תל אביב של מעלה

״אנשים חושבים שתל אביב היא מעוז החילוניות בישראל״ אומר הרב בנימין בביוף, ״האמת היא שבתל אביב יש פריחה רוחנית חסרת תקדים״.

'מדינת תל אביב', כך חושבים ישראלים רבים, היא מעוז החילוניות הישראלית. העיר העברית הראשונה היא העיר שמרכזת אל תוכה את כל הבוהמה החילונית, את מסעדות הטרפה ומצעדי התועבה, את חילולי השבת ומכירת החמץ בפסח והרשימה עוד ארוכה ארוכה.

 

אך הרב בנימין בביוף, חבר מועצת העיר תל אביב לשעבר ופעיל ותיק בעיר, נעלב כשמזכירים את תל אביב כמעוז החילוניות. "אני יודע שאנשים רבים חושבים שתל אביב היא מעוז הכפירה בה'" הוא אומר, "אבל האמת היא שאנחנו עדים לפריחה רוחנית חסרת תקדים שפוקדת את תל אביב בשנים האחרונות".

 

"מי שמכיר מקרוב את שכונת שפירא, קרית שלום, נווה עופר, התקווה, יפו ג', יפו ד' ועוד, יודע שבכל אחת מהשכונות הללו חודשה הפעילות בבתי הכנסת, המוני בני נוער משתלבים בשיעורי תורה במדרשיות, צעירים ומבוגרים באים לתפילת מנחה וערבית, עשרות מניינים מתקיימים בשעות הבוקר בכל אזור הדרום וגם בלא מעט מוקדים בצפון תל אביב. המצב האמיתי רחוק מאוד מהתמונה המוצגת כלפי חוץ כאילו תל אביב היא עיר שמרוקנת מרוחניות".

 

הרב בביוף חבר בהנהלת קונגרס יהודי בוכרה העולמי. במסגרת זו הוא כיהן כחבר מועצת העיר מטעם סיעת ש"ס, כנציגם של עולי בוכרה בתל אביב. הקהילה מפעילה עשרות בתי כנסת, ובתל אביב כולה פזורים כ-650 בתי כנסת. לדבריו, כמעט כל אחד מבתי הכנסת בעיר פעיל כיום, אחרי שהיתה תקופה של עשרות שנים בהן חלק גדול מאוד מבתי הכנסת בתל אביב היו שוממים וריקים מאדם.

 

"יש פה רנסנס יהודי של ממש. בכל שכונה, בכל רחוב, יש בתי כנסת עם פעילות. ממש פריחה הולכת וגוברת. יש הרבה פעילות לילדים, בוא לא נשכח שלילדים שומרי מצוות אין כל כך פעילות במתנ"סים ובמרכזים הקהילתיים, הפעילות מתבצעת בעיקר בבתי הכנסת, בחצרות בתי הכנסת. הם מגיעים עם אבא לתפילת מנחה וערבית, ומשחקים בחוץ, שומעים שיעור תורה, ומשננים את החומר שלמדו בבית הספר.

 

מי אחראי לכל הפעילות הענפה הזאת של קירוב יהודים לתורת ישראל?

 

"זה לא אדם אחד או ארגון אחד. יש הרבה מאוד ארגונים ואנשים פרטיים שמפיצים את אור היהדות כל אחד בדרכו שלו ובסביבה שלו. בשכונת פלורנטין למשל אתה יכול למצוא הרבה מאוד חילונים שבאים לבית הכנסת בשבתות וגם באמצע השבוע. יש שם בית כנסת 'היכל מנחם' שפועל בעצם כמו בית חב"ד, עם סעודות שבת משותפות וכדו'. זכיתי להיות בין היוזמים של שיפוץ בית הכנסת, וב"ה אנחנו רואים שם ברכה בעמלנו. ממש מרכז להפצת אור היהדות גם בקרב מי שאינם שומרי תורה ומצוות לעת עתה.

 

"הכל מתרומות של אנשים פרטיים, ארגונים קטנים וגדולים, והרבה מאוד עשייה והקרבה עצמית מצד פעילים בכל הגילאים ומכל החוגים והעדות.

 

"בבית הכנסת רשב"י למשל, יש פעילות יפה מאוד לצעירים. פעם בחודש הם עושים מוצ"ש עם סעודת 'מלווה מלכה', עם תופים, דרבוקות, שירים, על האש וכל מיני פעילויות. באזור שפירא רוב בתי הכנסת נהפכו לכוללים שאפילו אם רוב האברכים הם לא מתושבי המקום, יש להם השפעה גדולה עם התושבים שנחשפים לאורח החיים היהודי – תורני, מתחילים להתגעגע לאווירה הזאת של יהדות טהורה, לקול הזה של לימוד התורה הבוקע מחלונות בית המדרש. יש לזה השפעה יוצאת דופן על השכונות.

 

"יש פעילות של אברכים מרשת הכוללים של הרב וולפסון שעושים מלאכת קודש. הם מלווים משפחות מתחזקות, משפחות באבל או במשברים קשים, ילדים לפני בר המצווה, יש את האדמו"ר מביטשקוב שעושה עבודה נהדרת ביפו, בין בני דודינו שלא פעם מנסים להציק לו ולאנשים המתפללים בבית הכנסת שלו. יש את הרב זביחי בקריית שלום ועוד ועוד".

 

בחור שמתגורר בתל אביב וקורא את הדברים עכשיו, להיכן הוא צריך לפנות אם הוא רוצה להשתלב במדרשיה כלשהי?

 

"אין ארגון אחד מסודר שחולש על הפעילות בכל העיר. זה בדיוק מה שאמרתי שזה לא איש אחד או ארגון אחד. זו פעילות מאוד מאוד ספונטנית בחלק גדול מהמקרים. אבל בכל שכונה יש בית כנסת ויש רב או מישהו דתי שמרכז את פעילות הדת בשכונה, כל אחד צריך למצוא את המקום המתאים בשכונה שלו או בשכונות הסמוכות לביתו".

 

נוסיף על דבריו של הרב בביוף, שניתן ליצור קשר עם ארגון 'אחינו', שפועל בתחום ויכול להפנות אתכם לגורם המתאים בכל הקשור לפעילות דת, מדרשיות, התחזקות ועוד.