הישיבה הוירטואלית: חברותא יומית ללימוד משנה

אלפי אנשים מקדישים מידי יום דקות אחדות לצפיה בשיעור במשנה היומית, במסגרת הישיבה הוירטואלית של 'אחינו'. תפסנו את הרב יונה פיינהנדלר המוסר את השיעור לראיון קצר, והצגנו בפניו מספר שאלות.

 

מה זה 'המשנה יומית'?

 

"המשנה היומית היא למעשה סדרת שיעורים קצרים, שבכל אחד מהם אנחנו מביאים משנה אחת, ומבארים אותה בצורה קלילה אך יסודית.

 

המטרה היא שכל יהודי באשר הוא, בן אם הוא דתי או שאינו שומר מצוות, מבוגר או צעיר, כל אחד ואחד יחשף למקורות היהודיים שלנו. לכל אחד יש את ההזדמנות להשתתף בשיעור יומי קצר במשנה, עם מורה פרטי, בהרגשה של אחד על אחד. התגובות הנלהבות של הציבור מראות שהמיזם הזה אכן מוצא מסילות לליבו של הציבור.

 

ברחבי הרשת יש היום הרבה מאוד שיעורי תורה, בהם גם שיעורי משניות. מה מייחד את שיעורי המשנה היומית של הישיבה הוירטואלית על פני כל היתר?

 

"קודם כל אין לנו תחרות עם עוד שיעורי תורה. להיפך, כולנו פועלים למען אותה מטרה, להרבות תורה בישראל, ואנחנו שמחים על כל שיעור נוסף שעולה לרשת.

 

"ובכל זאת, שיעורי הישיבה הוירטואלית הם מיוחדים ויוצאי דופן בכך שהם נמסרים מלכתחילה למצלמה, ולא כהקלטה משיעור שנמסר בפני ציבור, ומיועדים גם לציבור שאין לו ידע תורני נרחב.


אני לא סומך על הצופה שהוא כבר יודע על מה אני מדבר כפי שבדרך כלל מרגישים מי שמוסרים שיעורים לקהל שמגיע אחרי שנות לימוד בישיבה. אצלנו אנחנו מתחילים מאפס. אנחנו יוצאים מתוך הנחה שהצופה אינו שוטה, שהוא מבין עניין, אבל לא בטוח שהוא מכיר את עולם המושגים התורני, ולכן אנחנו מפרשים לו הכל בצורה בהירה ומסודרת, עם שימת לב לפרטים הקטנים ומתוך כוונה שמי שצופה בשיעור לא ירגיש לאחריו שהוא לא הבין הכל בצורה ברורה ויסודית".

 

     

לפי איזה סדר אתם לומדים את המשנה היומית? כל יום משנה ממסכת אחרת או שיש סדר מסויים?

 

"אנחנו נצמדים כמובן לסדר מסויים אבל מדי פעם משנים אותו. התחלנו ממסכת ברכות, אחרי שסיימנו את כולה עברנו למסכת פסחים ולמדנו כחצי מסכת. עכשיו אנחנו עוסקים במסכת שבת.

 

"למרות שמסכת שבת היא מסכת ארוכה עם 24 פרקים הכוללים מאות משניות, בחרנו לעסוק בה, כי שבת היא מקור הברכה, וכל יהודי צריך שיהיה לו רקע בהלכות שבת".

 

מה זה בכלל משניות, למה חשוב ללמוד משניות?

 

"כל יהודי מאמין ויודע שקיבלנו את התורה בהר סיני. אבל בהר סיני קיבלנו לא רק את התורה שבכתב, אלא גם את התורה שבעל פה שהיא השלמה לתורה שבכתב. היא מסבירה לנו את פסוקי התורה ובעצם אומרת לנו באיזו דרך לקיים את המצוות הכתובות בתורה שבכתב.

 

"כאשר הגיעה השכחה לעולם, אנשים שכחו את התורה שבעל פה, והחכמים ראו שבעוד דורות אחדים כבר לא ישאר מי שידע את התורה שבעל פה. עמד רבי יהודה הנשיא וקיבץ את אמרות החכמים שהן למעשה התורה שבעל פה, והעלה אותן על הכתב, כשהוא מחלק אותן לפי נושאים במסכתות שונות הכלולות בשישה סדרי משנה.

 

"הסדר הראשון הוא סדר זרעים המדבר על מצוות התלויות בארץ כמו תרומות ומעשרות. סדר מועד הוא הסדר השני מבין השישה, והוא מדבר על מועדי ישראל חגים ושבתות. השלישי הוא סדר נשים שעוסק בדיני אישות. הרביעי זה סדר נזיקין שמדבר על דיני ממונות. החמישי הוא סדר קדשים העוסק בענייני בית המקדש, והסדר שישי טהרות עוסק בדיני טומאה וטהרה.

 

"למעשה המשנה היא הבסיס לתורה שבעל פה, ועליה יש לנו את התלמוד הבבלי והתלמוד הירושלמי שעל פיהם אנחנו קובעים הלכה למעשה. צדיקי הדורות הפליגו בחשיבות לימוד המשנה, וגילו לנו שאם אנחנו רוצים לכבד את הנפטרים ולפעול לעילוי נשמתם, כדאי מאוד ללמוד משניות לעילוי נשמתם, בפרט בשנה הראשונה לאחר מותם וביום הפטירה מדי שנה.

 

"עוד גילו לנו צדיקי הדורות שלימוד משנה מטהר את הנשמה, והדבר רמוז בכך ש'משנה' ו'נשמה' הן שתי מילים שמורכבות מאותן אותיות. כשאדם רוצה לטהר את עצמו ולהתעלות ברוחניות, כדאי לו מאוד לעסוק במשניות, וללמוד לפחות משנה אחת בכל יום".