איך מלמדים מיליוני בני אדם לשמור על הפה?

׳אגודת נוצרי לשון׳, יצרה מהפכה בעולם החרדי וגם מחוצה לו • ופתאום מליוני אנשים שומרים על כל מה שיוצא מפיהם

כשתפגשו עם הרב בצלאל ט. לא תאמינו שהאיש הרזה והצנום הזה, הוא זה שאחראי על מהפכה בינלאומית של זהירות ושמירה על כבוד כל אדם.

 

חצי יובל שנים חלפו מאז החלה 'אגודת נוצרי לשון' את דרכה. הרב בצלאל ט. שעומד בראש האגודה, ובצניעותו הרבה מסרב שנפרסם את שמו המלא, הוא אחד האנשים העומדים מאחורי המהפכה האדירה של שמירת הלשון.

 

"זה התחיל בכולל אברכים בירוחם הרחוקה" מספר יו"ר האגודה. "קמה שם קבוצה שלמדה את הלכות שמירת הלשון, בספר ה'חפץ חיים', וערכה מבחנים על החומר הנלמד. אנחנו דאגנו למלגה צנועה עבור הנבחנים, ומכאן נפתחה הדרך לפעילות שנמשכת עד היום, במגוון דרכים ורעיונות, לקידום נושא שמירת הלשון".

 

ישבו אנשי האגודה ובדקו, מה מונע מאנשים ללמוד את הלכות לשון הרע בספרו, והגיעו למסקנה שהספר אינו מנוקד. לא עברו ימים מרובים, והאגודה הדפיסה את הספר בשלושה העתקים, כשהיא מוסיפה חלוקה של הלימוד לפי ימים, כך שאחת לארבעה חודשים מסיים הלומד את הספר מתחילתו ועד סופו.

 

"אני זוכר שהזמנתי בבית הדפוס 3,000 עותקים. אשתי אמרה לי שזה מדי הרבה, ושהיא מפחדת שאנחנו נפשוט את הרגל, כי אין סיכוי שנצליח למכור כל כך הרבה ספרים. לא היה לי מה לענות לה. גם אני חשבתי שהיא צודקת, אבל זה כבר היה מאוחר מדי.

 

"היום, 25 שנים אחרי, אני יכול לספר לך שכבר הדפסנו יותר מפי מאה מהמספר הזה. כבר עברנו מזמן את ה-300 אלף עותקים, ובחסדי שמים הציבור ממשיך לקנות", הוא מספר.

 

***

 

את המהפכה הגדולה עשתה האגודה בעיקר בחינוך הציבור. האגודה הצליחה להחדיר למוחם של מאות אלפי אנשים, שלא כל דבר מותר לדבר, לא הכל מותר לספר.

 

האגודה חילקה מדבקות קטנות שהודבקו על מכשירי הטלפון הביתיים, ועליהן נכתב "כאן שומרים על הלשון". מסרים מעין זה הודפסו בדרכים שונות והחדירו נושא שמירת הלשון בכלם שדרות הציבור החרדי, וגם מחוצה לו.

 

"היה לנו סיפור של אשה שאינה דתייה שראתה פרסומת שלנו, והחליטה שהיא מתחילה ללמוד את ספר החפץ חיים. עניין אותה לדעת מה ההלכה אומרת על זה. הלימוד הזה תפס אותה חזק, וכעבור תקופה לא ארוכה היא חזרה בתשובה שלמה והפכה את ביתה לבית שומר מצוות" מספר הרב בצלאל.

 

"באותה תקופה, היה לי ידיד נאמן, הרב רפאל חקוק, שלמד פסיכולוגיה ותקשורת המונים. הוא עזר לי מאוד, וב"ה היתה לנו הצלחה גדולה. יצאנו אז בקמפיין פרסומי נרחב, עם מודעות רחוב עליהן הודפסה הקביעה: "אין לך מושג".

 

"המודעות עוררו עניין רב, אנשים דיברו על זה ורצו לדעת מי עומד מאחורי הפרסום הזה. היו בטוחים שמדובר במשהו מסחרי, ולפתע הגענו עם השלב השני שאומר "אין לך מושג מה שמירת הלשון תעשה לך". הציבור היה בהלם. זו היתה הפעם הראשונה שבה התנהל קמפיין שיווקי של משהו שהוא לא גשמי. פעם ראשונה שמישהו בא והחליט לקדם מסע פרסום לקיום מצווה חשובה מהתורה, בלי לבקש כסף ובלי להרוויח מזה כסף.

 

"זה חולל מהפכה. אנשים הפנימו את המסר ואימצו אותו בחום. בהמשך קיימנו שני כינוסים ענקיים עם כל גדולי ישראל מכל העדות והחוגים, ואלפים רבים השתתפו, עמדו מבחוץ וצבאו על החלונות בניסיון לראות את גדולי הדור שמתאספים יחדיו כדי לדבר על חשיבות שמירת הלשון.

 

"אבל להצלחה הזאת יש אבות רבים. חוץ מאגודת נוצרי לשון היו עוד ארגונים, ועדיין ישנם ארגונים נוספים, שעשו ועושים גדולות ונצורות. כל אחד תרם את חלקו, כל ארגון בא מזווית אחרת, ופנה לקהל יעד אחר, ויחד חוללנו מהפכה של ממש שב"ה תישאר לדורות. היום כל ילד חרדי או דתי יודע מה זה שמירת הלשון. כל ילדה יודעת את הבסיס של הלכות לשון הרע, וכל נערה קובעת סדר לימוד קבוע בספר החפץ חיים או בספרי הלכה המבוססים על החפץ חיים.

 

"הדפסנו גם סדרה של ספרים לילדים. ספר של סיפורים, ספר של עבודות לצביעה וגזירה, ספר של הלכות בשפה קלילה שמותאמת לילדים. יש עלונים של ארגונים אחרים שפונים גם לילדים, לנשים ולגברים. כולם יחד עושים את המהפכה הזאת, וב"ה היום הציבור יודע להיזהר בלשונו. כולם יודעים עד כמה חמור הוא החטא של לשון הרע".