"צ'יניש פאצ'ה, לוייש פאצ'ה"

הרב קלמן גולדשמידט, שחקן תיאטרון מחיפה, הקריב את האופנוע לקדוש ברוך הוא • ״למדתי מאמא שלי: מה שאדם עושה, לעצמו הוא עושה״.

לפני ארבעים שנה קלמן גולדשמידט שחקן תיאטרון מן המניין. את ימיו הוא העביר בחזרות ובהכנות לתיאטרון, ואת לילותיו בילה על הבמה. בין לבין הוא היה רוכב על האופנוע להנאתו, חורש את שכונותיה הישנות של חיפה, מבצע פעלולים יחד עם חברים מהשכונה ויורד הרבה לחוף הים. "התיאטרון היה עבודה. הים והאופנוע היו החיים שלי", הוא מספר.

 

שנים אחדות לאחר מכן גולדשמידט כבר היה יהודי חרדי מזוקן, שפאות מסולסלות צומחות על צדעי ראשו. באמצע הוא עבר מסע מטלטל שהביא אותו למהפך העצום שחולל בחייו.

 

אנחנו מפנים לרב גולדשמידט שאלה שמציקה לרבים המתעניינים ביהדות וחוככים בדעתם אם לעשות את הצעד הזה של חזרה בתשובה או לא. תשובתו של הרב גולדשמידט ארוכה וחושפת לא מעט מסיפור חייו הצבעוני.

 

הרב גולדשמידט, יושב לו בחור צעיר, הגיע למסקנה שמשה אמת ותורתו אמת. הוא רוצה לחזור לקדוש ברוך ולהיכנס לישיבה ללמוד תורה.

 

אבל הלב ממאן לוותר. הוא הרי עוד לא הספיק לטעום מהעולם הזה. הוא רוצה לצאת לקרוע את תל אביב, להתפרע בפאבים, להכיר אנשים לעשות חיים, ורק אחר כך, אחרי שיטעם מספיק מהעולם הזה, יעבור לדאוג לחיי העולם הבא.

 

מה אנחנו אומרים לצעיר כזה, שיודע את האמת, אבל חושש לקבל על עצמו עול תורה ומצוות, כי הוא יפסיד דברים אחרים?

 

הרב גולדשמידט: "אתה מתאר לי מצב של אדם שמציעים לו להיכנס לאור, אבל הוא רוצה קודם להיכנס לחושך ורק אחר כך, אם הוא יצליח לצאת מהחושך, להיכנס אל האור. זה בנאדם שרוצה קודם להיכנס לג'יפה, לטינופת, לבוץ וללכלוך, רק כדי שאחר כך הוא יוכל להתרחץ וללבוש בגדים נקיים?

 

קוראים לזה מסאבותא. טומאה! העולם הזה של הפאבים והברים וכל השטויות האלו זה נראה מבחוץ יפה וכיף, אבל בפנים הכל רקוב ומגעיל. אתה רוצה לשבת בתוך מדמנת הצחנה של הקליפה המרה והנוצצת, ולהשתכשך בתוך הגועל נפש הזה? זה קליפה שאנחנו צריכים לקלף אותה ולעבור הלאה. להיכנס לתוך הפרי ולטעום מהמתיקות שלו.

 

אם שמים לך פרי ביד, אתה מסתכל עליו ורואה שהוא עטוף בקליפה מרה ולא טעימה. יש לך אפשרות לקחת מחט, להשחיל אותה פנימה דרך הקליפה ואחר כך להניח על הלשון, להרגיש את המתיקות של הפרי עצמו, מאחורי הקליפה. כך זה בחיי תורה ומצוות. זה נראה קשה ומר, אבל אם אתה עובר את השלב הזה של הקושי הראשוני, מקלף את הקליפה הזאת או עובר דרכה, אתה מגיע לפרי עצמו שהוא מתוק וערב לחיך.

 

אני כבר נמצא במתיקות של הפרי. את המרירות זרקתי מזמן. המגמה שלי היא להישאר כאן וליהנות מהמתיקות של הפרי. לכן אני מציע לאותו בחור שמתלבט, קח גרזן ותבקע בפעם אחת את הקליפה המרה. תשבור אותה, לך עד הסוף, ללא עכבות, רק ככה תוכל להגיע למתיקות וליהנות ממנה.

 

אתה מדבר מהלב, וניכרים דבריך כדברים אמת. אבל בכל זאת, איך עושים את זה? מאיפה מוצאים את הגרזן הזה שאיתו אפשר לשבור את הקליפה הזאת? יש לך גרזן כזה לתת לנו שנשתמש בו?

 

"כל אחד צריך למצוא את הגרזן שלו. את הדרך שלו לשבור את הקליפה. הדרך שלי היתה מאוד פשוטה. אני גדלתי על משפט שאמא שלי היתה אומרת ברומנית: "ציניש פאצ'ה לוייש פאצ'ה". המשמעות היא: "כל מה שאדם עושה, לעצמו הוא עושה".

 

הייתי עושה עם הקב"ה הסכמים. הייתי אומר לו, אני מוותר על תענוגי העולם הזה שמרחיקים אותי ממך. בתמורה תיתן לי תענוגים אחרים שיקרבו אותי אליך.

