"טעמו וראו כי טוב"

הרב מנחם רוזן, רב בישיבות בהרצליה ובאשקלון, מדבר על הדרך הנכונה לחזור בתשובה • ״צא מהטעמים הזרים, ורק אז תוכל להרגיש את הטעם המתוק והאמיתי של לימוד התורה״.

הרב מנחם רוזן, מרבני ישיבת 'חזון מרדכי' לצעירים חוזרים בתשובה בהרצליה, וישיבת 'אורחות חיים' לחוזרים בתשובה באשקלון, לא אוהב להטיף לאנשים. רק לאחר שכנועים מרובים הוא מוכן לענות לשאלות שהצבנו בפניו.

 

יושב לו בחור לא דתי. מנעוריו הורגל לעשות כל אשר לבו חפץ. אבל הלב שלו רוצה להתקרב לקדוש ברוך הוא. הוא מרגיש את אהבת הקדוש ברוך הוא לבניו, ורוצה להחזיר לו באותה המטבע. הבעיה שהוא לא רואה את עצמו מתחבר לכל המוסד הזה של דת ומוסר. הוא לא מצליח להתחבר למקום הזה שבו אתה עושה כל היום רק מה שמותר, רק מה שראוי לעשות, בוחן את מעשיך כל העת בשאלה הקבועה – "האם זה בסדר". מה אנחנו אומרים לצעיר כזה שמרגיש קושי רב להתקרב ליהדות?

 

"התשובה היא שהוא צריך לטעום את מתיקות התורה. את המתיקות שאופפת את שמירת המצוות. אדם כזה צריך להסתובב קצת בישיבות, קצת ללכת באזורים של יהודים לומדי תורה, לראות את אורחות חייהם, להתרשם מהצורה בה הם מדברים בעדינות, מהאופן בו הם סומכים זה על זה, ונאמנים זה לזה. מי שפותח את העיניים ובודק את כל אלו באובייקטיביות, רוצה להצטרף. זה כבר לא נראה כל כך שחור".

 

איך עושים את זה בפועל. איך טועמים את טעם המצוות?

 

"בראש ובראשונה צריך לצאת מהעבירות. להתגבר על היצר הרע. כל אחד ממקום אחר. אבל חייבים לקבל קבלות של התחזקות, אם זה בשמירת הברית, שמירת העיניים, הימנעות מחילול שבת ועוד. כשאדם מתחיל להסיר מעל עצמו את החטאים המשתרגים על צווארו, כשהוא מתחיל להתנער מהבוץ הזה שדבק בו בימים בהם לא קיים את מצוות ה', העיניים מתחילות להפתח. הלשון שלו כבר מסוגלת להרגיש את הטעם של הקדושה. של התורה. של השבת. אבל קודם כל חובה להתחיל להתנזר מהדברים האסורים, שרק מסמאים את עיניו של האדם, ומפתים אותו בטעמים אחרים, שאינם טובים לא לגוף ובוודאי שלא לנשמה".

 

בעצם אתה אומר שכדי להרגיש את מתיקות התורה צריך לטפס את כל האוורסט עד הפסגה?

 

"לא. לא צריך להגיע מיד לפסגה, אבל כן צריך להתחיל מיד את הטיפוס. יש סוכריות גם בדרך לפסגה, לא רק בפסגה עצמה. מתחילים להתגבר על יצר ומרגישים חזקים יותר. מרגישים טהורים יותר. איזהו גיבור, הכובש את יצרו. דוד המלך מלמד אותנו בתהילים "סור מרע ועשה טוב". מתחילים לסור מהדברים הרעים, ואז מרגישים את הטוב שבמעשים הטובים".

 

אז איך מתחילים?

"מתחילים מלימוד מוסר ומההתנתקות מחיי החטא. בשלב הזה טועמים את אור התורה הקדושה, את טעמה של השבת וחיי המצוות. זה ממיס את כל הרע, את כל הזוהמה שנגרמת מהחטאים. זה הופך אותך ממצב מוצק למצב נוזלי, ועכשיו אתה כבר יכול להתקדם כמה שרק תרצה בלימוד התורה הקדושה, כל הדרך אל הפסגה".

 

יש לך טיפ לחוזר בתשובה שרק עכשיו מתחיל את הדרך?

 

"הצעד הראשון שצריך לעשות, זה למצוא רב ומורה דרך. אבל צריך למצוא יהודי תלמיד חכם בעל שיעור קומה שאכפת לו ממך. שבאמת רוצה שתצליח, שיאהב אותך ויתייחס אליך כאילו היית הבן שלו שאיבד את הדרך, והוא ירצה לעזור לך להתקרב בחזרה לקדוש ברוך הוא. זאת הדרך הטובה ביותר אל הפסגה".