נשמה, אל תלכלך

בורא עולם העניק לנו נשמה טהורה, עלינו לשמור עליה מכל משמר שלא תתלכלך בטומאת העולם הזה ושלא תתפתה אחרי הניסיונות הנערמים בפנינו.

"אני שומר נגיעה" אומר אביחי, צעיר בן 16 המתגורר באזור אשקלון. לראשו כיפה גדולה ובולטת, את בית הכנסת הוא פוקד לפחות פעמיים ביום, ובכיסו תמיד תמצא ספר תהילים קטן, עלון תורני או 'תיקון הכללי'.

הצניעות ושמירת נגיעה היא ערך עליון בדת היהודית, אך לא פחות חשובה ממנה היא שמירת העיניים.

                                                               

בפרשת השבוע, פרשת 'שלח', כותבת לנו התורה הקדושה: "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם".

מבאר רש"י הקדוש שכשאדם מתפתה לחטוא, הדבר קורה עם מספר שלבים. בשלב הראשון העיניים רואות. מראה לא ראוי נגלה לעיניהן, והאדם, במקום להסיט את מבטו ולהתרחק מהמקום, התפתה לרגע קל להביט.

בשלב הבא "לב חומד". לבו של האדם מתפתה לרצות את החטא. הוא תאב לו ומשתוקק אליו, לאחר שהעיניים ראו.

השלב האחרון הוא "כלי המעשה גומרין". החטא בא לידי ביצוע חלילה וחס.

 

בפסוק המובא בפרשתנו, אנו למדים שהאיסור מתחיל כבר בשלב של הראיה. אל יאמר האדם: "אני רק מסתכל, לא עושה כלום" כי עצם הראייה היא חטא בפני עצמו. מי שאינו שומר על עיניו, סופו שיבוא לידי חטא חלילה.

הדרך לשמירת הברית, היא שמירת העיניים. לא ייתכן מצב בו אדם מחזיק מעמד לאורך זמן, אל מול הניסיונות הקשים המתגבהים מולו, אלא אם כן ישמור על עיניו, על דיבורו ועל מחשבותיו.

 

איך עושים את זה?

מהיכן שואבים את הכח להתחיל לשמור על העיניים. הרי שקועים אנו בתוך דור שבו הכל חשוף ופרוץ, אין מטר אחד ברחובה של עיר בו אנו יכולים להרים עיניים מבלי להיתקל בדבר אסור.

בראש ובראשונה יש לזכור שגם מסע בן אלף מיל מתחיל בפסיעה אחת קטנה. לא ביום אחד נבנתה רומא. יש להניח את היסודות הראשונים לקדושת העיניים, ואפשר לעשות את זה בדרך של התגברות קטנה בכל פעם.

קח לעצמי דקה אחת ביום, שבה תשתדל לשמור על העיניים. בהמשך תרחיב את זמן ההתגברות על היצר לחמש דקות, חצי שעה עד שבסופו של דבר תגיע לימים שלמים בהם תשמור על העיניים.

עם זאת, חשוב מאוד לזכור שיש הבדל גדול בין ראיה להבטה. כשאדם רואה בטעות מראה אסור, אין סיבה להיכנס למצב של בלבולים ודמיונות שווא. צריך לבטל את הראיה ולא לחשוב עליה, להעסיק את הראש בנושאים מעניינים, ולא להתבוסס בתוך ייסורי נפש קשים על ראיה שהתבצעה ללא מחשבה וללא כוונה כלשהי.

 

טיפ קטן לביצוע: צדיקים אומרים שגדול הוא כח ההתגברות על ראיה אסורה עד ששווה לו לאדם לרדת לעולם הזה ולחיות 70 שנה, ולו כדי לזכות בהתגברות אחת על ראיה אסורה. אם תזכור את האמרה הזאת, תוכל להשתמש בה כנשק חזק נגד היצר הרע.

ועוד אמרו צדיקים, כשאדם מתגבר על היצר הרע, ומונע את עצמו מלהסתכל במקום שאסור להביט בו, כדאי שיבקש מבורא עולם את חפצו ובקשתו, כי ההקרבה שלך וההתגברות על היצר הרע, גורמת לנחת רוח גדולה בשמים, וזוהי עת רצון נשגבת שכדאי לנצל אותה כדי להציג בפני בורא עולם את הבקשות שלנו.