הכי בזבל בעולם!!

ראש הישיבה לצעירים במודיעין עילית, הרב מיכאל ברלין, מדבר על הקושי של נוער מתחזק לעזוב את ההרגלים הישנים ותרבות הבילוי והפנאי

מספרים על רבי דוד הקשר, מראשי ישיבת קול תורה בירושלים, שצעד פעם ברחובה של עיר יחד עם קבוצת של תלמידים שהקיפו אותו ושוחחו עמו על הסוגיה שלמדו בשיעור שזה עתה הסתיים.

 

עשתה הקבוצה את דרכה לחדר האוכל של הישיבה, ועברה ליד פח 'צפרדע' ענק וגדוש בשקיות מלאות אשפה. בראש ערמת האשפה עמדה חתולה שהשמיע קול יללה עדין, והעבירה את לשונה על שפמה.

 

"מה לדעתכם אומרת לנו החתולה", שאל הרב הקשר את תלמידיו.

 

התלמידים הביטו זה על זה במבוכה. הם נמצאים בעיצומו של דיון הלכתי סוער, והרב עוצר את הדיון כדי לדבר על חתולה. מה עובר עליו? הרי זהו ביטול תורה גמור. ובכלל, מה לו לרב ולעסקי חתולים, ממתי הוא מתעניין באורחות חייהם ובמה שיש להם לספר או לומר?

 

אבל הרב לא וויתר. הוא שאל את תלמידיו בשנית ובשלישית: "מה אומרת לנו החתולה?"

 

משראה כי התלמידים אינם משיבים אמר רבי דוד הקשר: "אומר לכם אני מה היא אומרת. לטענתה אנחנו סתם מסכנים, שכבולים בכל מיני כללים ונימוסים אנושיים. היא טוענת שהיא עושה חיים משוגעים כאן בפח הזבל.

 

"אנחנו הולכים כעת לחדר האוכל, שם יגישו לנו ארוחה שמורכבת משניצל, מעט תפוחי אדמה וירקות מוקפצים. מי שירצה רבע עוף יצטרף לחכות לשבת ומי שיבקש לאכול קציצת בשר ברוטב עגבניות יצטרך לחכות למחר, כי היום מגישים בחדר האוכל רק שניצלים.

 

"לעומת זאת, החתולה הזאת יושבת 'על סיר הבשר'. היא חופרת מעט בין השקיות ושולפת נתח בשר עסיסי שנשאר משבת. ממשיכה קצת לחפור ימינה, ומוצאת שניצל שנשאר משבוע שעבר, קצת שמאלה והרי לה סטייק עסיסי נגוס למחצה. יש לה גם כל מיני תוספות: אפונה, גזר, תפוח אדמה אפוי, פירה, בורקס ועוד ועוד.

 

"אנחנו צריכים לשטוף ידיים, לשבת ליד השלחן, ולאכול במתינות עם סכין ומזלג. החתולה פטורה מכל הבעיות האלו. היא דוחפת את הראש שלה פנימה לתוך הצלחת ואוכלת בקצב מהיר פי כמה וכמה מאיתנו".

 

תדהמתם של התלמידים רק התגברה. הרב מתחיל לספר להם על מה החתולה חושבת, מה היא טוענת וכמה היא מרגישה את עצמה טובה וחכמה מהם. את מי זה מעניין? למה הרב מדבר על זה בכלל?

 

"אמרו נא לי תלמידי היקרים", הוסיף רבי דוד, "האם לדעתכם החתולה צודקת או טועה? באמת יותר כיף לה מלנו? החיים שלה יותר טובים?

 

התלמידים פרצו בצחוק גדול. מה פתאום צודקת. איזה שטויות זה. בני אדם אוכלים כמו אדם!

 

"דעו לכם שהחתולה צודקת" הפתיע אותם הרב. מנקודת המבט שלה, מהמקום בו היא נמצאת, בזבל, היא צודקת. זה מאוד נח ונחמד. הזבל נוח ונעים לשכב עליו, לריח היא רגילה מגיל קטן, יש לה תמיד אוכל זמין בלי לטרוח ובלי לעבוד למענו, והיא אוכלת ארוחות מאוד מגוונות, בשר, דגים, ירקות, מרקים, היא אוכלת מהכל, כל יום כל היום.

 

"אבל היא בזבל! היא נמצאת בתוך הטינופת. בגלל זה היא לא מבינה שהמצב שלנו הרבה יותר טוב. היא לא מבינה שהיא מסכנה ואומללה, שאנחנו בכלל לא מקנאים בה, שאנחנו אפילו מרחמים עליה. עד כדי כך אנו רחוקים ממצבה, שאנו לא מסוגלים אפילו לעמוד ליד הפח בו היא מרגישה הכי בבית בעולם".

 

עכשיו כבר הבינו התלמידים מדוע החליט הרב לדבר על החתולה ועל מה שהיא חושבת. המוסר השכל שהם הפיקו מהדברים היה עצום. פעמים רבות אדם יושב לו במצבו הרוחני הירוד, רחוק מהתורה, מהשבת ומשמירת המצוות. הוא מרגיש טוב עם זה, נחמד לו ככה. אבל הוא לא מבין שאם היה יוצא לרגע מהזבל, מתרגל לשמור על רמת היגיינה רוחנית בסיסית, לשמור קצת על העיניים, להימנע מחילול שבת ומדיבור לשון הרע ועוד, היה מבין עד כמה הוא נמצא עכשיו בזבל. עד כמה המראות הללו שכרגע מפתים אותו, הם מגעילים ומטונפים, עד כמה אומללה השבת שלו שאותה הוא מעביר בצפיה בטלוויזיה במקום לספוג מעט רוחניות ונינוחות לנפש האלוקית שלו.

 

עכשיו הוא מרגיש נעים טוב, אבל האמת היא שהוא הכי בזבל בעולם!!