הניצחון האמיתי

כדורסלן העבר, דורון שפר, התראיין לערוץ 2, וסיפר על החיים החדשים שלו, הרחק מהפרקט ומאור הזרקורים: ״בלילה אני קם כדי להתפלל או ללמוד תורה״.

דורון שפר, האיש שנחשב במשך שנים לסמל הכדורסל הישראלי, והביא את הקבוצות בהן שיחק לאליפות פעם אחר פעם, התראיין לערוץ 2, על רקע ההתמודדות של דיוויד בלאט וקבוצתו במשחקי הגמר של ה-NBA.

 

במהלך הריאיון נשאל שפר האם הוא התעורר לפנות בוקר כדי לצפות במשחק. התשובה היתה שלילית.

 

"אתה לא רואה בכלל את המשחקים או שאתה צופה בהם במועד מאוחר יותר" נשאל שפר ומשיב: "לא רואה".

 

"האחרון שקמתי בשבילו בשעות כאלו זה מייקל ג'ורדן, ומאז הפעמים שקמתי בשעות כאלו זה היה לילדים שלי, או ללמוד תורה או להתפלל. אלו דברים שכיום מעסיקים אותי יותר".

 

זה לא מעניין או שאתה רואה את זה מאוחר יותר?

 

”לא. אני מרחוק ככה מתעדכן. אני שמח מאוד בשביל דייוויד אבל כבר תקופה ארוכה שאני פחות מצוי בעולם הזה. לפחות לא בספורט התחרותי. אני עדיין עוסק בספורט, אבל היום זה בא ממקום חינוכי עם ילדים ונוער. לא בתחרויות ובמגרשים".

 

היתה לך תקופה שעבדת יחד עם דיוויד?

 

"כן, במכבי תל אביב".

 

חשבת שהוא יגיע למקומות האלו?

 

"לא תיארתי לעצמי עד כדי כך, אבל זה מה שיפה בעולמו של הקדוש ברוך הוא, שהכל אפשרי".

 

אם אין כדור סל בעולמך היום, ספר על הדברים שכן ממלאים את עולמך במושב אמירים שם בצפון.

 

"קודם יש לי משפחה ברוכת ילדים ברוך ה', חמישה ילדים".

 

חמישייה פותחת.

 

"כן, חמישייה פותחת, ארבע בנות ובן.

 

"הכדורסל נשאר יקר ללבי, אבל הוא קיבל מקום יותר בריא ומעודן. כדור-תרפיה, אני קורא לזה. אני עושה סדנאות וכו'. זה כלי מאוד חזק כמו שאתם רואים וחווים, הוא משפיע על אנשים. אמר פעם מישהו שכדורסל וספורט זה הדת של שנות האלפיים. יש לו כח להשפיע על אנשים לטוב ולמוטב, ואני מנסה לקחת את זה למקום טוב. לאזן, ללמד ילדים, להמשיל את זה כמשל לחיים כאמצעי ולא כמטרה".

 

כשמדברים איתך היום על כדורסל, אתה מסתכל על זה ממקום שיפוטי? אתה חושב לעצמך מה זה ההבל הזה שהם מתעסקים בו?

 

"לא. חלילה לי לזלזל בכדורסל, לי באופן אישי הוא הביא הרבה ברכה, גם בפרנסה. אבל כמו כל דבר צריך לקחת אותו במידה הנכונה ושיהיה לתועלת.

 

"כשאני משחק עם הילדים בסדנאות אני תמיד אומר להם: שחקן שזכה באליפות ובגביע, אבל בדרך הוא שיחק באנוכיות, זלזל בשופטים, הכפיש ופגע, הוא ניצח במשחק אבל הפסיד משהו הרבה יותר חשוב בדרך. לעומת זאת יש שחקן ששיחק, השתדל והזיע, בכנות וביושר, כיבד והפסיד בכבוד, בענווה, אז אולי הוא הפסיד את המשחק, אבל הרוויח משהו הרבה יותר גדול".