"אני לא מסכן"

לרב אהרן מרגלית יש את כל הסיבות שבעולם להיות מסכן, אבל הוא תמיד שמח ומאושר: ״הבחירה אם להיות מסכן או לא תלויה בידיים שלנו, זו לא גזרה משמים״.

הכירו את הרב אהרן מרגלית. גבר חרדי בשנות השישים לחייו. על פניו חיוך תמידי, שאינו מסגיר אפילו לא ברמז את מסכת הקשיים שעבר הרב מרגלית בחייו.

 

מה אין שם, בסיפור החיים שלו: שיתוק, גמגום, מחלה אנושה, שכול, אובדן, קושי כלכלי נוראי, עמל ויגיעה אין סופיים, התמודדות יומיומית עם מוגבלות פיזית שהותירה אחריה מחלת הפוליו, ריחוק מהמשפחה למשך שנים ארוכות ומחלת סרטן קשה שבאה והלכה פעם אחר פעם.

 

את כל אלו צלח הרב מרגלית כשהחיוך עדיין על פניו. "אני לא מסכן, ואף פעם לא הייתי מסכן" הוא מספר. בחיוך כמובן. "נכון, הקדוש ברוך הוא הציב בדרכי לא מעט אתגרים, אבל הוא אף פעם לא עשה אותי מסכן".

 

בשנים האחרונות העלה הרב מרגלית את סיפור חייו על הכתב, ופרסם את ספרו 'אתהלך' שהפך לרב מכר בעל שיעור מכירות היסטורי. מאז הספיק לתרגם את ספרו לאנגלית, צרפתית, יידיש וספרדית, ובימים אלו הוא מנהל מו"מ על תרגום הספר לשפה הרוסית. כמו"כ חתם הרב מרגלית באחרונה על הסכם עם הוצאת הספרים 'עם עובד' לשכתובו של הספר לגרסה שתותאם עבור הציבור הלא חרדי.

 

יצרנו קשר עם הרב מרגלית, וביקשנו לשאול אותו מספר שאלות:

 

ספרך 'אתהלך' מוצא מסילות לכל לב, מחזק לבבות נשברים ומרתק קוראים מכל הגילאים, המגזרים והמגדרים. מה בעצם גרם לך לקום בוקר אחד ולהעלות על הכתב את סיפור החיים שלך? זו בוודאי לא היתה החלטה קלה לשתף ככה את החיים שלך עם הציבור ולהפוך את חייך הפרטיים לנחלת הכלל? 

 

"זו היתה החלטה מאוד מאוד לא פשוטה. התלבטתי בה לאורך שנים, אבל בצורה אינטנסיבית יותר במשך כמה חודשים, לאחר שהבנתי באמת שהסיפור הזה יכול לתת כח ותעצומות לרבים מאוד.

 

"כל ימי חיי מאז שאני זוכר את עצמי, השתדלתי לחזק אנשים לעודד אותם. פה ושם חשפתי את הסיפור שלי, את הקושי שהיה לי כנער מגמגם ומוגבל עם קשיים פיזיים. סיפרתי את הסיפור שלי, או חלקים ממנו רק בפגישות פרטיות אחד על אחד, וראיתי שזה מעורר השראה ונותן כח. אבל לא חשבתי, לא הבנתי שיש לי ביד סיפור שיכול לעשות שינוי בחשיבה של כל כך הרבה אנשים.

 

"הכל השתנה אחרי שפעם אחת סיפרתי את הסיפור שלי בפורום פומבי, וחשפתי אותו ברבים. ראיתי את ההד העצום שזה עשה, ובאותה העת התחילה להתגבש מחשבה רצינית ומעשית לכתוב את הספר.

 

"זה באמת לא היה פשוט בכלל. היתה לי גם התנגדות מבית, בני משפחתי לא כל כך אהבו את הרעיון שאחשוף את הסיפורים המשפחתיים בפני כולם. אבל היה לי ברור שאני יכול להביא תועלת רבה לציבור וזה מה שהכריע את הכף בסופו של דבר.

