סיוון רהב מאיר בערוץ 2, מספרת הראל על תהליך ההתחזקות שלה שהתחיל מהרגע בו נפלו עיניה על דמותו של הרב הצדיק רבי מרדכי שיינברגר: "הוא רב זקן כזה, כפוף בגלל הגיל, אבל העיניים שלו, אש!".

 

 

במשך תקופה החלו עדן ובעלה עודד לשמור מצוות בסיסיות באופן חלקי. את השבת הם שמרו רק בחלקה הראשון, בשישי בערב. לפני כניסת השבת הדליקה עדן נרות, בעלה יצא לבית הכנסת עם הילדים, ובשובו קידש על היין, שולחן שבת, אוכל מהפלטה וכל ההלכות נשמרות פחות או יותר בקפידה.

 

 

בלילה הם הלכו לישון, ואיתם הלכה לישון גם השבת. בבוקר הם קמו ליום רגיל. "מה היינו עושים בלי הטלוויזיה", היא מתארת את התקופה.

 

 

הם חשבו להרחיב את שמירת השבת גם ליום השבת עצמו, אך חששו להתקדם מהר מדי: "היו שואלים אותנו מה אתם? שומרי שישי!".

 

 

ואז…

 

 

עדן החליטה לנסות בכל זאת. היא קמה בבוקר וניסתה לשמור שבת רק בשעה הראשונה. עוד שעה ועוד שעה. במוצאי השבת עודד הבין מה קרה פה: "תפסתי אותך", הוא נזף בה. "שמרת שבת בלעדי. חוצפנית".

 

 

"ומאז" כך היא מספרת. "אנחנו שומרים כל שבת את כל השבת. כבר ארבע שנים".

 

 

סיפורם של הראל ומנשה אינו ייחודי רק להם. רבים וטובים החלו את הדרך שלהם להתקרב אל ה' בשמירת חצי שבת, בקיום מצוות באופן חלקי.

 

 

גם עדן עצמה עדיין לא מגדירה את עצמה כדתייה: "קיבלנו על עצמנו מצוות", היא אומרת. אבל הילדים שלהם כבר חובשים כיפות, לובשים ציציות וצועדים מדי בוקר לבית ספר ממלכתי דתי.

 

 

זכור: גם אם אתה רחוק מהמטרה, אם תמיד תמשיך לצעוד לכיוונה, בסופו של דבר תגיע אליה.