"אין חממה טובה יותר מהישיבה"

הרב בנימין ליפקין, עורך עיתון ׳המבשר׳ ואחד מבכירי אנשי התקשורת במגזר החרדי, מספר על הלימוד בישיבה ועל התרומה שלו לחיים.

זה כשלושה עשורים עוסק הרב בנימין ליפקין בתקשורת. הוא עורכו של העיתון היומי הנפוץ 'המבשר', מגיש תכנית קבועה ברדיו 'קול חי', בעבר ערך את עיתון 'בקהילה', וכתב בשורה ארוכה של כתבי עת בשלל סוגים וגוונים. ליפקין נחשב לפובליציסט בכיר מאוד, וטוריו מלאים באבחנות חדות, ובדעות מקוריות המובעות באומץ רב.

 

כמה שנים למדת בישיבה?

"זכיתי לחבוש את ספסלי הישיבה שלוש שנים בישיבה לצעירים, ושלוש שנים נוספות בישיבה גבוהה. לאחר מכן יצאתי לניו יורק, שם למדתי שנה אחת ב'קבוצה', כפי שמכנים את הלימוד הזה בעגה החב"דית. הלימוד התקיים בחצרו של הרבי מחב"ד, בשנה האחרונה לחייו.

 

"כששבתי מניו יורק, למדתי שנה נוספת במרכז גוטניק בירושלים, שם הוסמכתי להוראה, ולאחר נישואי עברתי להתגורר בלוד, שם עבדתי כמחנך בישיבה לצעירים בה למדתי כמה שנים קודם לכן.

 

"עד היום אני מתגורר בלוד, בה נולדה רעייתי, ולמעשה אפשר לומר שפגשתי את ישיבת חב"ד בעיר בשלושה צמתים בחיי: כשלמדתי בישיבה, כשעבדתי בה כמחנך ולאחר מכן כאבא שילדיו לומדים בה.

 

אתה לא תוהה לפעמים מה היה קורה אילו היית מקבל השכלה אקדמאית רחבה באוניברסיטה? אולי היית מצליח יותר בחיים?

"ההיפך הוא הנכון. אני תולה את כל ההצלחה שלי בשנות הלימוד בישיבה, ואני לא היחיד. שמעתי בעצמי כמה פעמים מאנשים שהצליחו והעפילו למקומות גבוהים מאוד במקצועות שונים, שדווקא שנות הלימוד שלהם בישיבה הביאו אותם למקומות הללו. מנכ"ל משרד האוצר לשעבר שמוליק סלאווין, שהיה יועצו הכלכלי והאיש הקרוב ביותר לראש הממשלה יצחק שמיר, בעצמו אמר לי שאת כל החריפות והידע שלו בכלכלה הוא תולה בשנות הלימוד בישיבה.

 

"כמו כן הייתי עד ראיה ושמיעה לשיחות בלתי אמצעיות של רופאים שמתפעלים מאוד מהידע הפנומנלי של הרב אלימלך פירר, שכולם נמוגים מפניו. הידע העצום שלו ברפואה והדיאגנוזות החותכות שלו הם שם דבר. שמעתי רופאים ששאלו אותו "מאיפה אתה יודע כל כך הרבה? איך אתה מצליח לזכור כמויות כאלו של מידע". התשובה שלו היתה: "מה שאני למדתי בישיבה בשנה אחת, אתם לא למדתם בשבע שנות לימוד רפואה".

 

במסגרת עבודתך נפגשת עם שועי עולם. ראיינת מליארדרים ישבת לשיחות עם ראשי ממשלה ונשיאים בארץ ומחוצה לה, חתני פרס נובל, מנהלי בתי חולים ועוד. לא קרה לך שהרגשת רגשי נחיתות מפניהם? או למשל כלפי עיתונאים בכירים אחרים, שלמדו את המקצוע בצורה רצינית באוניברסיטאות בעוד אתה הפכת לעיתונאי מבלי שקיבלת השכלה אקדמאית מתאימה?

 

"התשובה שלילית כמובן. מעולם לא הרגשתי רגשי נחיתות כלפי מרואיינים או עיתונאים אחרים. אני בכלל חושב שבית הספר הטוב ביותר הוא הניסיון. על אחת כמה וכמה בעיתונאות ותקשורת, הכתיבה שלי יותר משובחת דווקא בגלל שבאתי מרקע תורני. היא נשענת יותר על מקורות, כי יש בה ידע תורני ואוצר מילים שמגיע משם. הכל מגיע משם. גם החשיבה הפובליציסטית החפה ממקובעות, ומוכנה לערער על כל דבר נובעת מלימוד הגמרא שבו כל דבר ניתן להפרכה וערעור.

 

"אנחנו בישיבה למדנו גם חסידות. למדנו להבחין בין עיקר וטפל. גם המפגש עם העולם מקבל את הפרופורציות האמתיות שלו. מה ניתן לקדש, מי הם הגיבורים האמתיים מי הם הגיבורים המדומים ועוד.

 

קרה לך שהרהרת לרגע אולי כדאי לשלוח את הילדים ללימודים בבתי ספר שיעניקו להם השכלה כללית רחבה יותר מאשר בתי הספר במגזר החרדי? אחרי הכל התפקיד של ההורה הוא להכין את ילדיו לחיים.

 

"ההכנה הטובה ביותר לחיים היא שנות הלימוד בישיבה. אני מודה לה' בכל יום ויום כשאני רואה את דרך הגידול והחינוך של הילדים שלי וההתפתחות שלהם ב"ה. הם גדלים בדרך לה ייחלתי ופיללתי.

 

"אני גם משוכנע שאין חממה טובה יותר מהישיבה שגם מלמדת אותם מידות ודרך ארץ וגם תורה ויראת שמים. אין לי ספק שבכל מקום שהם ילכו, אני בטוח שהם רק יצליחו ככל אשר יתמידו ויוסיפו על תורתם בישיבה לילות וימים".