מגדלור בתוך מקלט

הרב ישי יפת מספר על המגדלור הרוחני שמאיר את נס ציונה, בראשות הרב יורם יפת. חצי יובל שנים של מסירות נפש • נגד הסיכויים.

יותר מעשרים וחמש שנים חלפו מאז ייסד הצדיק רבי סעדיה בן יוסף זצ"ל, את בית המדרש 'אור תורה ושלום' בנס ציונה. יחד עם רבי סעדיה התייצב למערכה הרב יורם יפת. מאז פועל המקום נגד כל הסיכויים. עשרות אברכים מגיעים מדי יום מבני ברק ומערים נוספות, ושוקדים על תלמודם למרות כל הקשיים.

 

"זה לא היה קל וגם היום זה לא קל" מספר הרב ישי יפת, בנו של הרב יורם. "היתה התנגדות מאוד גדולה מצד אנשים שונים בנס ציונה, זו עיר שאין בה אפילו בית כנסת אחד שפעיל כל שעות היום, כמו בית הכנסת שלנו. כולל האברכים של אבא הוא הכולל היחיד בכל העיר, ולא כולם רואים בעין יפה את עצם הקיום שלו כאן במקום".

 

"בסיעתא דשמיא הכולל הזה הצליח לשרוד עד כה, ואבא תמיד אומר שזה בזכות המסירות נפש הגדולה שהיתה כרוכה בהקמתו. עד כה עבר הכולל עשרה גלגולים, מבית כנסת זה לבית כנסת אחר, ממקלט לדירה שכורה, ומבית קזינו שנחשף ונסגר על ידי המשטרה למקלט ששימש את תנועת בני עקיבא".

 

מה בעצם תורם הכולל להפצת אור היהדות בעיר? הרי האברכים באים ממקומות אחרים ואינם מתגוררים בנס ציונה?

 

"נכון שהאברכים לא גרים כאן, אבל עדיין התרומה של הכולל עצומה. קודם כל בעצם הסגולה הגדולה הזאת, והזכות של נס ציונה ושל תושביה שיש בעירם בית מדרש עם עשרות תלמידי חכמים. האור של התורה עובר דרך הקירות העבים של המקלט ומאיר את הסביבה כולה.

 

"מה גם שרבים מהשכנים ומהאנשים שגרים באזור נכנסים מדי פעם לתפילת מנחה. כשיש אזכרה או סתם כשהם מרגישים צורך להתפלל ערבית, לומר קדיש על ההורים שלהם או להשתתף בשיעור תורה קצר.

 

"הם מגיעים, יושבים כמה דקות לפני התפילה ורואים את השקידה של האברכים על תלמודם. הם מתאהבים במקום. מתחילים לבוא קבוע, קצת יותר מוקדם, קובעים לימוד בחברותא עם אחד האברכים לרבע שעה ביום. החיים שלהם משתנים, הופכים רוחניים יותר".

 

יש לכם פעילות גם עם בני נוער?

 

"בוודאי. מדי ערב אבא מוסר שיעור לבני נוער. פרשת שבוע וקצת מוסר, עם סיפורי צדיקים, משלי חכמים ועוד. חבר מביא חבר, כל הזמן יש תנועה ערה, באים בני נוער ומקבלים מבט מעמיק יותר אל היהדות, לומדים להעריך יותר את התורה ואת לומדיה.

 

"יצאו מכאן כמה וכמה בני נוער שנכנסו בסופו של דבר ללמוד בישיבות קדושות, כולל הישיבות הטובות ביותר. היה לנו כאן בחור אחד שרצה מאוד לחזור בתשובה וההורים שלו לא נתנו לו. הזמינו לאבא שלי משטרה וממש נאבקו בילד בכל דרך כדי שלא יהפוך לחרדי. אני לא יודע איך, אבל בסופו של דבר אבא מצא מסילות ללב ההורים ושינה את דעתם. הילד הזה נכנס לישיבת פוניבז' המפורסמת, והפך לאחד הבחורים הטובים בפוניבז'. מאז הוא כבר התחתן עם בת למשפחת רבנים, והוא היום אברך יקר, גאון בתורה ואין לנו ספק שהוא עוד יכהן ברבנות בעזרת ה'.

 

"פעילות נוספת שיש אצלנו לבני נוער זו ישיבת בין הזמנים, שמיועדת לצעירים שהסתובבו כאן והמשיכו לישיבות קדושות. בימי בין הזמנים הם חוזרים בעצם לשכונת הילדות, פוגשים חברים מפעם ורחוקים מעולם התורה למשך שבועות אחדים. זו תקופה קשה מאוד עבורם, צריך מאוד להתאמץ לשמור על ההישגים שהושגו במהלך הלימודים בישיבה, כדי שלא לאבד אותם בשבועיים של חופש. ישיבת בין הזמנים נותנת להם מענה ומחזיקה אותם במסגרת תורנית שמאפשרת להם להתמודד טוב יותר עם הניסיונות המשחרים לפתחם השכם והערב".