אני משרת בישיבה!

רוצה להתקרב לה׳ וגם לשרת את המדינה? מתלבט בין צבא וישיבה? הרב עזריאל ברוקס עוזר לך להחליט.

יואב גדל בבית עם ערכים. אצלם בבית ביום הזיכרון אף אחד לא שומע מוזיקה. לא ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, ולא ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. המשפחה כולה מתכנסת באבל כבד.

 

הם לא איבדו אח או חבר יקר במלחמות. המוצא של המשפחה הוא מעדות המזרח, והשואה לא פגעה במשפחה שלהם באופן ישיר. בני המשפחה כולם שירתו בצה"ל, וברוך ה' כולם שבו לביתם בריאים ושלמים, אף אחד מהם לא נפל חלל בקרבות.

 

אז למה הם שומרים בקנאות רבה כל כך עם יום הזיכרון? כי יש להם ערכים. אבא ואמא מחנכים אותם לכבד את המדינה, לכבד את מי שנלחמו למענה ולכבד את בני עמנו שנרצחו באכזריות רבה על ידי הנאצים הרשעים, יימח שמם.

 

בחודשים האחרונים יואב מרגיש שחסר לו משהו. הוא מביט באלבום התמונות המשפחתי, ורואה את סבא בצעירותו, עם כובע שמכסה את ראשו בכל עת, זקן שמעטר את לחייו, ובתמונה אחת אפילו רואים אותו יושב ליד שלחן ולומד מתוך ספר קדוש.

 

יואב רוצה גם ללמוד תורה. הוא מתעניין, מתחיל לבקר בשיעור תורה. קצת ביקורים בבית הכנסת בשבת. לאט לאט הוא מרגיש שזה המקום שלו. בית המדרש. פה הוא מרגיש קרבה עזה לקדוש ברוך הוא. דברי התורה משמחים אותו, ונפשו כמהה לשמוע עוד ועוד.

 

ת'אמת, הוא כבר מתחיל לחשוב אפילו על לימוד בישיבה. למה להסתפק בפירורים בשיעורי תורה למתחילים? הוא רוצה ללכת למקור! לישיבה! הוא רוצה להיות גדול בתורה, או לפחות כמו אותם אברכי כולל שעיניהם מאירות והשמחה נסוכה על פניהם. רואים עליהם שהם לומדי תורה.

 

אבל מה? יואב כבר בן 17 וחצי. בקרוב הוא צריך להתגייס לצה"ל. נכון, יש דרכים להתפטר מהצבא. אפשר גם לעשות דיחוי כמי שנהנה ממעמד של בן ישיבה.

 

אבל יואב מרגיש שהוא לא מסוגל לוותר על השירות הצבאי. הרי בבית חינכו אותו לכבד את המדינה, להעריץ את לוחמי צה"ל. אבא ואמא תמיד החדירו בו ובאחיו את החשיבות הרבה של ההתגייסות לצבא, והתרומה למדינת ישראל ולעם ישראל.

 

הוא לא יודע מה להחליט.

 

**

 

הרב עזריאל ברוקס, איש חינוך ותיק ואחד מרבני 'אחינו', עוזר ליואב להחליט.

 

"אנשים רבים חושבים שהדרך היחידה לשרת את מדינת ישראל ואת עם ישראל היא על ידי הצבא", אומר הרב ברוקס.

 

"בראש ובראשונה אני רוצה להפתיע אותך. זה לא נכון. הצבא הוא לא הדרך היחידה. הוא גוף מאוד חיוני וחשוב, תרומתו למדינת ישראל מכרעת, אבל הוא לא היחיד. גם מד"א הוא גוף חיוני וחשוב, גם ארגוני ההצלה וגם זק"א. ומה עם ארגוני העזרה והסיוע שמחלקים מזון למשפחות עניות.

 

העובדה שבישראל אין כמעט אנשים רעבים, שכולם מקבלים בסופו של דבר אוכל, היא לא מובנת מאליה. אנשים רבים לא מרוויחים בכלל כסף, ואלמלא ארגוני הסיוע הם היו פשוט מתים מרעב. מי דואג לזה?

 

"יש אנשים מאחורי הארגונים האלו, יש מתנדבים שעוברים בית בית ומחלקים אוכל. יש אנשים שמבשלים בבתי תמחוי, או שאורזים חבילות מזון לחלוקה למשפחות נצרכות. זה לא קורה מאליו ורוב מוחלט של האנשים שעושים את זה עושים את זה בהתנדבות מלאה".

 

"עכשיו נעזוב רגע את העיסוק בנושא באופן כללי, ונעבור ליואב מיודענו. הבחור רוצה ללמוד בישיבה, אבל גם לשרת בצבא. הוא מנסה לאחוז את המקל משני קצותיו, אבל מבין שזה לא אפשרי. אז הוא שואל אותנו מה כדאי לו לעשות.

 

"התשובה מאוד פשוטה. המסגרת הצבאית לא רק שלא תסייע לך להתקרב לה' יתברך, אלא אף תציב לך בנוסף הרבה מאוד קשיים, שלא בטוח שתוכל לגבור עליהם.

 

יש הרבה מאוד אינטראקציה בין חיילים וחיילות, יש פעילות בשבתות, יש מערכת פיקודית ששולטת לך בסדר היום ולא פעם מונעת ממך להתפלל או לשמור מצוות, לפעמים זה אפילו רק מתוך חוסר הבנה וחוסר היכרות עם מצוות היהדות.

 

"תשאל, 'איך אני אתרום למדינה?' התשובה מאוד פשוטה. תתפלל, תלמד, הרוחניות תורמת להצלחה בגשמיות. גם החיילים הלוחמים מבינים את זה ונושאים תפילה לפני שהם נכנסים לקרב. על אחת כמה וכמה,

 

אנחנו, יהודים שמאמינים בבורא עולם ובתורתו, צריכים לדעת ולהאמין שלימוד התורה שומר ומגן על עם ישראל.

 

"ואם אתה בכל זאת רוצה לתרום גם בגשמיות, בבקשה. יש הרבה מאוד ארגוני חסד שישמחו לעוד מתנדב. צריך רק למצוא אותם ולהתחיל להתנדב".