סוד ההצלחה של דייוויד בלאט

המאמן שנאלץ להתפטר בבושת פנים בגלל שלא הוסמך לתפקידו, עקף את מי שהתנכלו לו ועשה היסטוריה • ״אין לא יכול, יש לא רוצה״.

אמי לא מכיר את סיפורו של דייויד בלאט?

 

 הישראלי – אמריקאי שהיה מאמן קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב, הורד מתפקידו והפך לעוזר מאמן, התקדם לתפקיד מאמן הנבחרת ונאלץ להתפטר רגע לפני שהודח, כי היה מי שעינו היתה צרה בהצלחתו, ועתר לבג"ץ נגד מינויו של בלאט שלא החזיק בהסמכה המתאימה לתפקיד מאמן הנבחרת.

 

תחשבו לרגע מה היה קורה לכל אחד אחר במקומו של בלאט. עולמו חשך עליו. הוא הגיע לפסגת השאיפה שלו ונשלח לביתו בגלל שטות של חוסר הסמכה. רוב האנשים, סביר להניח, היו שוקעים בדכדוך, ומתמרמרים בצער כל ימי חייהם על הגדולה שנגנבה מהם.

אך בלאט לא אמר נואש. ובמילים שלו "אנחנו לפעמים מתקפלים, אבל לא נשברים".  הוא המשיך למשוך בחוטים, עד שהפך למאמן הנבחרת של רוסיה, והוביל אותה לאליפות אירופה. הוא המשיך עטור בזרי ניצחון, חותם על חוזים שמנים במיוחד ומאמן קבוצות נוספות. משם חזר לישראל, אימן בשנית את מכבי תל אביב, החזיר לה את האליפות והביא אותה לגמר האירופאי, חזר לרוסיה ולבסוף עבר לארה"ב, שם החל לאמן קבוצה שימי הזוהר שלה חלפו זה מכבר.

בקליבלנד קאבלירס נאלץ בלאט להתמודד עם חוקים חדשים, אלו של ה-NBA. הוא זכה לזלזול מצד השחקנים בקבוצה ומצד עיתונאי הספורט האמריקאים. במשחקים הראשונים הקבוצה גם הפסידה פעם אחר פעם. ושוב, בלאט הוכיח שהוא קרוץ מחומר אחר. בכח על אנושי התקדם שוב ושוב, גרף ניצחונות והפך את הקבוצה להצלחה מסחררת.

כיום מתמודד בלאט, יחד עם הקבוצה שלו, על תואר האליפות של ה-NBA. בין אם ינצח ובין אם לא, הוא ייזכר לנצח בתולדות היסטוריית הספורט העולמי, כמי שהצליח להתרומם מהקרשים פעם אחר פעם, ולעשות היסטוריה.

 

מה הסוד של דייוויד בלאט? מה היה הכח שהניע אותו לקום שוב ושוב, להתנער מהבוץ שדבק בו, מהיחס המזלזל של מתחריו, ולהעפיל בדם ובדמעות אל פסגת ההצלחה?

לדעתי האישית, זהו כח הרצון. זהו כח הטמון בכל אחד ואחד מאתנו. היכולת הזאת לעשות את הלא יאומן, להתרומם מעפר ולנדוד למרחקים כדי להעפיל אל פסגתם של ההרים הגבוהים בעולם.

אז בפעם הבאה כשאתה חושב שאתה רוצה לחזור בתשובה, אבל היצר הרע לא נותן לך? כשאתה מרגיש שאתה לא יכול לשמור שבת, או לא יכול לכבד את ההורים, כי הם מרגיזים אותך, זכור כי אין מושג כזה "לא יכול". יש "לא רוצה".