נגמר לך החשק ללמוד תורה?

נועם נכנס לישיבה עמוס בשאיפות ורצונות נשגבים, שלושה חודשים אחרי, הוא מרגיש שהוא לא מתקדם לשום מקום. הרב אלחנן כהן מייעץ.

שלושה חודשים חלפו מאז דרכו רגליו של נועם על מפתן הישיבה. נועם כבר לא ילד קטן. הוא בחור בן 24, אחרי צבא ולימודי מקצוע במכללה נחשבת.

 

לישיבה הוא נכנס עם הרבה מאוד מרץ. הוא התכוון לשבת וללמוד תורה בחשק רב. האור של התורה סחרר אותו, הוא חש צימאון רוחני אדיר, וביקש להרוות אותו בתורה הקדושה.

 

אבל היום יושב נועם ולא מצליח להתרכז. אתמול הוא למד עשר שורות במסכת בבא בתרא. הוא הבין את החומר שלמד. גם שלשום הוא למד 12 שורות, ויום קודם 9 שורות. מדי יום הוא מתקדם, אבל הוא לא רואה את האור בקצה המנהרה.

 

מאז שחר ילדותו התרגל נועם להשלים משימות. הוא עמד בהצלחה במבחנים, השלים פרויקטים, עשה עובדת שורשים, עמד בהצלחה במבחני הבגרות, התקדם בצבא בסולם הדרגות ולאחר מכן הוציא תעודה בסיום לימודי המקצוע.

 

"אני קם בבוקר בהרגשה שגם היום אני לא אתקדם לשום מקום. נכון. זו מצווה ללמוד תורה, אבל אין לי סיפוק גשמי מזה. אני לא מרגיש עוד את האתגר העצום, את ההתלהבות מלימוד התורה" אומר נועם ותולה את עיניו ברב אלחנן כהן, מקווה לקבל פתרון לבעיה עמה הוא מתמודד.

 

"הפתרון למצב שנועם מתאר" אומר הרב כהן, "הוא לייצר אתגרים ומטרות לטווח הקרוב. לימוד של מסכת גדולה וארוכה אינו דבר קל, אנחנו משכימים קום בוקר בוקר, לומדים ולומדים, ולא מגיעים לשום מקום.

 

"לכן העצה שלי היא, שלצד הלימוד של המסכתות הגדולות הנלמדות בישיבות, אני מציע שכל אחד ייקח לעצמו גם תוספות קטנות. אפשר ללמוד בערב מסכת תענית, לקבל על עצמך לסיים פרק במסכת ברכות, ללמוד את פרשת השבוע וכדומה. אלו לימודים קצרים יותר, אתה יכול להספיק אותם בשבוע, או בחודש, כל אחד לפני כוחו ורמת ההיכרות שלו עם הרקע לחומר הנלמד. אלו הם אתגרים שאמנם לא מאוד קל לעמוד בהם, אבל עם השקעה רצינית אפשר להגיע להגשמתם ויישומם בתוך תקופה סבירה, מה שמעניק כח וחשק להמשך הלימוד".