האיש שתרם 300 מנות דם!

התרגלנו לראות את חובשי הכיפות בכל זירת אסון, פיגוע או תאונה חלילה. במסירות רבה מגיעים כונני ההצלה הפזורים בכל רחבי הארץ מעניקים עזרה וסיוע לפצועים, ומכינים אותם לפינוי לבתי החולים באמבולנסים של מד"א.

 

בחלק מהמקרים, כשהתאונה היתה קטלנית, ודמו של ההרוג ניגר על הכביש, מגיעים המתנדבים האחרים, מתנדבי זק"א, גם הם בדרך כלל חובשים כיפה לראשם, ועושים את מלאכת הקודש. הם סופגים את דמם של ההרוגים בפיסות בד, ודואגים להביא לקבורה את כל הממצאים הרלוונטיים, בלי לוותר על כבודו של אף נפטר, באף מצב.

 

בתמונה המצורפת בזו תוכלו לראות בתרומה מסוג שונה, הקרבה עצמית של ממש. משה גלרנטר, יהודי שחגג זה עתה את יום הולדתו ה-70, ציין את התאריך החשוב כל כך בדרך אופיינית לו. הוא עלה על האלונקה והושיט את ידו ללבורנטית ששאבה ממנה מנת דם.

 

גלרנטר כבר מכיר את התהליך. הוא עשה אותו 299 פעמים. זאת הפעם ה-300 שלו. בנוסף הוא הביא את קרובי משפחתו לתרום 180 מנות דם נוספות, מעבר לפעילות שהוא עושה בבנק הדם עצמו בהתנדבות מלאה, ושכנוע אינטנסיבי של מכרים מהחוג הרחב יותר להצטרף לתרומה הזאת ולתרום מדמם למען הזולת.

 

אין ספק שתרומתו של גלרנטר מרגשת וגורמת לכל מי שנחשף אליה, לכבד ולהעריך את האיש. במד"א גם חשבו כך וערכו לכבודו טקס צנוע שבו חגגו את התרומה ה-300 ואת יום ההולדת שלו. גלרנטר ניצל את ההזדמנות כדי להודות לרעייתו שלדבריו "עומדת מאחורי רוח ההתנדבות במשפחה".

 

מנהלת שירותי הדם במד"א, פרופ' אילת שנער: "משה הוא דוגמה לנתינה טהורה להצלת חייהם של אנשים רבים שזקוקים לטיפול במנות דם ובלעדיהם לא יחיו. הדבר המיוחד ביותר הוא שביום הולדתו הוא לא מקבל מתנות אלא בא ונותן מתנה – תורם מנת דם בפעם ה-300. כל זאת בנוסף להתנדבותו בארגון תורמי הדם והתנדבותו להסברה ולחינוך הנוער בבתי הספר על חשיבות תרומות הדם. זה מדהים בעיני ונוגע ללב".

 

מנכ"ל מד"א אלי בין הצטרף לדבריה בהזכירו פתגם שמקורו במאמר חז"ל: "כל המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא". "במקרה של משה", אמר מנכ"ל מד"א "אפשר לומר שהוא הציל עולמות רבים ואני מקווה שעוד רבים ילכו בדרכו".