שמירת הברית שהצילה ממוות

הרב יהונתן מצרפי, מרבני ׳אחינו׳, משתף אותנו בסיפור מדהים של הצלה שמימית לנער צעיר שקיבל על עצמו להתחזק בשמירת הברית.

"פעמיים בשבוע אני מוסר שיעור באחד המושבים הסמוכים לאשדוד", כך הרב יהונתן מצרפי מרבני 'אחינו', בסיפור מופלא של הצלה שמימית.

 

"מדובר במושב שרוב הנערים הגדלים בו אינם יודעים דבר וחצי דבר ביהדות. לא לימדו אותם כלום. אנחנו מתחילים איתם מאפס. מהבסיס של הבסיס.

 

"אחד המשתתפים הקבועים בשיעור, בחור בן 19 בערך. נקרא לו אורן. כמו רוב חבריו גם אורן הגיע בלי שום רקע. הידע שלו ביהדות שאף לאפס. אבל אורן החליט שהוא רוצה לדעת יותר, והגיע באופן קבוע לשיעור שלי.

 

"פעם אחת אחרי השיעור, אורן ליווה אותי לרכב, ואמר לי שהוא מאוד התרגש ממה שדיברתי במהלך השיעור על קדושת עם ישראל, והצורך של כל יהודי ויהודי להקפיד על שמירת הברית.

 

"אתה מתרגש? שאלתי, "אז יאללה, תעשה עם זה משהו. בוא תקבל על עצמך שאתה מקפיד מעתה ואילך על שמירת הברית.

 

"אורן חשב קצת לפני שענה לי, ולבסוף הצהיר חגיגית כי הוא מקבל על עצמו שמירת הברית למשך תקופה מסוימת.

 

 

 

שבועות אחדים לאחר אותו ערב, פרצה תגרה אלימה בין מספר צעירים במושב. אורן לא היה שותף למריבה, אך עמד בקרבת מקום. אחד הצעירים הנחית על יריבו מכה חזקה, ולפני שהלה יספיק להכותו בחזרה, זינק לתוך רכבו ופתח במנוסת בהלה. כשהגיע למהירות של 70 או 80 קמ"ש, התנגש הצעיר באורן שהועף למרחק וראשו נחבט בכביש בעוצמה רבה.

 

כוחות ההצלה שהוזעקו למקום מיהרו להגיש לאורן עזרה ראשונה. מצבו היה קשה מאוד. הוא סבל מאובדן הכרה, פגיעת ראש קשה ודימום באיברים פנימיים.

 

 

 

פניהם של הרופאים היו חמורות סבר. במילים אחדות הם הסבירו לאמו של אורן את המצב הקשה. אורן סובל מפגיעה רב מערכתית, עם נזקים חמורים לגפיים. בדקות הקרובות הם מכניסים אותו לחדר הניתוח כדי להציל את חייו, אבל גם אם הניתוח יצליח והכל יעבור בשלום, עוד תידרש תקופת שיקום ממושכת גם אחרי ההחלמה.

 

אמו של אורן החווירה. הפגיעה בבנה חמורה מכפי שתיארה לעצמה. בני המשפחה המורחבת ששמעו על המקרה מיהרו להתרכז בבית החולים, ממתינים בחרדה לסיום הניתוח.

 

אחד מדודיו של אורן, אחי אמו, מתגורר כבר שנים בארה"ב. כשהגיעה אליו השמועה, הוא התקשר לאחותו, והודיע לה שהוא מתכוון להזמין כרטיס טיסה באופן מיידי ולהגיע לארץ.

 

"אבל אתה שומר שבת", הזכירה לו אחותו. "היום יום חמישי בערב, עד שתספיק לעלות על מטוס הנחיתה כבר לא תהיה לפני שבת, מה גם שעדיין מוקדם מדי, אנחנו לא יודעים מה המצב. בוא נחכה קצת, ובמוצאי שבת נראה מה עושים".

