זה לא הגיהנום, זה הגן עדן!!

׳הרב של אזור התעשייה׳ בהרצליה, הרב יצחק גבאי, מספר על הפעילות הענפה המתבצעת בעיר, ועל הישיבה החדשה שנפתחת בימים אלו.

הרב יצחק גבאי מתגורר בכלל במודיעין עילית, אך את רוב שעות היום הוא מעביר בהרצליה פיתוח. בשנים האחרונות זכה הרב גבאי בזכות פעליו הרבים לתואר 'הרב של אזור התעשייה של הרצליה'.

 

"בכל שנה בקיץ אנחנו מפעילים את מרכז 'אינסוף'", מספר הרב גבאי. "זה מקום שיושב על הים, ופועל בסגנון מאוד קליל וכיפי. באים לכאן בנים ובנות שמנצלים את החופש כדי להתעניין קצת ביהדות על קצה המזלג. יש פעילות נחמדה, אטרקציות, הרבה מוזיקה ודברי תורה ככה בין לבין".

 

"נוסף על כך אנחנו מפעילים במקביל ובמהלך השנה כולה מספר מדרשיות ברחבי העיר, חלקן לבנות וחלקן לבנים. יש שיעורים, לומדים קצת מוסר, והרבה הרבה שמחה.

 

"אני תמיד אומר שהחיים הם הזדמנות לעשות חיים, ליהנות. אז אנחנו נהנים, יש כל הזמן פעילות עם הנוער, וכולם פה מרוצים ברוך ה'. כל זה לא סותר ואפילו מתחבר מצוין להתחזקות ביהדות, לאמונה בה', להבנה שיש מנהיג לעולם ושאנחנו נמצאים פה בתפקיד שאותו אנחנו צריכים לבצע בשמחה.

 

כל היום שרים ושמחים? מה קורה כשאתה מדבר עם הנוער קצת על דברים רציניים ועל הגיהנום למשל?

 

"גיהנום? מה פתאום. לא מדברים על זה בכלל. אני לא מוכר לחברה שלי גהינום בגרוש. אצלנו מדברים על גן עדן. על הכיף שבתורה, ועל השכר הגדול של מי שלומד תורה ומקיים מצוות. זה לא הגיהנום שדוחף אותנו לקיים מצוות, אלא הגן עדן!".  

שמענו שאתם פותחים ישיבה בהרצליה. אתה יכול לפרט על זה קצת?

 

"בתקופה האחרונה ראינו שיש ב"ה הרבה מאוד צעירים בהרצליה שכבר מזמן עברו את השלב של ההתעניינות הראשונית ביהדות. הם גילו את האור שבתורה והתחילו לבוא בהתמדה וברצינות רבה לשיעורי התורה במדרשיות.

 

"החלטנו למקסם את ההצלחה ולקפוץ ראש. אנחנו פותחים ישיבה. בתור התחלה יש לנו את 'ישיבת החופש' שנפתחה כאן בעיר ושכבר התחילה לעבוד, ובסיום החופש אנחנו מקווים בעזרת ה' להישאר עם קבוצה רצינית של בין 20 ל-40 תלמידים שימשיכו ללמוד בישיבה. במקום שהם ישבו כאן וישמעו שיעורי תורה, בעוד שנתיים שלוש הם עצמם ימסרו שיעורים לצעירים אחרים שיתעניינו ביהדות. אלו חברה רציניים מאוד".

 

איך הציבור בעיר מגיב לפעילות הזאת? לא מאשימים אותך שאתה כאילו מחזיר בתשובה את הנוער ובעצם פוגע כביכול בתושבים החילוניים?

 

"ממש לא. אנשים פה רואים את הפעילות שלנו באור מאוד חיובי. קח בחשבון שחלק מהצעירים שלנו הם חברה שהיו ברחוב, אחרי שנשרו ממסגרות החינוך. בעזרת ה' הבאנו אותם למדרשיות, שיעורי תורה, ועשינו מהם בני אדם. אתה רואה אותם היום ואתה לא מאמין על בחור זה או חברו שהוא נזרק מבית הספר אחרי שאיים על המורה שלו. אלה חבר'ה איכותיים מאוד. יש כמובן גם לא מעט תלמידים מצטיינים בבתי הספר הממלכתיים שבאים ונהנים לא פחות בשיעורי התורה. מקווים שגם בהמשך כשתהיה ישיבה תושבי העיר ימשיכו לשמוח על הפעילות שלנו.

 

"בסך הכל אנחנו עושים פה פעילות יפה עם הצעירים. המטרה שלנו היא להעסיק אותם כל הזמן, לתת להם אטרקציות פעילויות, להעיף אותם באוויר ובד בבד ללמוד תורה ולקבל עול מצוות מתוך שמחה והנאה".

 

לסיום, יש לך איזה טיפ מעניין לבחור שמתעניין ביהדות ולא יודע איך לעשות את הצעד הראשון בשמירת מצוות?

 

"העצה שלי לכל מי שרוצה לעשות צעד משמעותי בחייו, זה לעשות את זה עם חברים. אל תחשוב שאתה יכול לבוא מבית חילוני, מבית ספר לא דתי, ובכוחות עצמך להפוך לבד להיות צדיק כמו הבבא סאלי. זה לא עובד. זה חייב לבוא עם תמיכה, זה צעד שכדאי לעשות יחד עם חבר טוב, ללכת למדרשיה או לכל קבוצה אחרת שתיתן לך תמיכה, ותספק לך גם את הצורך בחברה טובה.

 

"אם תתבודד לא תגיע לשום מקום, ואם תמשיך לבלות את רוב שעות הפנאי שלך עם חברים שאינם שומרים מצוות גם לא תוכל להתקדם הרבה. כדי להצליח אתה צריך חברה שזורמת אתך באותו ראש, שחולקת אתך את אותם ערכים שאתה רוצה לקנות וליישם. זו הדרך הטובה והבטוחה ביותר להצלחה.