מסיבות וכדורגל אאוט, תורה בישיבה אין!

שרון רוצה ללמוד בישיבה אבל קשה לו לדמיין את החיים שלו בלי כדורגל, מועדונים ונרגילה עם החברים. הרב מיכאל ברלין, ראש ישיבה לצעירים מרגיע.

לימוד התורה קוסם לו לשרון. הוא מבקר מדי פעם במדרשיה ונהנה מאוד לשמוע מעט דברי מוסר והתחזקות. הוא מרגיש שקרבת האלוקים עושה לו טוב בנשמה. כייף לו להתפלל ולשפוך שיח בפני בורא עולם, לספר לו על מה שקרה איתו, ולבקש ממנו עזרה וסיוע לעתיד.

 

בעיקרון שרון כבר היה מצטרף לישיבה ומתחיל ללמוד בצורה רצינית. למה להסתפק רק בפירורים קטנים במדרשיה אם אפשר ללכת ישר לישיבה וליהנות משפע עצום של רוחניות מטהרת?

 

הבעיה היא שהוא פוחד לנטוש את העולם בו הוא נמצא כיום. כיף לו לשחק כדורגל כל יום. נחמד לו לשבת מול המסך ולצפות בסדרות דרמה מלאות אקשן. עכשיו בדיוק הוא במתח עצום בגלל המשחקים ב-NBA, ובישיבה הוא לא בטוח שאפשר בכלל לדבר על זה.

 

ככה לוותר על הכל? על הים? הבריכה בסופי שבוע? להפסיק פתאום להתעניין בספורט? ומה עם החברה בשכונה והלילות המשוגעים שהם עושים עם הנרגילה מאחורי הבניין?

 

את השאלה הזאת הפנינו לרב מיכאל ברלין, ראש הישיבה לצעירים בקרית ספר, מרבני 'אחינו' ובעל ניסיון רב עם נוער מתחזק שעושה את צעדיו הראשונים בעולם התשובה.

 

"זו שאלה שבאמת מטרידה כל צעיר שמתחיל להתעניין ביהדות ושוקל לעשות שינוי של ממש באורח החיים שלו. אני יכול לפתור אותך בתשובות חלולות, לומר לך שזה שטויות, הבלי העולם הזה. שכדורגל זה סתם משחק מטופש שכולם רצים אחרי כדור רק כדי לבעוט בו ולרדוף אחריו שוב.

 

"אבל תשובות מהסוג הזה הן לא רציניות. זה סתם זלזול ביצר הרע, ואני לא חושב שזה יהיה נכון לזלזל בו, כי עבור אותו צעיר שהתרגל לבלות את שעות הפנאי שלו בכדורגל ובסרטים, זה באמת מאוד קשה להתנתק מכל זה ולעבור לחברה שבה הדברים האלו לא קיימים.

 

"זו בהחלט התמודדות קשה שרבים עוברים אותה. זה לא קל, אבל זה בוודאי אפשרי. עם הזמן הניסיון הזה הולך ומתגמד עד שהוא נעלם כמעט לחלוטין. אני רואה את זה לפעמים אצל תלמידים בישיבה שלנו, שבכל יום ראשון כשהם מגיעים הביתה,

 

אחרי סוף שבוע עם החברים הישנים, הם מרגישים כמו עץ שעקרו אותו מהאדמה. תלשו אותם מהעולם הזה שאליו הם היו רגילים עד כה, והחזירו אותם שוב לישיבה. אבל אחרי יום או יומיים הם חוזרים ומקבלים את הפרופורציות הנכונות, וכעבור שנה בישיבה, הניסיון הזה כבר נראה להם כמו משהו מהעבר הרחוק. זה עדיין קשה לפעמים, אבל הרבה פחות.

 

"כי כשאדם מתחבר לתורה הקדושה, כשבחור מתחבר לאווירה הישיבתית, הכדורגל כבר לא נראה לו כזה חשוב. הסרטים כבר הרבה פחות מפתים. כל הנושא הזה, כשאתה מתרחק ממנו מעט, ומעסיק את הראש בדברים אחרים וחשובים יותר, הוא מקבל פרופורציה אחרת. נכונה יותר ומאוזנת יותר".

 

"אחרי שהדגשנו את כל האמור", מוסיף הרב ברלין, "אני רוצה לגלות לכם סוד. הישיבה לא נמצאת מעבר לים, ולא בפלנטה אחרת. גם כשאתה לומד בישיבה עדיין אפשר לשבת עם חברים ולפטפט. גם בחורי ישיבה מוצאים לעצמם תחביבים, עיסוקים מעניינים ואפילו קצת פעילות על המגרש לפעמים.

 

כל אחד ומה שליבו חפץ. אפשר ללמוד תורה ועדיין להינות. נכון שכל פעילות הפנאי נדחקת והופכת מעיקר לטפל, אבל כשאתה נמצא בישיבה, וחי את האווירה הזאת, הכדור מקבל באמת את הפרופורציה האמיתית שלו: כדור קטן ובודד, שאפשר לשחק אתו וליהנות מאוד, אבל חבל לבזבז עליו את כל החיים".