 

 

 

דודו של אורן היגר לארה"ב כיהודי חילוני. כמו אורן, גם לדוד לא היה כל מושג ביהדות. אך בארה"ב הוא התקרב ליהדות, ומצא לו מקום בקהילה יהודית חמה ושומרת מצוות. כעת מיהר אורן לרב הקהילה, יהודי צדיק ותלמיד חכם גדול, וביקש ממנו שיברך את האחיין הפצוע שלו, שיצא בשלום מחדר הניתוח ושיחלים במהרה.

 

הרב ביקש את שמו ושם אמו של אורן, ולאחר מחשבה אמר לאורן: "אני מרגיש שהילד הזה קיבל על עצמו קבלה מאוד חשובה של קדושת הברית. דע לך, שאפילו שנגזר עליו למות השנה, בזכות הקבלה לשמור ברית קודש, הקדוש ברוך הוא הוציא אותו מספר המתים והעביר אותו לספר החיים. הוא יקום וילך בקרוב על שתי רגליו כאחד האדם".

 

 

 

כשיצא מחדר הניתוח אמרו הרופאים שאומנם חייו של אורן ניצלו, אבל הוא יצטרך לעבור שיקום שימשך בין חצי שנה ולשנה.

 

"בשבת קודש", מספר הרב מצרפי, "עשינו שבת לצעירות חילוניות שמתקרבות ליהדות. בליל שבת קיבלו קבלות. הזכרתי את שמו של אורן, ואמרתי להן, בואו נקבל קבלות טובות לרפואתו של הבחור הצעיר הזה, שלא עשה רע לאיש ונפל קרבן לסכסוך בין אנשים אחרים בכלל.הבנות קיבלו הרבה קבלות טובות, שבת, צניעות ועוד.

 

"יום ראשון בלילה, הגענו כמה חבר'ה מהמושב יחד אתי, ועשינו שיעור במחלקה בברזילי, ליד המיטה של אורן שהשתתף בשיעור כמו תמיד. ביום שני כבר שחררו אותו הביתה, על כסא גלגלים, עם הערכה שהוא יצטרך לשבת בכסא הזה כמה חודשים טובים, ולאחר כמה חודשים נוספים הוא יוכל ללכת רק בעזרת קביים.

 

"ביום בו השתחרר, עשינו עוד שיעור. הפעם אצל אורן בבית. אמרנו שההערכה של הרופאים היא לפני הקבלות הטובות שלנו. עכשיו אנחנו נקבל קבלות טובות לרפואתו, והקב"ה יקצר את משך ההחלמה והשיקום שלו. אחרי שבוע וחצי אורן כבר ירד מכסא הגלגלים ועבר לקביים. חודש אחרי, נסעתי אתו לירושלים, לאירוע שנערך על ידי ארגון 'שומרי ברית קודש'. אורן היה אמור להתייצב שם לפני הקהל ולספר את הנס שקרה לו בזכות שמירת הברית.

 

"הגענו למקום, ירדנו מהאוטו ואורן התרחק רגע מאיתנו כדי להסתדר בצד. הוא הלך עם הקביים, וכעבור שתי דקות חזר בלי הקביים. איזו שמחה היתה שם. הילד שהבטיחו לנו שלא יוכל ללכת על רגליו במשך חודשים ארוכים, עומד כאן, חודש בלבד אחרי התאונה, על שתי רגליו, ללא קביים. הפלא ופלא".

 

 הרב מצרפי מסיים את סיפורו: "במהלך אותה תקופה הפנה אלי אורן שאלה שהציקה לו: איך הרב בניו יורק ידע בכלל על זה שהוא קיבל על עצמו שמירת הברית. הרי רק שנינו ידענו על זה, והקב"ה. עניתי לו שאני לא יודע, וזה גם לא משנה לנו איך הרב ידע. מה שכן חשוב זה המוסר השכל שאנחנו יכולים לקחת מהסיפור הזה. ראו כמה גדול כוחה של שמירת הברית, שבזכותה נחלץ בחור צעיר ממוות לחיים!