לופו ולא שם

השחקן האגדי יהודה ברקן: ״סדאם חוסיין החזיר אותי בתשובה״ • ״קשה לך לשמור שבת? תדליק נרות ואחר כך טלוויזיה״.

מי אינו מכיר את יהודה ברקן? דורות של ישראלים גדלו על הסרטים בהם הוא מככב. ביטויים שנשמעו לראשונה מפיו, הפכו לנחלת הכלל והשתקעו בתוככי השפה העברית, והמורשת שהותיר אחריו תמשיך לפרנס את כותבי דברי הימים של הקולנוע הישראלי עוד שנים רבות.

 

אך יהודה עצמו כבר מזמן לא שם. הראש שלו כבר עסוק בדברים אחרים. הוא עשה כברת דרך שהובילה אותו מ'אבא גנוב' ל'אבא שבשמים', והוא למד שלופו (לא פה) ולא בניו יורק, נמצאת האפשרות לברוח מהאמת האחת והיחידה: יש מנהיג לעולם, והוא הבורא המשגיח על כל הברואים.

 

מתי בעצם ידעת שאתה חוזר בתשובה? מתי קרה שהפנמת בעצם שזהו, נגמרו המשחקים ויהודה ברקן הולך להיות אדם דתי ומדקדק במצוות?

 

"זה לא קרה אף פעם. לא ידעתי שאני חוזר בתשובה. אצלי זה קרה בתהליך ארוך וממושך. נקודת ההתחלה היתה במלחמת המפרץ. אני זוכר את הפחד הגדול שהיה בארץ לפני המלחמה. ידענו שזה לא יהיה פשוט, שיעופו עלינו טילי סקאד ענקיים שיותירו אחריהם הרס רב, והיינו בטוחים שזה יגרום ללא מעט נזקים. סמכנו קצת על טילי הפטריוט אבל עדיין היה חשש כבד.

 

"ובסופו של דבר מה היה? איש לא נפגע. 39 טילים נורו לעברינו, חלק גדול מהם נפלו באזורים מיושבים, על בניינים רבי קומות, ואיש לא נפגע.

 

"בום!! משהו קרה אצלי בראש. הבנתי שמשהו פה לא טבעי. שיש משהו על טבעי. התחלתי לשאול. אמרו לי שיש מישהו למעלה ששומר עלינו ומשגיח עלינו. למה לא שמעתי עליו קודם? למה אני לא מכיר אותו? למה אני לא מחובר אליו?

 

"ככה זה התחיל. סדאם חוסיין החזיר אותי בתשובה. אבל זה לא קרה במכה אחת. בהתחלה החלטתי שאני נמנע מלאכול אוכל לא כשר. אחרי תקופה התחלתי קצת לשמור שבת, בהדרגה. בהמשך תפילין כל יום, תפילה, לאט לאט צעדתי, צעד ועוד צעד.

 

אתה טובל במקווה בכל יום שישי לכבוד שבת קודש. איך אתה מתאר את החוויה הזאת של טבילה במקווה?

 

"טיהור! אין לזה הגדרה אחרת או דרך טובה יותר לומר את זה. פשוט טיהור. אבל אני לא מדבר על טיהור גשמי, אלא משהו רוחני ונשגב. זו פשוט הרגשה נפלאה. אני אפילו מחפש אחרי הטבילה אדם שאני אוהב ומעריך כדי שיהיה הראשון שאני מדבר אתו בהבל פה הנקי והטהור הזה שאחרי הטבילה במקווה. זה ממש מעין עולם הבא, להרגיש גן עדן כאן בעולם הזה".

 

יושב לו בחור צעיר וקורא את הדברים. הוא חושב לעצמו אמת ויציב אמר ברקן. הגיע הזמן להתחיל להפנים שיש בורא עולם שמשגיח על הברואים. אבל זה קשה. קשה לשמור מצוות, למנוע מעצמך כל כך הרבה תאוות והנאות. הוא רוצה ללכת לתל אביב, לרקוד במועדונים כל הלילה, לדפוק ת'ראש באיזה בר. ליהנות מהחיים. מה עכשיו פתאום להתחיל לבדוק מה מותר ומה אסור? זה מפחיד!

 

"אמשול לך משל, למה הדבר דומה. לאדם שמחליט לשמור על המשקל שלו. הוא הולך לדיאטנית שנותנת לו רשימה מה מותר ומה אסור לו לאכול. כמויות, כמה לאכול מכל דבר. הוא מכניס את עצמו למשטר של דיאטה, סופר קלוריות, מקפיד לעשות ספורט כל יום, נזהר לא לאכול מאכלים משמינים ועוד. זה קשה. מאוד קשה. אבל כשהוא עולה על המשקל אחרי חודשיים ורואה שהוא ירד שלושים קילוגרמים הוא אומר לעצמו "מתאים לי המשקל הזה". היה קשה, אבל שווה. היה לא קל, אבל הוא מבין שהוא חייב לעשות את זה אם הוא רוצה לרזות ולחיות חיים בריאים וארוכים יותר.

