כשאין תורה, כל רוצח מלך

מחבל שרצח חייל ישראלי הופך לגיבור תרבות, וה׳אמנים׳ אף דורשים שהמדינה תתקצב אותו. האדרת עולם הפשע היא תוצאה של דרדור חמור בערכים.

האנושות צועדת על פי כללי המוסר. הדת כבר מזמן אינה משחקת תפקיד מרכזי בקבלת החלטות של רוב האנשים בעולם, ומה ששומר על הסדר זה המוסר האנושי, שבעקבותיו נחקקים חוקים, ועל פיו אנו מחליטים מה נכון ומה שגוי. מה אסור ומה מותר.

 

בואו נצא למסע שבוחן את מהותו של המוסר, ונראה שהמוסר אינו יציב, הוא משתנה מעת לעת וממקום למקום, עד כדי כך שאדם עם קצת שכל מרגיש עצמו חייב לפקפק באמיתות המוסר, ולבדוק למה הוא חייב לפעול על פיו.

 

אכילת בשר – עד לפני שנים אחדות הצמחוניים או הטבעוניים כפי שהם מכנים את עצמם היום, היו בודדים בשולי החברה האנושית. אנשים נורמלים אכלו בשר, ולא הרגישו שזה לא בסדר. כיום הולכת ופושטת תנועת הטבעונות, עד שנראה שבעוד שנים אחדות תהיה זו בושה לאכול בשר.

 

התאבדות – עד לפני שנים לא רבות, התאבדות היתה מעשה פסול בכל קנה מידה. אף אחד לא חלם שיבוא יום ובו מדינות ואנשי רפואה יסייעו לאנשים לממש את רצונם להתאבד. כיום זה קיים בשוויץ, בבלגיה ובעוד מדינות 'נאורות', וגם בישראל יש ח"כ בשם עופר שלח שמנסה להעביר חקיקה ברוח זו.

 

הפלה – להרוג עובר בעודו בבטן אמו נחשב בעבר למעשה פסול מכל וכל. רק נשים בתחתית סולם הערכים החברתי עשו זאת, וגם הן עשו זאת בסתר. היום זה כבר לא מוסרי להטיף נגד הפלה, משום שזה 'פוגע בזכות האשה על גופה'.

 

     

 

מה הביא לשינוי ערכי המוסר? זוהי דינמיקה משתנה שנקבעת לפי תנאים של נוחות ולפי מובילי דעת קהל. בדרך כלל מי שקובע את כללי המוסר אלו אנשי האליטה התקשורתית אמנותית. "אנשי הרוח". המוסר המשתנה מביא לכך שדברים שבעבר נחשבו מעין מצווה, הופכים היום לחטא חמור וכן להיפך.