גם באשקלון: ישיבת החופש הגדול יוצאת לדרך

הרב אליעזר טוויל, מרבני ׳אחינו׳, מספר על הישיבה החדשה שהוקמה באשקלון לקראת החופש הגדול, והצפי להמשך הפעילות במהלך שנת הלימודים הבאה.

בית המדרש ברח' ש"י עגנון 10 באשקלון לבש חג. עשרות נערים בגילאי 15 עד 21 התקבצו יחדיו, תלמידי מוסדות החינוך הממלכתי, שבבית הספר לא למדו הרבה על תורת ישראל ומצוותיה.

 

כל אחד מבין הנערים הללו בחר בעצמו לעלות על דרך טובה יותר, דרך האמת. בבתי הכנסת בעיר, במדרשיות, בבתי פעילים של ארגוני הקירוב ובכל דרך, הצעירים הללו מצאו כל אחד את דרכו שלו להתקרב לתורת ישראל ולקדוש ברוך הוא נותן התורה.

 

"קיבצנו יחד את מיטב הנוער מהמדרשיות והפעילות התורנית בכל רחבי העיר" אומר הרב טוויל. מדובר בצעירים שיש להם כבר ותק של שנתיים במדרשיות, כך שכל אחד מהם כבר יודע ללמוד דף גמרא, ויש לו ידע נרחב במושגים בסיסיים ביהדות.

 

"הפעילות התחילה עם לימוד בסדר ב', שזה בשעות אחה"צ, ובסדר ג', בשעות הערב, כולל ארוחת ערב, תפילת מנחה וערבית ועוד. לומדים גמרא, ברמה ישיבתית והאווירה בכלל מאוד מאוד ישיבתית.

 

"בעזרת ה', עם סיום שנת הלימודים בבתי הספר, נתחיל לקיים יום לימודים מלא, משעות הבוקר, תפילת שחרית, ארוחת בוקר, סדר א', ארוחת צהרים, וכן הלאה. במהלך החופש הגדול תתנהל פה למעשה ישיבה לכל דבר ועניין, כשבין תלמידי הישיבה ישבו הרבנים, אברכים בני תורה מאשקלון ומערים אחרות, שיבואו לכאן במיוחד כדי לסייע לצעירים הללו בדרך החדשה שבחרו לעצמם, לעלות ולהתעלות בלימוד התורה".

 

ומה אחרי החופש? הישיבה תיסגר עד החופש הבא?

 

"חלילה וחס. הישיבה הזאת הוקמה אומנם לקראת החופש, אך זו רק ההתחלה. עכשיו עשרות צעירים מקבלים הזדמנות להיכנס לישיבה בלי לצאת מבתי הספר הישנים שלהם. בהמשך, אחרי שהם יטעמו ויראו את מתיקות התורה, ויבינו שהם מצליחים להשתלב בלימודים הללו, יהיה להם קל יותר לעזוב את בתי הספר ולהיכנס ללימודים בישיבה באופן מלא. התוכנית היא להשאיר את הישיבה פעילה גם בשנת הלימודים הבאה, בתקווה ובאמונה שהיא תלך ותתרחב ובעז"ה תהפוך בעוד שנים מעטות לאחד ממוסדות התורה הגדולים באשקלון".

 

איך מגיבים לזה ההורים באשקלון ובכלל?

 

"האמת שאנחנו די בתחילת הדרך, ובשלב הזה עדיין לא שמענו על תגובות מהציבור הרחב, אבל ההורים כבר מתקשרים ומדברים אתנו. חלקם מברכים בכל לב וממש שמחים על שזכו לראות את הילדים שלהם הופכים לרבנים של ממש. אחרים בודקים אתנו בחשש ומנסים לוודא שאנחנו לא שוטפים לילדים את המח. בסופו של דבר כולם רואים ומבינים שהישיבה הזאת היא מקום שבו כל נער שרוצה ללמוד תורה יכול לבוא וללמוד, אף אחד לא נמצא כאן אפילו לא רגע אחד, אם הוא לא מעוניין בכל ליבו להיות כאן".