 

"החשיפה היתה מלאה. הבנתי שאם אני רוצה ליצור אמינות אצל הקורא, אני צריך לחשוף הכל לפרטי פרטים, בלי לחסוך ממנו שום פרט. מכאן היתה החלטה לשים את התמונה שלי, את מספר הטלפון הפרטי, את מספר הטלפון בבית, את מספר הפקס, כתובת האימייל וכל מה שרק אפשר לעשות כדי לתת יותר אמינות. זו גם הסיבה שהזכרתי בספר את שמותיהם של לפחות שמונים אנשים שחיים אתנו, שכל אחד מהם יכול לאמת חלקים מהסיפור, כי הבנתי שיהיו אנשים ספקנים, שלא יאמינו, שיחשבו שזה מעולם הדמיון".

 

מה בעצם התובנות שעולות מהספר אתהלך?

 

"הסיבה העיקרית לכתיבת הספר היתה לתת לאנשים את ההבנה שמסכנות היא לא גזרה משמים. בורא עולם לא בורא אנשים מסכנים. הוא נותן אתגרים, לעיתים קשים ואפילו קשים מאוד, אבל איך להתמודד מולם זו כבר ההחלטה שלנו. זה כבר בידיים שלנו.

 

"אני תמיד אומר שאומנם אין לנו שליטה על גלי הים, אבל את המפרשים אנחנו מכוונים. לאדם אין שליטה מי יהיו הוריו באיזו שכונה הוא יגור בילדותו, מי יהיו המורים שלו, איזה סוג דם יהיה לו ובאיזו טכניקה זה יזרום לו בגוף, אבל יש לנו את כל השליטה ואת כל הבחירה איך להתייחס לזה. איך להתמודד עם האתגרים הללו.

 

"אצל רוב בני האדם הברירה האולטימטיבית היא להיכנס למסכנות ולבכיינות. אבל זו לא גזרה משמים! זה המוטו המרכזי לכל אורך הספר, על זה אני מדבר בהרצאות, וזו גם הסיבה שהחלטתי לתרגם את הספר גם לשפת הילדים, לקומיקס שחובר על פי הספר.

 

"המסר שאני מעביר לילדים ולמבוגרים הוא: יש לכם את החיים שלכם, קחו אחריות מלאה עליהם. אם אני הצלחתי ממקום כל כך נמוך של שיתוק מוחלט ולאחר מכן מוגבלות גופנית קשה, גמגום ועוד הרבה מאוד קשיים שניצבו בפני במשך השנים, אין שום סיבה שאתם לא תצליחו גם.

 

"יש לי מאות דוגמאות של אנשים שהיו במצבים רגשיים ונפשיים קשים במיוחד. אבל ברגע שהם הבינו והפנימו שיש להם את הזכות ואת החובה לבחור בחיים ולהתמקד במחשבה על מה שהם כן יכולים לעשות, במקום להתמקד במה שאין להם, הם ניצחו את יצר המסכנות, וגילו את האפשרות להיות מאושרים.

 

"כשאדם מצליח לצאת מבועת הרחמים העצמיים, מפסיק להתבוסס בה, ומצליח להתרומם ולחשוב על מה שהוא כן יכול לעשות ובאופן מועיל, הוא ימצא פתרונות נפלאים לקשיים שאיתם הוא מתמודד, ואם יוסיף תפילה מעומק הלב לבורא עולם שיתן לו עצות טובות ורעיונות טובים, אנחנו יודעים ש"בדרך שאדם רוצה לילך מוליכים אותו", והוא יזכה להרבה סיעתא דשמיא".

 

מה היו התגובות שקיבלת לספר אחרי שפרסמת אותו?

