איך תדע שמתאים לך ללמוד בישיבה?

אחרי שמונה שנות לימוד בבית הספר היסודי, הגיע הזמן להחליט על המשך הדרך. להיכן תפנה, לימין או לשמאל?

ילדים רבים שגדלו בבתים תורניים, מתלבטים לגבי המשך דרכם. בחלק מהמקרים, בעיקר במשפחות שחזרו בתשובה, הישיבה נראית לילד הצעיר כמו משהו זר ומרוחק. אף אחד מבני המשפחה לא למד בישיבה. ההורים חזרו בתשובה בבגרותם, מקפידים על קיום המצוות אבל לא תמיד מכירים את עולם התורה בחלק הפנימי שלו. הם לא מתחברים לעולם הישיבות.

רבים מהם חושבים שישיבה היא מוסד שממנו יוצאים רק רבנים, והם לא בטוחים שהבן שלהם אכן עתיד להיות רב בסופו של דבר.

אז איך יוכל נער להחליט אם הוא מתאים לישיבה או לא? איך יוכלו ההורים שלו לדעת שהם שולחים אותו לישיבה, ולשמוח בהחלטה שלהם?

הרב ליפא זייבלד, מרבני 'אחינו', מדריך קבוצות של נערים מתלבטים ברחבי הארץ. הוא נותן לנו כאן בקצרה כמה עצות בסיסיות כדי לסייע לנו לבחור בדרך הטובה ביותר.

"תמיד כשאני עובד עם בחורים שמתלבטים אם להיכנס לישיבה או ללכת לתיכון, אני צועד איתם בשלושה שלבים:

"בשלב הראשון אני לוקח אותם לסיור בישיבות גדולות ומפורסמות, כמו ישיבת פוניבז' למשל, או ישיבת מיר, ישיבת קול תורה, וכדו'. אני מטעים אותם מאווירה של הישיבה. הם מרגישים את רוח הישיבה, חשים את הלהט באוויר.

"זה חשוב מאוד עבור כל אחד שמתלבט. הוא צריך לראות את זה באופן מוחשי, לחוות את החוויה הזו, אפילו אם הוא רק צופה מהצד.

"בשלב השני אנחנו עוברים לביקורים בישיבות קטנות. לשם כך דרושה הדרכה צמודה והכנה מקדימה. מומלץ לפנות ל'אחינו', כדי שאדם שמבין בנפש האדם יוכל לנתב אותך לישיבה המתאימה. אם נקח ילד שבא מרקע פחות תורני, ונביא אותו לביקור בישיבה חסידית, סביר להניח שהוא יבהל ויברח. לכן כדאי ללכת מראש לישיבה מתאימה. כדי שההתרשמות תהיה כנה יותר.

החלק השלישי ואפשר לומר גם המכריע, זה החלק של השהייה בישיבה. בדרך כלל אנחנו עושים את זה בשבתות. קבוצה של בחורים צעירים שבאים לשבת בישיבה, כדי להתרשם מהמקום, להרגיש את האווירה, את התפילות הישיבתיות, סעודות השבת, הזמירות המושרות בדבקות ובצוותא חדא. מעבר לכך, שבת בישיבה זה גם זמן שבו יש פחות סדרי לימוד, והאורחים יכולים לתפוס שיחה עם התלמידים הלומדים בישיבה, לשמוע מהם על האווירה, על הסגנון, על היחס ועוד.

הכי חשוב, לכל אורך הדרך, זה לקבל יעוץ צמוד מגורם רוחני, שמבין לנפש הילד, ויודע לכוון אותו למקום המתאים ולמסגרת הלימודית שתרומם את הילד, ולא תביא חלילה לנסיגה ולירידה רוחנית וחינוכית.

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.