איכות הסביבה

כל אחד מאתנו מושפע מהסביבה שלו. הרב דוד וייס מזכיר: ״אם אתה רוצה להיות איכותי יותר, הקפד להסתובב בחברה איכותית יותר״.

הרב דוד וייס, מרבני 'אחינו' ורב בישיבה לצעירים בקרית ספר, נמצא כבר שנים בתחום החינוך. מאחוריו אלפי שעות לימוד עם בני נוער בישיבה, במדרשיות, בשיעורים ובחברותא. בשיחה עם אתר 'אחינו' מספר הרב וייס כי אחד הנושאים הבוערים ביותר שצריך לדבר עליהם עם בני הנוער הוא נושא 'איכות הסביבה'.

 

"אני לא מתכוון לאיכות הסביבה במובן השגרתי של הביטוי" אומר הרב וייס. "כוונתי לסביבה החברתית שבה אנחנו נמצאים. המציאות מלמדת אותנו שכל אדם, ולא משנה כמה הוא חכם ומוכשר, מושפע בסופו של דבר מהסביבה שבה הוא גדל ומסתובב. יש אנשים שמושפעים בקלות ויש שמושפעים פחות, אבל בסופו של דבר כולם מושפעים, לטוב ולרע.

 

"המשמעות של הדברים ברורה מאוד: בחור שהולך עם חברים לא טובים, סופג אל תוכו קצת מהמידות הרעות שלהם, מחוסר יראת השמים ועוד.

 

"הרי אף אחד לא נולד עבריין. כולם היו פעם ילדים נורמטיביים. אבל חלקם הסתובבו בחברה רעה, ספגו מהסביבה את הזלזול בכספו של הזולת, את חוסר הכבוד למבוגרים, את רמיסת החוק, ואט אט הפכו לעבריינים בעצמם.

 

"הדברים האלו נכונים לכל אחד. אם אתה בחור ישיבה, או בחור שלומד בתיכון. זה לא משנה אם אתה דתי או לא דתי, זה עניין של איכות סביבה חברתית. אם תסתובב עם פועלי בניין תתחיל לחשוב כמו פועל בניין, אם תסתובב עם עורכי דין, אחרי תקופה הראש שלך יתחיל לחשוב כמו עורך דין.

 

"לכן הדבר הטוב ביותר זה למצוא חברה נאותה. אפשר לשחק את אותו משחק בכדור, או לדבר על אותם נושאים שמעניינים אותך כמו ספורט או פילוסופיה, ולעשות את זה עם חברים ברמה חינוכית טובה יותר.

 

"היום ברוך ה' יש המון מדרשיות, פעילות בבתי כנסת, במתנ"סים, שיעורי תורה, פעילות חברתית ועוד. כל אחד צריך למצוא לעצמו חברה טובה כדי להתברג בה, וחשוב לא פחות להתרחק מחברה רעה.

 

"כשאתה רואה חברים שמזלזלים באמא שלהם, שמדברים לא יפה אל אבא שלהם, או אפילו לאחים ואחיות שלהם, כדאי שתתחיל לבדוק אם הם האנשים שכמותם היית רוצה להיראות ושמהם אתה מעוניין לספוג אל תוכך מידות ותכונות".