הנער מחנות הספרים

חז״ל לימדו אותנו: ״בדרך שאדם רוצה לילך, מוליכין אותו״ • הרב אהרן ידלר, מרבני ׳אחינו׳ משתף אותנו בסיפור שממחיש את מאמר חז״ל בצורה הטובה ביותר.

השעה היתה שעת בוקר מאוחרת. הטלפון בכיסו של הרב אהרן ידלר החל לרטוט במרץ. הרב ידלר שלח ידו לכיסו וניתק את הטלפון בלי להביט על הצג. בשעה הזאת הוא לא עונה לטלפונים. זה הזמן בו הוא מכין את השיעור שעליו למסור לתלמידיו.

 

לא עברו שתי דקות והטלפון רוטט פעם נוספת. שוב ניתוק וחוזר חלילה. בפעם החמישית נמלך הרב ידלר בדעתו: "אם מישהו מתקשר פעמים רבות כל כך, כנראה שזה עניין דחוף", אמר לחברותא שלו, והוציא את הטלפון מכיסו.

 

על הצד היה מספר לא מוכר. הרב ידלר השיב לשיחה, ומהעבר האחר נפלטה אנחת רווחה: "מזל שאתה עונה לי. זה ממש עניין של דיני נפשות".

 

האיש שמעבר לקו היה מוכר בחנות ספרים בבני ברק. לאחר שהציג את עצמו, החל להרצות את סיפורו בשטף. "לפני חצי שעה נכנס אלי לחנות נער עם כיפה קטנה על הראש. הוא לא נראה דתי, אבל הוא כבר חצי שעה עורם לי ספרים על הדלפק, מחפש אחר ספרי יסוד כמו 'חמישה חומשי תורה', 'קיצור שלחן ערוך', 'שמירת שבת כהלכתה', סידור תפילה ועוד.

 

"קראתי לו לרגע ושאלתי אותו מה הסיפור שלו. הוא לא נראה דתי ופתאום הוא מגיע לחנות ומבקש לקנות כל כך הרבה ספרי קודש. הבחור סיפר לי שהוא החל באחרונה להתעניין ביהדות, והגיע למסקנה שהוא רוצה להתקרב להשם יתברך. הבעיה שבעיר בה הוא מתגורר אין קהילה דתית או חרדית, והוא די לבד בעניין הזה.

 

"הבוקר עלה הבחור על אוטובוס, יצא לתל אביב ומשם לבני ברק, כשבכיסו כמה מאות שקלים, אותם הוא תכנן להוציא על רכישת ספרי יסוד. שמחתי מאוד לשמוע על כך אבל הצעתי לבחור שבמקום לנסות לצעוד לבד בדרך לא זרועה, שיפנה ללמוד בישיבה של חוזרים בתשובה, וכך יהיה לו יותר קל. יהיו לו עם מי להתייעץ, יהיה מי שיכוון אותו וההתקדמות תהיה בצורה יותר יסודית ומהירה".

 

הרב ידלר שומע את הסיפור ומתמלא שמחה. בחור יהודי שבכוחותיו הבלעדיים, ללא כל עזרה וסיוע מתאמץ למצוא את הדרך הנכונה להתקרב להשם יתברך. איזו נחת רוח גדולה הוא עושה בשמים.

 

"הבחור עומד כאן לידי, רוצה ללכת לישיבה, אבל הוא צריך שיכוונו אותו לישיבה מתאימה. בדקתי אצל הרב ליוש מ'אחינו', והוא הפנה אותי אליך. לכן הטרדתי אותך עכשיו בטלפון אתה חייב לבוא לכאן כדי לעזור לבחור הזה".

 

"תן לי לדבר אתו בבקשה", אמר הרב ידלר. מוכר הספרים העלה את הבחור על הקו, והתברר כי הנער חפץ בכל ליבו להיכנס לישיבה. הרב ידלר הציע לו לחכות בבני ברק עוד כשעה וחצי: "עכשיו אני לומד עם חברותא ולא יכול לבוא אליך, אבל אם תחכה לי, בשעה 12:00 בדיוק אני אצלך, בעזרת ה'".

 

הרב ידלר שקע בחזרה בתלמודו ובשעה 12:40 הציץ בשעונו ונבהל. "מיהרתי להתקשר לבחור", הוא מספר. "התנצלתי בכל לב. הבחור אמר לי שהוא לא כועס עלי אבל הוא כבר נסע הביתה וחבל לו שלא הגעתי לדבר איתו".

 

"אמרתי לו: אולי זה לטובה ששכחתי לבוא לדבר איתך. כשאתה מגיע הביתה תארוז מזוודה, אני אבוא בשעה 2:00 בצהרים בעז"ה, ואנסה לדבר עם אמא שלך שתסכים לשלוח אותך לישיבה כבר עכשיו".

 

בשעה היעודה נקש הרב ידלר על דלת ביתו של הבחור, שם נכונה לו אכזבה מרה. אמו של הילד מסרבת בתוקף רב לשלוח אותו לישיבה. "אני לא מכירה אותך ולא את הישיבה שלך. לא אתן לבן שלי ללכת איתך לשום מקום. ובכלל, הוא ילד מוכשר מאוד, יש לו חמש יחידות בפיזיקה. הוא יכול להצליח מאוד בחיים, מה פתאום שילך לישיבה ויפסיד את כל העתיד שלו".

 

הרב ידלר הבין שמכאן הוא כבר לא יוצא עם תלמיד ישיבה חדש. "התיישבתי, והתחלתי מאפס. הסברתי לאמא שאם הבן שלה כל כך רוצה ללמוד תורה, לא יעזור לה כלום והוא כבר ימצא את הדרך לעשות את זה בכוחות עצמו ונגד רצונה. דיברתי על ליבה, הוכחתי לה שהישיבה היא המקום הטוב ביותר, חממה של ממש. מקום שבו הבן שלה יוכל גם להמשיך בלימודי הבגרות וגם לקנות ידע תורני רחב, ולהיות גדול בישראל.

 

"יצאתי בפחי נפש. נסעתי עד הבית שלהם, והילד נשאר בבית, מאוכזב לא פחות ממני".

 

**

 

כעבור שבוע וחצי שוב רטט הטלפון בכיסו של הרב ידלר. הפעם היתה זאת אמו של הבחור. הפעם היא באה יחד עם בנה לראות את הישיבה.

 

שעה ורבע הסתובבה האם במתחם הישיבה. שוחחה עם אנשי הצוות ועם התלמידים, בדקה את התנאים הגשמיים והרוחניים, עמדה על הרמה הלימודית הגבוהה ובסופו של דבר קיבלה החלטה. הילד יכול להישאר כאן.

 

"משיחה שקיימתי עם הבחור מתברר שיש לו בכתה עוד שלושה חברים שמתעניינים ביהדות בעקבותיו. ייתכן מאוד שבסופו של דבר יתברר שהילד הזה, עם כוח הרצון העצום שלו, לא רק שהצליח למצוא את הדרך להתקרב לה' יתברך, אלא גם לסלול דרך עבור חברים נוספים שילכו בעקבותיו".