איך אשכנע את בני להצטרף לישיבה?

הורים שהתקרבו ליהדות בגיל מבוגר יחסית, ובנם בן ה-14 אינו מעוניין ללכת בעקבותיהם. רבה של שכונת גילה בירושלים, הגאון רבי אליהו שלזינגר, מספק עצות והדרכה.

לא פעם קורה שהורים מתקרבים ליהדות בגיל ארבעים או חמישים, והילדים שלהם, בגילאי העשרה, לא מתלהבים מהכיוון החדש. עם הזמן, מפתחים ההורים שאיפה שבנם יקבל חינוך תורני, והילד לעומת זאת מעדיף להישאר במסגרת המוכרת לו, במקום המתירני והפתוח, בו הוא יכול להמשיך וליהנות מחיים נטולי כל עול. המעבר למסגרת דתית נראה לו מכביד וקודר.

"אתם עשיתם חיים עד גיל 40" הוא אומר להורים שלו. "עכשיו, אחרי שכבר מיציתם את כל תאוות העולם הזה החלטתם לחזור בתשובה, ולהעביר אותי למסלול חיים שבו לא אוכל ליהנות ממה שאתם נהניתם".

מה יענו ההורים לבן הטוען טענה כזאת, אנו שואלים את רבי אליהו שלזינגר, רבה של שכונת גילה בירושלים. כיצד יוכלו לדבר על לב בנם שכוונתם טובה, ושהם אינם רוצים לגזול ממנו את הנאות העולם הזה, אלא להביא אותו לחיי העולם הבא.

"אמשול לך משל למה הדבר דומה" משיב הרב. "לאדם שהיה רגיל בצעירותו לאכול דברי מתיקה, ולצרוך סוכר בכמויות גדולות. הגיע לגיל 45, והתברר כי הוא לקה במחלת הסוכרת, בגלל אורח החיים שלו. כעת מנסה האב לחנך את בנו בדרך שונה, ומנסה למנוע ממנו לצרוך סוכר בכמות גדולה מדי. וכי יעלה על דעתו של הבן לטעון שהאבא רוצה ברעתו? האם יהיה הוגן מצדו לחשוב שההורים 'לא מפרגנים' לו את ההנאות של העולם הזה?

"התשובה שלילית כמובן. הבן מבין היטב שהאבא למד על בשרו שצריכת סוכר מופרזת היא טעות חמורה, ולכן הוא מנסה למנוע מהבן שלו לצעוד בעקבותיו בדרך השגויה הזאת שבסופו של דבר תגרום לו צער וכאב.

"ההורים צריכים לומר לבנם במילים ברורות: אם אנחנו טעינו וצעדנו בדרך לא נכונה במשך 40 שנה, זה אומר שגם אתה צריך לחזור על אותה טעות? ההיפך הוא הנכון, עליך לשמוח שאתה יכול ללכת בדרך הישר כבר בגיל 15! למה שתטעה כל כך הרבה שנים? אילו היה מי שיקרב אותנו לתורה הקדושה בגיל צעיר, היינו שמחים. אבל לא היה מי שיספר לנו. לא היה מי שייתן לנו הדרכה, מי שיראה לנו את הדרך הנכונה".

"אני שומע בעלי תשובה רבים שבוכים בדמעות שליש על כך שהם גילו את התורה באיחור רב" ממשיך הרב שלזינגר. "הם כועסים למה לא פתחו להם את העיניים קודם לכן. למה אנשים דתיים וחרדיים שעברו על ידם אלפי פעמים לא ניסו אף פעם לדבר איתם ולפתוח להם את העיניים. נתנו להם ללכת בדרך לא טובה עוד שנה ועוד שנה, עד שהתמזל מזלם בסיעתא דשמיא גדולה וזכו לטעום מאור היהדות.

"אפילו את הקצת יהדות שכן לימדו אותם, סיפרו להם בצורה מזויפת, 'פולקלור של יהדות', זה לא אמיתי. לא הסבירו להם שהתורה היא חיינו, שזה כל מהותנו וחבל שימשיכו לחיות בטעות".

הדברים נכוחים ואמיתיים, אך עדיין ישאלו ההורים מה נעשה לאחר שהסברנו את כל הדברים האלו לילד, והוא עדיין לא מוכן להיכנס וללמוד בישיבה קדושה? הוא עדיין טוען שזכותו כביכול להמשיך לחיות כחילוני עד שהוא יקבל בעצמו את ההחלטה לחזור בתשובה כמו שעשו הוריו.

"כמובן שאי אפשר לעשות את זה בכפיה. צריך לדבר על ליבו של הילד בצורה עדינה ומכבדת. להתחיל עם שיעור אחד פעם בשבוע, ולאט לאט להגדיל את המכסה. לא בכפיה אלא ברצון.

המציאות הוכיחה שילדים שהתחילו משיעור תורה פעם בשבוע, ביקשו בעצמם להעלות את המינון לפעמיים בשבוע, די מהר התחילו לחבוש כיפה ובהמשך קיבלו על עצמם עול תורה ומצוות.

"אני רואה ילדים ברחוב שהולכים עם תספורת כזו שמלמדת על כך שהם לא ממש לומדים בישיבת פוניבז' בלשון המעטה, ועם כיפה על הראש. אני מבין שהם בטח נמצאים במדרשה, מישהו לומד איתם תורה, אבל הם עדיין בבית ספר חילוני, התספורת היא מבית הספר והכיפה מגיעה מהמדרשה. זאת הדרך לעבוד עם ילד שחושש מחיי הישיבה. מכאן הדרך ממש קרובה שיטעם טעמה של תורה והתורה כל כך חודרת ללב ומחזירה את הלומד למוטב".

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.