 

"אותו הדבר, להבדיל אלף אלפי הבדלות כשמדברים על קיום המצוות. נכון, זה לא קל. לפעמים זה אפילו קשה, וקשה מאוד. צריך כל דבר לחשוב אם מותר לעשות אותו או אסור. אבל התוצאה היא שאתה הופך לאדם טוב יותר, ליהודי טוב יותר. אתה הולך בדרך של אמת, של קדושה וטהרה. זה שווה את המאמץ ואת ההקרבה, הרבה יותר ממה ששווה המאמץ של הדיאטה לעומת התוצאה של ההרזיה.

 

"יתירה מזאת. אני, הצד החילוני של החיים שלי, חייתי בלי שום עול. לא ידעתי מתי אני קם ומתי אני הולך לישון. מתי אני אוכל ואיפה אני אהיה מחר. הכל בלגאן, חוסר סדר.

"היום יש לי שלושה עוגנים. עוגן שחרית, עוגן מנחה ועוגן ערבית. בכל אחד מהעוגנים הללו אני עוצר, נכנס לבית הכנסת ומתחבר לעצמי, לרגשות שלי, מספר לקדוש ברוך הוא מה עובר עלי ומה אני רוצה שיקרה איתי.

 

"קורה לא פעם שאנשים פוגשים אותי ברחוב וצועקים לי "בואנה ברקן, מה עובר עליך. תראה אותי עושה מה שבא לי בחיים".

 

"התשובה שלי אליהם שאני אולי לא עושה תמיד מה שבא לי, אבל אני תמיד עושה או לפחות משתדל לעשות את מה שאני צריך לעשות. מי שעושה מה בא לו, יכול גם לגנוב, לשדוד. בא לו. אנחנו צריכים לחיות עם מצפון, עם מצפן, ועם ערכים. לעשות מה שבא לך זו לא חכמה בכלל.

 

"נקודה נוספת היא העניין של השליטה. כשאתה נכנס לעולמה של תורה אתה לומד לשלוט בעצמך. לשלוט ביצרים שלך. בלי התורה היצרים שלך שולטים בך. הם מכתיבים לך את סדר היום ואת סדר החיים. כשאתה נכנס לעולם הזה של לימוד תורה וקיום מצוות, הכל שונה לחלוטין. זה נראה מבחוץ שההלכה שולטת בנו, אבל האמת היא שאנחנו מקבלים שליטה שאין לאחרים. שליטה על עצמנו ועל היצרים שלנו.

 

"אתה נכנס לקטגוריה של 'איזהו גיבור, הכובש את יצרו', ואני ברוך ה' מסתובב היום כמו גיבור. אני כובש את היצר. זאת התשובה לאותם 'גיבורים' שעושים מה שבא להם".

 

מה המסר שאתה רוצה להעביר למי שקורא את הדברים האלו, ועדיין מרגיש שהוא לא בשל להיות גיבור ולכבוש את יצרו?

 

"הדליקו נרות שבת. אם אחר כך תרצו לראות גם טלוויזיה, תדליקו טלוויזיה, אבל שזה לא ימנע ממכם להדליק קודם נרות שבת. בית שיש בו נרות שבת יש בו אור, נוגה עילאי של שבת קודש.

 

"אנחנו מדליקים שתי נרות מדי ערב שבת. אחד כנגד זכור, שאנחנו צריכים לזכור את שבת קודש, והאחר כנגד שמור, שאנחנו צריכים שלמור את השבת, להישמר מעשיית מלאכה שאסור לעשות בשבת וכו'.

 

"אם אתה לא יכול להתמודד עם ה'שמור את יום השבת', לא מצליח להימנע מלהדליק טלוויזיה, לפחות תקפיד על החלק השני. על "זכור את יום השבת". בהדלקת הנרות אתה מראה שאתה זוכר שהיום שבת.

 

"יש אנשים שחושבים שזה לא שווה כלום להדליק נרות שבת אם אחר כך הם מדליקים טלוויזיה, ואני אומר לאותם אנשים שהם טועים. קודם כל כי אנחנו צריכים לקחת מה שאפשר, ואם יש מצוות שבאות בקלות, אסור לוותר עליהן. כשנבוא לשמים יבדקו לא רק כמה עבירות יש לנו, אלא גם כמה מצוות. אז כדאי לנו להשתדל למלא את הסל של המצוות.

 

"מעבר לכך, עצם העובדה שאנשים מרגישים לא נוח להדליק טלוויזיה ליד נרות השבת, היא עצמה מלמדת אותנו על כוחם של הנרות. על הקדושה שהם משרים בבית, ועל הכבוד שיש לנו אל השבת. אסור לוותר על זה".

 

"הנרות הם רק דוגמה אחת. יש עוד הרבה מאוד מצוות שאנחנו יכולים לקיים בלי מאמץ רב. תתחיל. קח מצווה אחת. אחר כך תוסיף עוד אחת, ובעצמך כבר תראה את האור של המצוות איך שהוא מאיר את הנשמה שלך ומקרב אותך לאבא שבשמים".