"אנשים מתנתקים, אבל הם לא שמחים"

השחקן והזמר גולן אזולאי התראיין למאיר סוויסה במסגרת פרויקט ׳חוזרים קדימה׳ • ״סבא שלי תמיד היה צועק עלי, תחזור בתשובה, אתה לא יודע כלום״.

גולן אזולאי נחשב לשחקן ישראלי בולט. הוא השתתף בסרטים ישראליים, סדרות וגם בלא מעט הצגות בתיאטרון. בשלב כלשהו החל אזולאי להתקרב לשורשיו היהודיים, וכיום הוא מסייר בכל רחבי הארץ, ועורך ערבי שירה בהם הוא מדבר על חווית ההתקרבות שלו ליהדות, ולשורשיו הספרדיים.

 

בעבר התראיין אזולאי למאיר סוויסה, במסגרת פרויקט 'חוזרים קדימה' ששודר בערוץ הראשון.

 

"גדלתי בבית מסורתי" מספר אזולאי. "סבא שלי, סבא סלומון, היה ספרדי מרוקאי. הוא היה צועק עלי כל היום, 'תחזור בתשובה, אתה לא יודע כלום'.

 

"האמת, הוא צדק. עד היום אני לא יודע כלום".

 

סוויסה שואל את אזולאי: מתי היתה תקופת הבורות שלך?

 

אזולאי: "היתה לי תקופה לא רק של בורות, אלא של התרחקות. התרחקות מהשורשים, ולא רק מהשורשים היהודיים שלי אלא גם מהשורשים הספרדיים. רציתי להיות תל אביבי, מתוחכם כזה.

 

מה כל כך קסם לך בתל אביביות?

 

"זו מין תחושה של חירות, חופש. כאילו אני משוחרר מכל העולם הזה. אנשים בורחים לתל אביב כדי להשתחרר מהמשפחה שגדלו בה, מהעיר שגדלו בה. אבל זו תחושה מדומה של חופש, זה לא בפנים הם לא באמת שמחים יותר. אני הרגשתי שלא טוב לי, שאני קר וסגור.

 

"הודיתי בפני עצמי שחסר לי משהו. שמשהו לא טוב, שאין לי אושר ושמחה פנימית.

 

"דרך מה גיליתי את זה? דרך הזוגיות. היחסים עם אשתי. התחתנו, היינו קרובים ואז נולדה הבת והתרחקנו. אנשים שלא מצליחים להתקרב זה לזה, לפעמים הם בוחרים 'להתקרב', מלשון קרב, ולריב זה עם זה.

 

"מצאתי את עצמי מרים עיניים לשמים, ומבקש עזרה".

 

גולן מספר על החוויה שחווה כשהחל את דרכו אל עולם התשובה: "השיעור הראשון היה משהו פלאי ומרגש, משהו שמימי. משהו בעורף בגוף, בנפש. זו היתה התרוממות הרוח. רק מהמילים האלו שהוא קרא התרגשתי כל כך. זיהיתי שאני נמצא במקום טוב.

 

"זה היה אחרי שכבר קראתי ולמדתי. כבר למדתי כמה תורות של ניו אייג', קראתי שיחות עם אלוקים 1 ו-2 ו-3. כל פעם זה עשה לי טוב לתקופה קצרה. נהייתי אדם טוב לשבוע ואחרי זה זה מתפוגג. אבל הפעם הרגשתי שזהו זה, הגעתי הביתה.