דרך ללא תמרורים

יותם רוצה לשמור מצוות, אבל החיים על פי ההלכה נראים לו קשים ומפרכים. ״זה כמו להיכנס לכלא מרצון״ הוא אומר • הרב בנימין בירנצוויג משיב.

בימים האחרונים ממעט יותם לצאת מהבית. הראש שלו טרוד במחשבות שמעסיקות אותו במשך כל היום. מצד אחד הוא רוצה בכל לבו לחזור בתשובה. הוא הגיע למסקנה שהאמת נמצאת בדת היהודית. שהתורה היא מתנה שקיבלנו מה' יתברך, ושלשמור שבת זה משהו שכל יהודי מחויב אליו.

 

אבל בלב מקנן לו חשש גדול. הוא פתח את ספר ה'משנה ברורה', ספר הלכה בסיסי שמפרט את חובת האדם בעולמו, ועינו חשכו. בבוקר הוא צריך לומר 'מודה אני' וליטול ידיים, להתלבש על פי סדר מאוד ברור, קודם יד ימין ואחר כך יד שמאל, קודם נעל ימין ואחר כך נעל שמאל לשרוך את השרוכים של הנעל השמאלית, ורק אחר כך את שרוכי נעל ימין. בהמשך הוא צריך להניח תפילין, להתפלל, חייב לאכול ארוחת בוקר, אסור לשכוח ליטול ידיים, לברך לפני האוכל ולאחריו, ליטול מים אחרונים, ועוד ועוד.

 

חוץ מכל מה שהוא חייב לעשות, יש עוד הרבה יותר דברים שאסור לו לעשות. אסור לדבר לשון הרע, אסור לחלל שבת, אסור להסתכל על מראות לא צנועים, אסור לחשוב מחשבות לא ראויות, אסור לזלזל בחברו, אסור לעקוף בתור, או לאכול צ'יזבורגר. הכל אסור.

 

כל האיסורים והמצוות האלו גורמים לו לחשוב שוב ושוב. אולי זאת היתה טעות? אולי עדיף לו להישאר כמו שהוא ולא לחזור בתשובה?

 

"אני מרגיש שאם אני מחליט לחזור בתשובה זה כמו שאני נכנס מרצוני החופשי לכלא לכל החיים, לוקח את המפתח ונועל מאחורי את השער מתוך ידיעה ששוב לא אוכל לצאת מכאן", אומר יותם ודמעות בעיניו.

 

הרב בנימין בירנצוויג, עורך המשנה הברורה של 'דרשו', ואיש חינוך ותיק, משיב לשאלתו של יותם, ומרגיע את החששות הכבדים.

 

"קודם כל צריך לדעת שכשחוזרים בתשובה, לא מומלץ בכלל להתחיל ברגע אחד לשמור את כל ההלכות. זה חייב להתבצע בהדרגה, עם הדרכה צמודה של רב שמכיר את התחום ומבין את המהפך העצום שהחוזר בתשובה מחולל בנפשו במסגרת התהליך הזה.

 

"סיפר לי פעם הרב אורי זוהר, וכמדומני שהוא גם כתב על זה, שכשהוא חזר בתשובה, הוא עשה את זה בהדרגה, ורק כך הצליח לעמוד ביעד. דוגמה טובה להדרגתיות הזו הוא מביא מסיפור שהיה אתו, זמן קצר אחרי שקיבל על עצמו לשמור שבת באופן מלא. שבת אחת היה משחק כדורגל מאוד מאוד גורלי, והרב אורי זוהר התקשה מאוד לוותר על הצפיה בו. בעודו מתלבט, אנשים אחרים בבית כבר הדליקו את הטלוויזיה.

 

"הרב אורי עמד מול המסך, הוא רוצה לצאת מהסלון, לצאת מהבית, ולא מצליח. הלב שלו לא נותן לו להתנתק מהמסך. באותו רגע הוא חשב לעצמו, צעד אחד אחורה אני מסוגל לצעוד? מסוגל.

 

"צעד אחד אחורה והוא עדיין רואה את המשחק. וכך עוד צעד ועוד אחד, עד שרגליו כבר ניצבו על מפתן הדלת. עוד צעד אחד והוא עומד מחוץ לבית. זה היה קשה, אבל הוא שוב חשב לעצמו שזה הרי רק צעד אחד. הוא עשה את הצעד הזה והתנתק מהמשחק.

