רמזור שומר שבת

מערכת בקרת הרמזורים בעריית חיפה, הינה בין המערכות המשוכללות ביותר בארץ. מדובר בחדר, המשמש כחפ״ק קטן, שבו עשרות מסכים המעבירים בו זמנית, תמונה חיה מצמתים שונים בעיר. מול המסכים, יושבים נציגים מן העיריה, לתכנות עכשווי של ממחשבי הרמזורים.

מערכת בקרת הרמזורים בעריית חיפה, הינה בין המערכות המשוכללות ביותר בארץ. מדובר בחדר, המשמש כחפ"ק קטן, שבו עשרות מסכים המעבירים בו זמנית, תמונה חיה מצמתים שונים בעיר. מול המסכים, יושבים נציגים מן העיריה, לתכנות עכשווי של ממחשבי הרמזורים. כמו כן יושבים במקום נציגי משטרה, לבחון מקרוב בעיות של תאונות דרכים חלילה או כל מפגע רציני אחר, וכן אדריכלית שרטוט לתכנון הצמתים. לא אחת מבקשים משטרת חיפה ונציגים מן השב"כ את הסרטים הללו, כדי לפענח פרשיה כל שהיא.

מסכי הצמתים הינם משוכללים ביותר, הם יכולים 'להסתובב' 360 מעלות ולתת דיווח ישיר מכל פינה בשטח.

כאשר נודע לרב אריה בליטנטל, כי המערכת פועלת, אם כי באופן אוטומטי , גם בשבת, ביקש לבחון מקרוב , האם כאשר מועברות תמונות מן האזורים החרדיים בעיר, כמו אזור רחוב מיכאל, האם נצפים אנשים במסכים. משנענה בחיוב, כי אכן נצפים עוברי אורח בעדשות המצלמה, ביקש לאלתר לתכנת את המחשבים, באופן שבשבת ימוקד זום המצלמה אך ורק לכבישים, כשהולכי הרגל במדרכות לא יוסרטו, מחשש לחילול שבת מיותר.

ראש העיר, יונה יהב, ניאות לתכנת את המחשבים בצורה כזו, שביום השבת ממוקד זום המצלמה לכיוון הכביש בלבד, וביום ראשון, שבה המצלמה לתפקוד התקין ומעבירה תמונה מכל האזור כולו, כולל המדרכות והאנשים.

עמידה זו, בגאון ובהדר על שמירת השבת בעיריית חיפה, מלווה את הרב בליטנטל ודובר הקהילה הרב אבוביץ לכל אורך דרכם.