מילה בונה, מילה הורסת!

מנכ״ל אורנג׳ סטפן רישאר רק אמר שהוא היה רוצה להתנתק מפרטנר הישראלית, ודבריו עוררו סערה בינלאומית, גררו גינויים, הבהרות, התנצלויות ואפילו הביאו לנפילת ערך המניות בבורסה

יושב לו מנכ"ל צרפתי בקהיר בירת מצרים, ומדבר על עסקיו החובקים עולם. "הייתי שמח להתפטר מהשותפות שלנו עם חברת פרטנר הישראלית" אומר סטפן רישאר, "אלמלא הקנסות הכבדים שניאלץ לספוג, כבר מזמן הייתי מוותר בשמחה על הקשר עם הישראלים".

 

לא עברו דקות אחדות והתקשורת הישראלית החלה לסעור. חברי כנסת, שרים, פעילים פוליטיים ואנשי עסקים, כולם מגיבים. זה טוען בכה, וזה טוען בכה. אלו מאשימים את התנהלותה הכושלת של הממשלה ואת העובדה שאין שר חוץ מכהן, ואלו סבורים כי דווקא ארגוני השמאל הקיצוניים, הם אלו שמשחירים את פניה של ישראל בעולם, ומסייעים לאויבינו להכות בכלכלה שלנו ללא רחם.

 

אחרי שלב הסערה מגיע שלב הגינויים. שר התקשורת, שר האוצר, שר הכלכלה, שרת המשפטים כולם עומדים בתור כדי להגיב, וכשאלו יוצאים להפוגה קלה, מתייצב ראש הממשלה בכבודו ובעצמו ודורש מהצרפתים לגנות את דבריו של המנכ"ל. השגריר הוזמן לשיחת הבהרה, ולחץ דיפלומטי כבד הביא להבהרה ברורה שיצאה מפיו של נשיא צרפת.

 

מהצד האחר של המטבע, חגיגות וריקודי שמחה. שונאי ישראל שמחים לאיד. כולם מרוצים ומאושרים. זה הסוף של הציונים, הם אומרים. זהו. העולם כבר לא מוכן עוד לסבול את המדינה הזאת שכובשת את אדמות הפלסטינים וטובחת בילדיהם. הגיע עת נקם ושילם. עכשיו היאהוד כבר לא יוכלו להרוויח כסף שאיתו הם קונים נשק כדי לשחוט ערבים.

 

ובבורסה, המניות של חברת פרטנר מאבדות חמישה אחוזים מערכן. מנכ"ל החברה, המיליארדר חיים סבן, האיש שיזם ומממן את 'פורום סבן' היוקרתי, מי שנחשב לעמוד השדרה המרכזי של הפורום הפרו ישראלי בוושינגטון, היהודי האמריקאי שדואג יומם ולילה למעמדה של ישראל בגבעת הקפיטול, יורד על ברכיו ומתחנן לציבור הישראלי שלא ייטוש את חברת פרטנר שבבעלותו: "אין לנו שום קשר עסקי עם אורנג'" הוא מתנצל. "אנחנו רק משלמים להם על השימוש במותג שלהם".

 

**

 

מה בעצם קרה פה? האם נעשה מעשה כלשהו? האם מנכ"ל אורנג' רצח יהודים? הוא תרם צדקה לערבים? מה הוא עשה? על מה כל הסער והמהומה?

הוא דיבר. הוא אמר משפט או שניים בהם חשף את מחשבותיו על מדינת ישראל ואזרחיה, ועורר סערה חוצת ימים ויבשות.

 

כוחה של מילה.

 

במילה אחת אפשר להחריב חיים שלמים, להרוס משפחות, להפריד בין אוהבים, לפרק חברות מסחריות. אלו רק מילים, אבל מילים יכולות להרוג!