אחחח שאלה מוזרה

׳׳האם אפשר להיות יהודי טוב בלי שמירת מצוות׳׳? שאל אותי מישהו. מה התשובה?

היה זה חודשיים אחר שהתמנה לתפקידו. די, נמאס לו, כמה הוא יכול לעבוד. הוא קם בבוקר "היום אני לא הולך לעבודה" החליט – "מה יש? אסור לי יום חופש"? מאוד התחשק לו לנסוע לים. הוא ארז את התיק, לא שכח גם את המטקות והתכוון לצאת מהבית, אלא שאז המאבטחים האמורים לשמור עליו התחילו לעשות לו בעיות. "אי אפשר עכשיו, עוד שעה" אמר לו אחראי התחבורה בהחלטיות. "לאן אתה רוצה לנסוע" שאל אותו השני "לים" הוא אמר. "אני לא חושב שנקבל אישור לכזה דבר" ענה לו ביובש. מה? אי אפשר כבר ליהנות יום אחד? הוא יהיה אדם פחות טוב אם הוא היום יבריז מהעבודה וייסע לים? כמה דקות אחר כך, התחילו הטלפונים לצלצל בלי הרף. בהתחלה זה היה המזכיר, אז הוא לא ענה. לא היה לו כוח. אחר כך זה היה מישהו מחו"ל, הוא ענה ואמר שיחזור בהמשך היום, אלא שמבול הטלפונים לא חשב להיגמר. הוא היה על סף פיצוץ – "מה, אני לא יכול להיות לעשות יותר מה שבא לי"?

"ככה זה" הסבירה לו אשתו בערב "אם אתה ראש ממשלה, אתה לא יכול להסתפק במה שמתאים לכולם. יש לך אחריות גבוהה משל כולם, יש לך תפקיד משמעותי משל כולם וזה, מה לעשות, לא רק כיף, זה גם דורש ממך".

"האם אפשר להיות יהודי טוב בלי לשמור תורה ומצוות"? שאל אותי מישהו, אז הנה התשובה עבורו.

להיות יהודי זה לא רק השתייכות משפחתית או לאומית לעם היהודי, זה גם לא המגורים בארץ ישראל או האמונה בחזון הציוני. להיות יהודי, זה להיות בעל תפקיד שונה ואחר מכל העמים האחרים, תפקיד שהוא גבוה ומלא אחריות ולכן גם, מה לעשות, לפעמים – לא רק כיף אלא גם תובעני ודורש. אלא, שכמו שלראש ממשלה לא מספיק להיות "אדם טוב" אלא "ראש ממשלה טוב", גם יהודי לא יכול להסתפק בלהיות "אדם טוב" הוא צריך להיות "יהודי טוב" וזה אומר – למלאות את תפקידו האחראי עד הסוף.

תפקידו של היהודי

התפקיד של יהודי, במילים פשוטות, הוא להיות החוט המקשר בין בורא עולם לבין כל העולם כולו, שזה כולל – בני אדם, בעלי חיים, צומח ואפילו דוממים. ובואו נסביר:

בורא עולם, כולנו יודעים, לא נמצא כאן בארץ, הוא גם לא גוף או דמות גוף, אין לו שום ביטוי פיזי וחומרי וכל מציאותו היא משהו רוחני, שאין לנו כבני אדם יכולת כלל לראות או למשש, אלא רק להאמין. הסיבה שזה כך, אגב, היא כדי לאפשר את האמונה מתוך בחירה חופשית, בלי שהכול יהיה ברור וגלוי וכדי שתהיינה מונחות לפני האדם 2 אפשרויות.

וכאן הבעיה מתחילה – אם בורא עולם הוא רוחני ואנחנו -כל העולם – כל כך חומריים וגשמיים, מה יקשר בינינו? מה יכול לגרום לחיבור בין שמים לארץ, בין הרוח והחומר? הרי אלו הם שני הפכים?

כדי לספק לבעיה הזו מענה, ברא אלוקים את בני האדם ובעיקר- את העם היהודי. העם היהודי פותר את הבעיה של חוסר ההתאמה בין העולם הרוחני לעולם החומרי, בגלל שהוא עצמו מורכב באופן מדהים משני החלקים יחד. ליהודי יש חיבור פנימי חזק ובלתי ניתן לקריעה אל בורא עולם ולכל עולמו הרוחני. החיבור הזה קיים בנשמתו, שהיא – על פי הגדרת התורה – "חלק אלוקי ממעל". מצד שני, יש לו גם חיבור חזק מאוד עם החומריות – הוא בסך הכול בן אדם, עם צרכים של בני אדם, עם מאווים של בני אדם ועם שיג ושיח של בני אדם.

המורכבות של היהודי משני ההפכים – הרוחניות בנשמתו והחומריות בגופו, מאפשרת לו למלא את התפקיד החשוב והמשמעותי ביותר באנושות – לחבר בין שמים לארץ, בין אלוקים לבין העולם. אם אין יהודים – אין לעולם קשר עם בורא עולם והוא ייחרב. אם יש יהודים – כולם מרוויחים.

אז במשפט אחד – התפקיד שלנו הוא להתחבר לאלוקים כדי לחבר אליו את כל העולם יחד איתנו. כעת רק נותר לנו לשאול: איך מבצעים את התפקיד הזה? אילו אמצעים יש לנו היהודים כדי ליצור את הקשר הזה?

את התשובה לכך סיפק לנו בורא עולם לפני כמה אלפי שנים במעמד ההיסטורי הנקרא "מעמד הר סיני" – הוא נתן לנו את התורה ואת המצוות. התורה והמצוות הן בעצם סדרת פעולות חומריות הנעשות כאן בתוך מרחבי העולם הפיזי והחומרי (קחו למשל תפילין – הם עשויים מעור של בהמות! הכי ארצי שיש!) שהוטבעה בהן היכולת לחבר בין השמים ובין הארץ. איך זה עובד? מהי הסיבה בכל מצווה ומצווה בפני עצמה שיש לה את היכולת לעשות זאת? זהו לא הנושא של המאמר הספציפי הזה. אבל העיקרון, צריך להיות ברור – מעשי המצוות וקיום התורה זו הדרך היחידה שניתנה לנו כדי ליישם את תפקיד היהודי בעולם.

לכן, לרצות להיות יהודי טוב בלי לשמור על התורה והמצוות, זה כמו לרצות להיות ראש ממשלה טוב וגם ללכת לים כשמתחשק…

בהצלחה!