אנשים מתקשרים אלי ומבקשים: "שלח אלינו עובדים חרדיים"

נשיא לשכת יועצי המס לשעבר, הרב יעקב וירז׳יבינסקי, כיהן ומכהן בשורה של תפקידים מקצועיים וציבוריים. את ההכנה הוא עשה בנעוריו בישיבה. כיום הוא חולש על שלושה משרדים ענקיים בשלוש ערים, מכהן כחבר מועצת עיר, חבר בדירקטוריונים מפורסמים ומשתתף קבוע בוועדות ממשלתיות.

תארו לעצמכם אדם שנושא בשורת התארים והתפקידים הבאה: נשיא לשכת יועצי המס לשעבר, ממנסחי חוק יועצי המס בישראל, רואה חשבון, חבר לשעבר בוועדה המייעצת למבקר המדינה, חבר דירקטוריון קרן ההשתלמות של בנק הפועלים, חבר דירקטוריון בית החולים מעיני הישועה, חבר מועצת העיר בני ברק, מרצה מבוקש בנושאי מיסים בכל הפורומים הכלכליים היוקרתיים ביותר בישראל, חבר ועדת סעיף 46 לפטור ממיסים שהוקמה על ידי שר האוצר הקודם יאיר לפיד, משתתף קבוע בוועדות הכנסת העוסקות בענייני מיסוי ועוד.

 

אדם בעל רשימת תפקידים מכובדת כל כך, בוודאי הגיע ארצה מארה"ב, שם למד באוניברסיטת הארווארד, או אולי באוקספורד הבריטית.

 

אך לא. וירז'יבינסקי רכש את ההשכלה שלו בישיבה. היתה זו השכלה תורנית רחבה, שהכינה אותו לחיים. לאחר שספג מתורת רבותיו, ושקד על לימוד התורה במשך שנות בחרותו, פנה וירז'ינבינסקי לעשות לביתו, ולמד יעוץ מס בצורה יסודית.

 

העובדה שנכנסת ללימודי חול רק כמה שנים אחרי החתונה, כשכבר היית צריך לפרנס משפחה, לא הפריעה לך להצלחה בלימודים? זה לא עיכב את התפתחות הקריירה שלך בעולם העסקים?

 

"ההיפך הוא הנכון", משיב וירז'יבינסקי. "דווקא בישיבה לומדים איך ללמוד. כשאתה יודע ללמוד באופן מקצועי, כל הלימודים האקדמאיים ולימודי החול מכל הסוגים, קלים יותר ומהירים יותר. בישיבה אתה לומד להשלים כמויות עצומות של ידע. מה גם שהלימודים במוסדות להשכלה גבוהה, כוללים הרבה מאוד חומרים שאינם קשורים לעניין עצמו. לומדים הרבה רקע ותיאוריות שונות ומשונות, שהקשר בינן ובין המקצוע שבו אתה מבקש להתמקד קלוש במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב גם זה לא.

 

"מה גם שהלימוד בישיבה מלמד אותך גם להתמקד בעיקר, להניח את הטפל בצד, לסדר את הדברים בצורה מסודרת, לעמת את העובדות או התובנות זו מול זו, וגם למצוא פתרונות יצירתיים לבעיות השונות".

 

אתה אומר בעצם שהלימוד בישיבה לא רק שלא הפריע אלא גם עזר לך מאוד להצליח בלימודים הכלליים מאוחר יותר?

 

"בלי שום ספק. לא רק בלימודים אלא גם בהתנהלות. קח לדוגמא את חוק יועצי המס שהעברתי בכנסת, יחד עם יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני. לפני היו ראשי לשכת יועצי מס אחרים שניסו להעביר את החוק הזה. ארבעים שנה הם ניסו ללא הצלחה. אני הצלחתי לעשות זאת בתקופת כהונה של שש שנים, לא כי היה לי יותר כח מהם, אלא כי באתי ממקום אחר, עם כיוון אחר, עם ראש שונה ופתוח יותר. רק בזכות הכלים שרכשתי בישיבה, הצלחתי לתמרן בין כל הנוגעים בדבר, ולהעביר את החוק לרווחתם של כל יועצי המס בישראל.

 

את הילדים שלך אתה שולח ללמוד בישיבות או בתיכונים כדי להכין אותם לחיים?

 

"ברוך ה' כל ילדי לומדים תורה בישיבות ובכוללים. נשותיהם עובדות ומתפרנסות יפה ברוך ה'. שתי הבנות שלי למדו ראיית חשבון ועובדות בתחום, אחת מהן אצלי במשרד. הבנים והחתנים כולם אברכים לומדי תורה. על כך גאוותינו ולכך ייחלתי תמיד.

 

כשאתה מקבל עובדים למשרדים שלך, אתה מעדיף בוגרי ישיבות?

 

"בוודאי. לא רק אני אלא גם אנשים רבים שבאים איתי במגע, בהם גם כאלו שאין כמעט קשר בינם ובין אורח החיים החרדי. יש לי כיום שלושה משרדים שפועלים במקביל. אחד בירושלים, אחד בבני ברק ואחד באשדוד. חוג הלקוחות שלי רחב מאוד, והוא מונה מאות רבות של עסקים וחברות מסחריות, חלק גדול מהן בבעלות של לא חרדיים.

 

"אנשים באים למשרדים שלי, רואים את מוסר העבודה הגבוה של המזכירות החרדיות, את המסירות של העובדים, בוגרי הישיבות, והם לא מסתירים את ההתרשמות שלהם. לא פעם הם מתקשרים אלי ימים אחדים אחרי שביקרו במשרדים שלי ואומרים לי: "יעקב, תשלח אלי כמה עובדים מהמקום שממנו אתה לוקח אותם. איפה אתה מוצא כזה כח אדם איכותי?".

 

"אני תמיד אומר להם, אלו לא רק העובדים שלי, אלא כל עובד ועובדת שגדלו על ערכי התורה. הם יודעים שיש אלוקים בשמים שרואה מה הם עושים, ושהם צריכים לא רק להיראות בסדר, אלא גם להיות בסדר, כי "אדם יראה לעיניים ואלוקים יראה ללבב". לאדם שומר מצוות יש מושגים כמו "גזל זמן" – אסור לגזול מזמנו של הזולת. יש לו מושגים כמו "מדבר שקר תרחק". זה עולם אחר. זה מוסר עבודה שונה לחלוטין".