 

אני חיפאי. חולה ים. הגעתי לבני ברק, נכנסתי לישיבה וזרקתי הכל, את כל הטומאה. מיד התהפכתי לגמרי. אמרתי לו: ריבונו של עולם, שלוש שנים אני לא מתקרב לים, נודר הנאה מהים. אני מונע מעצמי את התענוג הגדול שלי, למענך.

 

שאלתי כמה עולה תפילין, ואמרו לי שהמחיר הוא 3,500 לירות. בלי לחשוב פעמיים לקחתי את האופנוע שלי, שהיה החיים שלי. איך אהבתי לרכב עליו. נסעתי לחבר שלי, הנחתי לו את הרישיונות של האופנוע על השולחן ואמרתי לו "תביא שלוש וחצי אלף והאופנוע שלך".

 

"הוא היה המום. מה פתאום שלוש וחצי אלף, זה עולה הרבה יותר. אמרתי לו: אני לא צריך יותר. אני צריך שלוש וחצי אלף לירות כדי לקנות תפילין. זה המחיר. הבחור קם אלי והרים את הכסא שלו כדי לזרוק עלי. "השתגעת" הוא אמר לי. "את האופנוע שלך אתה מוכר בשביל תפילין. ירדת מדעתך לגמרי, מה עובר עליך?".

 

"הוא צדק. השתגעתי. זו היתה מסירות נפש אמיתית. מסרתי את החיים שלי בשביל לקנות תפילין. הקרבתי את האופנוע קרבן לקדוש ברוך הוא.

 

"נתתי לו את העיניים שלי. העיניים שהיו משוטטות כאן בעולם הזה וראו כל מה שרצו. התחלתי לשמור על הראייה, לא מסתכל איפה שאסור, לא מסתכל איפה שלא כדאי.

 

"נתתי לו הכל. את כל מה שהיה לי את כל מה שעשה לי כיף בחיים נתתי לקדוש ברוך הוא. את הקריירה שלי זרקתי לפח למענו.

 

"אבל קיבלתי תמורה מלאה. נתתי את העיניים הגשמיות, וקיבלתי עיניים רוחניות. היום אני מלמד גמרא לאחרים, וגם מלמד דברים יותר עמוקים מתורת הסוד. איך זכיתי להגיע ליכולות האלו? הקדוש ברוך הוא פקח את העיניים שלי בתורה הקדושה. הוא פתח לי את העיניים הרוחניות בתמורה לעיניים הגשמיות שהקרבתי למענו.

 

"איבדתי את האופנוע, ויתרתי על הים לשלוש שנים, אבל מה קיבלתי בתמורה? קיבלתי עשרה ילדים, קרוב לשלושים נכדים. איזה יופי! איזו נחת! מה שווה אופנוע לעומת ילד? איזה השוואה בכלל אפשר לעשות בין רחצה בים לבין עשר דקות עם הנכד המתוק שלך?

 

"נתתי לו המון, וקיבלתי בחזרה בכפל כפליים. זה היה הגרזן שלי. ככה שברתי את הקליפה. מתוך ידיעה שאני מקריב לקדוש ברוך הוא את כל מה שחשוב לי ויקר לי, ובתמורה אני אקבל ממנו הרבה יותר. הידיעה הזאת שלכל מאמץ יש תמורה, היא היתה הגרזן שלי. היא זאת שהובילה אותי ואפשרה לי לעשות את זה.

 

מה אתה אומר לצעיר שקורא עכשיו את הדברים ועדיין אינו שומר תורה ומצוות. מאיפה כדאי לו להתחיל? איך ידע מה הוא רוצה? הוא מבולבל וקשה לו להחליט מה טוב בשבילו.

 

"דוד המלך אומר בתהילים: טעמו וראו כי טוב ה'. צריך לטעום כדי לדעת את זה. לכן אני ממליץ לכל אחד שמתלבט, קפוץ למים. תתחיל לטעום. בוא לבני ברק לשבת אחת. שבת אחת בלי טלפון, בלי מחשב ובלי טלוויזיה. שבת בירושלים או בכל מקום שבו שומרים שבת. אצל משפחה שומרת שבת, או בישיבות שמארחות צעירים בשבתות. יש כל מיני מסגרות כאלו.

 

"תבוא שבת אחת. תתחבר לאווירה של השבת, תתחבר לעצמך. תתפלל מעומק הלב, תן את עצמך לקדוש ברוך הוא לשבת אחת ותרגיש איזה כיף זה. תרגיש את הנפש שלך מאירה מבפנים באור יקרות.

 

"מעבר לשבת, אני אומר תבדוק אחד מול השני. שים קדושה וטהרה מול טומאה. מה אתה בוחר? אתה רוצה להיות קדוש או טמא? אתה רוצה שאשתך תהיה טהורה או טמאה? איך אתה רוצה לגדל את הילדים שלך, בעולם של קדושה וטהרה או בעולם של טומאה וטינופת?

 

"הצב לפני עיניך את כל המכלול הזה, ותראה שזה הופך הרבה יותר קל לקבל את ההחלטה הנכונה".