מימין ומשמאל אומרים: לא להתבוללות

ראיון מיוחד שנערך בעיתון הארץ הביעו שבעה משמונת בכירי מפלגת העבודה לשעבר, תמימות דעים בהתנגדותם לנישואי תערובת

יוסי ביילין אמר בראיון בגילוי לב כי היה מעדיף שנכדו יתחתנו עם נכדתו של ליצמן מאשר עם נכדתו של סאיב עריקאת  *  יד לאחים מברך על הקונסנזוס בעם בנושא זה וקורא להעלאת הנושא לראש סדר העדיפויות של מערכת החינוך בישראל.
 
"שמונה חברים יצאו לדרך" כך נפתחת הכתבה במוסף 'הארץ' על שמונת חברי מפלגת העבודה הבכירים – חיים רמון, אברהם בורג, עמיר פרץ, יעל דיין, יוסי ביילין, נוואף מסאלחה, חגי מרום וניסים זווילי. 'הארץ' מספר כי ""השמיניה" הייתה אימת מפלגת העבודה – חבורה צעירה ומגובשת ששאפה לרשת את רבין ופרס ולהנהיג את המדינה.

 

כינסנו אותם כדי להבין מה השתבש ומי צריך להוביל את השמאל בישראל". בראיון ארוך עמם שמתפרס על פני מספר רב של עמודים, הם נשאלו בין היתר מה דעתם על נישואי תערובת. מי שציפה לראות את אותה חבורה מתייצבת כאיש אחד למען נישואי תערובת בין יהודים לערבים, ובכלל בין יהודים לגויים, הופתע לטובה.

 

מלבד בורג, שבעה מהחברים נמצאו מתנגדים בתוקף לנישואי תערובת, כולל גם נוואף מסאלחה שדחה את רעיון נישואי ההתבוללות וסיפר מהיכרותו האישית כי "לכפר קרע, היכן שאני מתגורר, חזרו בשנים האחרונות סטודנטים שלמדו בחו"ל והתחתנו עם נשים אירופאיות, וזה כמעט תמיד הסתיים בכישלון".

 

יוסי ביילין, הדומיננטי שבחבורה אף הפתיע כשאמר: אני הייתי מעדיף שלא. אתה שואל אותי למי אני יותר קרוב ודומה, ליעקב ליצמן או לסאיב עריקאת, אני מרגיש קרוב לשניהם. אבל אם תשאל אותי עם נכדו של מי הייתי מעדיף שאחד מנכדי יתחתן? עם אלה של ליצמן".
 
חגי מירום אף היה נחרץ בעניין ודחה על הסף את תמיכתו של בורג בנישואי התערובת "ארצה שהילדים והנכדים שלי יתחתנו עם יהודים. אברום שהוא חבר יקר, הלך עד קצה העולם עם התיאוריות שלו. לכאורה הבחירה הבאה שלו תהיה פשוט לקום וללכת מפה…."
 
ביד לאחים אמרו בעקבות המאמר כי מחמם את הלב לראות את הקונצנזוס מקיר לקיר למען נישואין בתוך עמנו. וכי אין ספק שנושא הטיפול במניעת התבוללות צריך להיות בראש סדר העדיפויות החינוכי ערכי במערכת החינוך כנושא המוסכם על הכול.