מליון טון פירות וירקות מושמדים מידי שנה

110% תפוסה בבתי חולים, ועדיין מאשפזים מחבלים ואוייבים, 800 אלף ילדים רעבים, ומליון טון פירות וירקות מושמדים מידי שנה, נראה כי הגיע הזמן להרים את רף החמלה ולנווטה למקומות הנכונים

רבים בישראל משוועים לחמלה מצד גורמי השלטון, חלקם נמצאים בימים אלו בכותרות, וזו ההזדמנות לבדוק האם קיימת בכלל חמלה במדינת ישראל, ואם כן – היכן בדיוק היא באה לידי ביטוי.

 

החמלה הישראלית מופגנת פעם אחר פעם – דווקא ביחס לאסונות מבחוץ. משלחות חילוץ ישראליות ימהרו להגיע לקצוות הנידחים ביותר בעולם, לאחר רעידת אדמה, צונאמי או כל אסון המוני. שורה של גופים שלטוניים, משרדי ממשלה וגורמי צבא יירתמו מיידית לחילוצו של כל מטייל שהלך לאיבוד אי-שם במזרח הרחוק. לא תמיד הם ייחלצו לעזרתו של אותו אדם, אילו במקום לנסוע למזרח הרחוק היה מתקשה להתמודד עם קשיי הקיום היומיומי, כאן בישראל, ולא היה מסוגל לממן לעצמו טיול למזרח הרחוק…

 

את "שיא החמלה", כך נדמה, מפגינה מדינת ישראל בימים אלו ביחס לפצועים מקרבות הדמים בסוריה. מאמץ צבאי לא קטן נדרש כדי להעביר לשטח ישראל את הפצועים הללו, לאשפזם בטובי בתי החולים הישראליים ולהעניק להם את הטיפול הרפואי המתקדם ביותר. יתכן שיש מי שמקווה שהעולם יעריך זאת ויידע לומר עלינו מילה טובה (הסיכוי לכך לא גדול, מי שלא משוכנע בכך מומלץ שיקרא את דו"ח האו"ם השערורייתי שפורסם השבוע על מבצע "צוק איתן"), ויתכן שישנם גם שיקולים אחרים, הנסתרים מעיני האזרח ה"קטן".

 

ומכל מקום ראוי להזכיר, כי בשעה שבה מתאשפזים אזרחים סוריים בבתי החולים בישראל, מתמודדת מערכת הבריאות עם מחסור משווע בתקציבים, הפוגע באופן ישיר ויומיומי באיכות ובזמינות הטיפול הרפואי והתרופות שהיא מאפשרת לאזרחיה (כולל תרופות "מצילות חיים"), וכמובן ישנה בעיה ידועה וקבועה של צפיפות מסכנת חיים בבתי החולים. כידוע, סגן השר ח"כ הרב ליצמן פועל רבות בנידון לשיפור המצב לרווחת החולים.

 

החמלה קיימת, איפוא, השאלה היא: לאן מחליטים גורמי השלטון להפנות אותה, ומי יזכה ליהנות ממנה, לעומת אחרים שיתקלו באטימות השלטונית המוכרת והמרגיזה.

 

דוגמא לא פחות מקוממת, באה לידי ביטוי בתופעת השמדת הפירות והירקות בכמויות של מאות אלפי טונות מדי שנה (!) במקום להעביר לנזקקים, למאות אלפי פיות של ילדים שהוריהם אינם מסוגלים לאפשר להם מזון חיוני

לפי נתוני הביטוח לאומי, 18.9% מהאוכלוסיה בישראל חיים באי ביטחון תזונתי, ומעל מחציתם ב"אי ביטחון תזונתי ניכר". במספרים, מיליון ושבע מאות אלף נפשות בישראל, מתוכם 764 אלף ילדים, חיים בחוסר ביטחון תזונתי. ציבור ענק חי בעוני של ממש.

 

למי שאמון על "בל תשחית", גם אם הוא לא דור-שני-לשואה, אף פעם לא קל לראות מזון נזרק. אבל לנוכח הנתונים הקשים על מאות אלפי ילדים רעבים שהשלטונות בישראל זונחים אותם לאנחות, התופעה של השמדה ואובדן של מזון בישראל היא תופעה מצמררת. עשרות אלפי טונות של מזון מושמדים מדי שנה, והמקומם מכל הוא: שכאשר יש קומץ אנשים טובים שמנסים להציל את המזון ולהעביר אותו לנזקקים – הם נתקלים במקלות הנתקעים שוב ושוב בגלגליהם.

 

מן הראוי להפנות קריאה לגורמי השלטון השונים ולבקשם להעלות על נס את ארגוני החסד המסייעים לנזקקים במקום שבו המדינה לא מצליחה להושיט להם יד תומכת – ולפחות לא להפריע לפעילותם המבורכת.

 

"ענייני עירך קודמים", קובעת תורתנו הקדושה. אלו מבין אזרחי ישראל שאינם מצליחים להאכיל את בני משפחותיהם, ראויים ליותר חמלה יהודית והתחשבות מצד השלטונות. לכל הפחות יש להתייחס אליהם כאילו היו מטייל צעיר בהרי ההימלאיה או אזרח מדינת אוייב שנפצע בקרבות לא-לנו ואיש אינו יודע האם לא יגמול למיטיביו ברעה תחת טובה. עניי ישראל אינם צריכים לסבול רק משום שסיוע להם מצטלם פחות טוב מאשר שליחת טונות של מזון וציוד לאזורים מוכי אסון בקצוות הנידחות של העולם.