שיטת הצעדים!

במקום להתייאש מהדרך הארוכה שניצבת לפניך, התחל לצעוד את הצעד הראשון, ואחריו אחד נוסף.

גלעד נכנס לבית הכנסת עייף ותשוש. את כל היום העביר בעבודה מול לקוחות. כטכנאי בחברה גדולה, הוא מתרוצץ מבית לבית בכמה ערים וישובים, ומתקן מקררים בזה אחר זה.

 

תפילת ערבית בעיצומה. גלעד מתפלל בכוונה רבה, מודה לקדוש ברוך הוא על הטוב שהעניק לו, ומבקש שלא ייטוש אותו גם להבא.

 

עיניו נופלות על ארון הספרים הענק הניצב בירכתי בית המדרש. 'כל כך הרבה ספרים', הו חושב לעצמו, ומרגיש איך לבו צונח בקרבו, 'איך אפשר ללמוד את כל זה', אין לי סיכוי בכלל להיות תלמיד חכם, כנראה שלימוד תורה זה בכלל לא בשבילי.

 

**

 

יש פתגם סיני עתיק שאומר "מסע של אלף מיילים מתחיל בפסיעה קטנה אחת". אם תחשוב: 'איך אצעד אלף מיילים עם שתי רגליים בודדות', לעולם לא תסיים את המסע הזה. כל דבר ענק מתחיל בפעולות קטנות. לא ביום אחד נבנתה רומא, ולא ביום אחד בנו את חומת סין.

 

גם חיל האוויר הישראלי, שנחשב היום לאחד מחילות האוויר החזקים ביותר בעולם, התחיל את דרכו עם מספר מצומצם של מטוסים קלים. בהתקפה הראשונה שביצע חיל האוויר נהרג אחד מארבעת הטייסים, אדי כהן הי"ד.

 

**

 

את הפתגם הסיני, ואת הדוגמה מחיל האוויר, אנחנו צריכים לקחת כדי לעבוד את ה'. גלעד טועה טעות מרה כשהוא בודק את כל ארון הספרים ונופל לדכדוך עמוק.

 

הדרך הנכונה היא ללכת בשיטת הצעדים. להתקדם בכל פעם צעד. יש לך חמש דקות? למה שלא תנצל אותם ללמוד תורה. בעוד חמש דקות סגור את הספר ותחזור לעיסוקי החול, אבל כשיהיו לך אחר כך חמש דקות נוספות, פתח שוב את הספר. הושט את רגלך ופסע צעד אחד נוסף!

 

**

 

בגישה הזאת, תוכל לסיים, אולי בפעם הראשונה, ספר שלם. מכריכה לכריכה. ניקח כדוגמא את חומש בראשית. שים כרך אחד של חומש בראשית ברכב, אחד בעבודה ואחד נוסף בבית. צייד כל אחד מהם בסימניה נדבקת, ובכל פעם התקדם עוד קצת. הקדמת לפגישה ואתה נשאר קצת ברכב? התקדם כמה שורות נוספות בחומש בראשית. הגעת הביתה ויש לך מעט זמן פנוי? למה שלא תנצל אותו כדי להתקרב עוד קצת לכריכה האחורית של הספר? בעבודה ובכל מקום. שלוש דקות ועוד שלוש דקות, פעם ועוד פעם.

 

אחרי תקופה תרגיש את הסיפוק העצום השמור לרגעים של השגת היעד. סיימת ספר בראשית!!

 

אז למה אתה מחכה. צא לדרך, ואל תשכח. צעד ועוד צעד יובילו אותך למטרה הנמצאת במרחק של אלף מיילים.