 

"מעבר לכך שקבלת עול המצוות צריכה להתבצע בהדרגה, יש כאן עוד נקודה. בואו נדמיין עולם שבו אין חוקי תנועה. אנשים יוצאים כל בוקר מהבית, נכנסים לרכב ומתחילים לנסוע לכל מקום שלבם חפץ. אתה נוסע בכביש, לפתע מגיחה ממולך משאית גדולה שחוסמת את הדרך. אתה יוצא ברוורס, עובר לרחוב אחר וממשיך, כל הזמן אנשים עוברים איתך בכביש בכל פינה וכשאתה מגיע לצומת אתה נדחף יחד עם מאות מכוניות אחרות בניסיון לעבור את הצומת.

 

"בצומת הבא המצב טוב יותר, יש מעגל תנועה. הבעיה שאתה נכנס שמאלה וממולך מגיעה מכונית שנוסעת בכיוון ההפוך. זה מעצבן אותך? בכלל לא. הרי אין חוקים, כל אחד נוסע איך שהוא רוצה. אין רמזורים, אין כיוון תנועה ואין הגבלת מהירות.

 

"העובדה שמדי יום מתים אלף אנשים נראית לכולם כמו גזרה משמים. מה אפשר לעשות? שלא ניסע ברכב?

 

"לפתע יבוא מהפכן גדול שיספר לאזרחים שבמדינה אחרת, מעבר לים, יש דבר כזה שנקרא 'חוקי תנועה'. הוא יבקש לחוקק חוקים שגם יצילו מאות אנשים בכל יום, וגם יאפשרו לכל אחד לנסוע בכביש בצורה רגועה, עם סדר וחוקים, עם כללים ברורים שכולם מחויבים אליהם.

 

"התגובה הראשונה של כל אזרח תהיה התנגדות נחרצת. למה שתתערב לי בכביש? עוד מעט תגיד לי גם על פי איזה סדר לאכול את המנות בארוחת הצהרים? מי אתה שתקבע לי אם אני אסע בכיכר לצד שמאל או לצד ימין ולמה שאני יעצור בצומת בגלל איזה אור אדום שדולק ברמזור?

 

"אבל מי שכבר נמצא במדינה הזאת שבה יש חוקי תנועה, מבין עד כמה טועים האנשים האלו. הוא יודע שאם הם רק ינסו למשך שנתיים או שלוש שנים את חוקי התנועה, הם כבר לא יסכימו לוותר עליהם!

 

"במידה רבה, הציות להלכה גם הוא מעניק לנו סדר בחיים. לימוד התורה נותן לנו טעם בחיים. החזרה בתשובה נותנת לנו משמעות לחיים. זה נראה קשה. זה מרגיש רע שמתערבים לך בכל פרט קטן, אבל כשאתה נכנס למקום הזה, ומתנתק לרגע מהמקום בו היית עד עכשיו, אתה מתחיל להבין שהמקום החדש לא רק שיותר צודק, לא רק שהוא מציל לך את החיים, אלא הוא גם נחמד יותר.

 

"והראיה, מאות אלפי יהודים ששומרים מצוות ומרגישים עם זה נהדר. שאל שומרי שבת איך הם מרגישים והם יגידו לך שהם לא מצליחים להבין איך אפשר לוותר על השבת. זה בכלל לא קשה. ההיפך הוא הנכון, הם לא מבינים איך אפשר לחיות בלי סדר, כשאין שבת ואין מנוחה אמיתית. כשאי אפשר להתנתק מהמשרד גם בסופי שבוע כי הבוס שלך רוצה שתתקן משהו קטן בדו"ח שכתבת ביום חמישי, וכשאת מנסה להשלים את ההכנות למבחן שאת צריכה לעבור ביום ראשון.

 

"הקב"ה אומר לנו "זכרתי לך חסד נעורייך… לכתך אחרי בארץ לא זרועה". אפשר לפרש בפסוק הזה שהוא מדבר על החוזרים בתשובה, שבהתחלה חיי היהדות נראים להם כארץ "לא" זרועה. שהיא כולה זרועה בתמרורי 'עצור' שאומרים לך לא. אל תעשה כך ואל תעשה כך. אבל האמת היא, אחרי שמתרגלים לחיים הללו, מתחילים להבין שזו ארץ שזרועה בהרבה מאוד "כן". שהתמרורים האלו לא אומרים לך עצור, אלא מכוונים אותך איך להמשיך לנסוע. שהרמזור לא בא כדי לגרום לך להפסיד זמן, אלא להיפך, שתדע להתקדם בקצב הנכון ובזמן הנכון, וכך תגיע מהר יותר אל היעד".