 

"לא יאמן היקף התגובות שאני מקבל. אנשים התחברו לסיפור שלי מכל מיני כיוונים. כל אחד מכיוון אחר. בהתחלה עוד הייתי מרבה לפגוש אנשים שהיו מחמיאים והייתי שואל אותם מה "הכי ריגש אותך". מדהים אילו תגובות הייתי מקבל, מכל מיני אנשים. היו אדמו"רים שהתקשרו אלי ואמרו לי אין לך מושג מה הספר הזה עשה לי, ראשי ישיבות ועם ישראל בהמוניו.

 

"הסיפור הזה שימש השראה ללא מעט הצגות שנערכו, מחזות אומנותיים ועוד ועוד. הוזמנתי לאלפי הרצאות בשנים האחרונות, בכל רחבי העולם. לא מזמן מסרתי הרצאה בפני 800 עובדי בניין במקסיקו. אף אחד מהם לא יהודי. נאמתי בקיבוצים שרחוקים מאוד מאורח החיים החרדי שאני מנהל. בבסיסי צה"ל ובאירועים של חברות הייטק וכדו'. הספר זכה לתפוצה רחבה הרבה מחוץ לגבולות הריכוזים החרדיים בארץ, למרות שלא רציתי בכך, משום שהתוכנית היא להוציא את הספר בגרסה מיוחדת לציבור שאינו שומר תורה ומצוות.

 

"האמת היא שהספר אומנם מדבר על אמונה בקב"ה, אבל לא רק. יש בו הרבה מאוד דוגמאות אוניברסליות שנוגעות לכל אדם בלי קשר לאמונה שלו או לדת שלו. רגישות לזולת, התמודדות, להאמין ביכולות שלך, לא להקשיב לאותו תקליט בתת מודע שלך שאומר שאתה לא יכול, להביט קדימה בגאון, לא להסתכל אחורה ועוד.

 

מה המסר שלך למי שקורא עכשיו את הדברים ורוצה לצאת עם טיפ לחיים?

 

"אני אומר לציבור הקוראים: קוראים יקרים, לא ניתן לאף אחד בעולם הזכות לבחור את ההורים שלו, וגם אתם לא בחרתם מי יהיו ההורים שלכם, לא בחרתם את האבא ולא את אמא שלכם ואולי יש לכם פה ושם קושי כזה או אחר איתם. או יכול להיות שאתם סובלים מקושי כלשהו אחר, קוגניטיבי או נפשי, בעיה חברתית סביבתית או כלכלית ועוד. זה עדיין לא סיבה להרגיש מסכנות.

 

"אתם יכולים וצריכים לבחור בחיים. לבחור בחיים מאושרים. לבחור להיות שמחים.

 

"אדם חי לא רק בגלל שהוא נולד. אדם שמתעורר בבוקר, צריך להחליט שהוא רוצה לחיות. להחליט שהוא יהיה שמח. לבחור בזה.

 

"אם תשכילו לבחור בחיים ותמיד תתמקדו במחשבה מה אתם כן יכולים לעשות, ולא במה שאין לכם אלא במה שכן יש לכם תצליחו בעז"ה בכל אשר תפנו.

 

"לסיום אני רוצה לומר לכם: שימו לעצמכם מטרת על. יעד שאתם שואפים להגיע אליו, ולאחר שתבחרו את אותו יעד, תמיד תבדקו את עצמכם לפי אותו יעד. בכל פעם כשאתם צריכים לקבל החלטה תבחרו בדרך שמקרבת אתכם אל היעד שהצבתם לעצמכם. כל פיתוי שיבוא לנגדכם התבוננו ובחנו אותו. אם הוא מקרב אתכם אל היעד שהצבתם לעצמכם, לכו על זה. אבל אם הוא לא מקרב אתכם, הפנו לו עורף והמשיכו לחפש מה אתם יכולים לעשות כדי להתקרב אל היעד שהצבתם לעצמכם".